PIPARMÜNT

 

Piparmünt ladina keeles Mentha piperita pärineb Inglismaalt. Seal kasvatatakse teda kultuurtaimena aedades. Eestis piparmünti metsikult ei kasva. Üks piparmündi eellasi on ka Eesti jõgede kaldal ja kaldavees kasvav vesimünt, millest saab keeta healõhnalist teed. Piparmünt on bastard ja tal on kindel positsioon ravim- ja õlitaimede seas. Ta on mitmeaastane tugeva aromaatse lõhnaga rohttaim. Ta kasvab 30-60 cm pikkuseks. Piparmünt kuulub huulõieliste perekonda ja on vähenõudlik. Varrest lähtuv roomav juurestik moodustab võsusid, mis võtavad juured alla ja nendest võsudest saab taime paljundada. Seemneid piparmünt ei moodusta. Kuna piparmünt on hübriiditaim, saab teda paljundada vaid vegetatiivselt.

Vars on peaaegu paljas, enamasti on ta neljakandiline ja harunenud. Lehed on tal vastakud, munajassüstjad, teravsaagjate servadega. Pealt on piparmündi lehed tumerohelised alt heledamad ja kaetud lühikeste liduskarvadega. Piparmündi lehtedest valmistatakse teed. Piparmündi lehed lasevad end hästi kuivatada ja säilitavad suletud nõus hoituna pool aastat oma mõju.

 

Piparmündi lehti kasutatakse ka köögis maitseainena lambalihatoitudele, ühepajatoitudele, jogurtites ja magustoitudes. Ravimina kasutatakse ürti. Ladvaosi kogutakse õiepungade moodustumise ajal, siis kuivatatakse varjus.

 Piparmündipreparaadid rahustavad, vaigistavad valu, ergutavad sapieritust ning talitavad maksa ja neil on antiseptiline ja antitoksiline toime. Kõik see toimub tänu mentoolile, kuna see laiendab ja tugevdab südame-, kopsu-, ja ajuveresooni. Piparmünti kasutatakse neurooside, unetuse, suurenenud erutuvuse ja südamevoolmete raviks. Temaga võib ka ravida sapipõletikku, sapikivitõve ning ülemiste hingamisteede haigusi. Samuti kasutatakse ka seedetegevuse parandamiseks ja ka iivelduse ja oksendamise vastu. Piparmündi veega loputatakse suud põletike, hambavalu ja ebameeldiva suulõhna korral.  Ta sisaldab meeldivaid suud jahutavaid eeterlikke õlisid, neid lisatakse seepärast kompvekkidele ja hambapastale. Piparmündi teed saab ka kasutada ülihappesuse, koliidi, ülirohke ja ka vähese menstruatsiooni puhul. Piparmündiõli tarvitatakse valuliku hemorröa raviks. Ka seenhaiguste vastu aitab piparmünt: tuleb panna nahale värsketest lehtedest putru. Värskendavalt mõjub vann, kuhu on lisatud piparmündi lehti, tüümiani, kummelit ja salveid.

Kasutatud kirjandus:

http://www.terviseleht.ee/200123/23_piparmynt.php

http://www.kliinik.ee/index.php?5,2,27,157

Tatjana Gorbunova “ Ravimtaimed koduapteegis”

http://www.frontiercoop.com/ac/AromaNotes/Images/peppermint.jpg

http://www.terviseleht.ee/200018/18_maitsetaimed2.php?gallup=tulemused