Mida me joome?

     Tuleta meelde omavalmistatud keedusoolalahust! Lahus on läbipaistev ja imepisikesi lahustunud aineosakesi sa ei näe. Mõnede ainete lahused on aga veidi hägused.

Valmistame kohvi!

Kahe väikese tassi kohvi jaoks läheb vaja 2 tl. kohvipulbrit, 1-2 tl. suhkrut ja kohvikoort.
1. Lase keema 2 tassitäit vett.
2. Võta kann pliidilt ning pane sinna kohvipulber.
3. Lase kohvil 5 minutit seista. Vala kohv tassidesse.

Kas kohvilahus on selge?.............................................
4. Lisa kohvile oma maitse järgi suhkrut ja koort. Kas tuli hea kohv?
Kui oled kohvijoomise lõpetanud, vaata tassi põhja!
Joonista kihid, mis moodustusid kohvitassis, kui kohv sai valmis!
tass.gif (3202 bytes)

     Kohvipulbrit vette segades said lahuse, mida nimetatakse suspensiooniks. Suspensioonis on lahustunud aineks tahke aine. Aineosakesed on aga suuremad kui läbipaistvates lahustes. Seepärast ongi selline lahus hägune.
Kas oled näinud, et mõne kohvipaki peale on kirjutatud "filtrijahvatus", mõne teise peale aga "kannujahvatus"? Kannujahvatuse pulber on harilikult jämedam ning sobib rohkem kannus kohvi keetmiseks. Filtrijahvatuse pulber on peenem ning on mõeldud masinaga kohvi valmistamiseks. Niisiis võivad suspensiooni moodustada kas veidi suuremad või väiksemad osakesed. Peenem kohvipulber sadeneb põhja aeglasemalt, jämedam aga kiiremini. Ka sinu kohvitassis olid kohvilahuses hõljunud pulbriosakesed põhja sadenenud. Sellest tekibki "kohvipaks ".

5-2-10-2.jpg (10402 bytes)      Mahlapakenditelt võid sageli lugeda kirja "ENNE TARVITAMIST LOKSUTADA". Ka mahlad on suspensioonid ning loksutades segunevad pakipõhja sadenenud viljaliha ja muud tahked osakesed vedela mahlaga.       Suspensioon on ka looduslik vesi. Tahketeks osakesteks on siin mulla-, savi- ja liivaosakesed, mis seistes põhja sadenevad ja setteid moodustavad.
Kive korjates oled märganud kividel triipe. Need ongi tekkinud erinevate setete tõttu. Setteviirge võid näha ka mere ääres kõrgetel kaljuseintel. Teadlased, keda nimetatakse geoloogideks, oskavad setteid uurides rääkida, kuidas on see maa-ala välja näinud tuhandeid ja miljoneid aastaid tagasi.
1. Mille poolest sarnanevad kohvipaks ja jõeliiv?
5-2-10-3.jpg (16017 bytes)

...........................................................................................................................................

.............................................................................................................................................
     Suspensioonid on ebapüsivad ning aja jooksul sadenevad tahked aineosakesed põhja
. See, kui kiiresti sadenemine toimub, sõltub tahkete aineosakeste suurusest.