Lilled korteris
                                                        A.Kogermanni järgi

   Lilled kaunistavad meie kodu, teevad selle hubaseks ning meie meele rõõmsaks. Ka kõige karmima pakasega võiks vaasis olla mõni õis. Kui toome koju kauni õie, siis tahame, et ta püsiks kaua värske. Lõikelill nagu kõik muugi, mis on ära viidud oma normaalsest elukeskkonnast, hävib kiiresti.
    Et lilled kauem säiliksid, korjab perenaine tavaliselt kõik õied vaasidest kokku ja paigutab nad ööseks vanni või keerab märga ajalehepaberisse ja turgutab neil sel viisil sahvris, vannitoas, rõdul. Ei saa öelda, et see oleks just kõige õigem moodus, sest lill tuuakse koju ikkagi silmarõõmuks.Kui tahad, et lilled püsiksid kaua vaasis, siis pea meeles!

1. Lillede lehed, mis satuvad vette, tuleb tingimata ära lõigata.
2. Lilli võib panna kristall-, portselan-, savi- ja plastmassvaasi. Ei ole soovitav kasutada metallvaasi, sest kokkupuutes metalliga vee omadused veidike muutuvad, millest piisab, et kahjustada lilli.
3. Lilled säilivad kauem, kui nad on ühte liiki ning neid pole vaasis palju.
4. Vesi ei tohi olla külm, kõige paremini sobib selleks paar tundi toas seisnud vesi. 5. Lõikelillede kiiret hävimist põhjustab ka see, et neile ei jätku toitu. Seepärast lisame vette pisut suhkrut.
6. Lõikelilled ei talu tõmbetuult ega otsest päikesevalgust.
7. Väga tundlikud on nad ka majapidamisgaasi suhtes. Etüleen, isegi väga väikestes kogustes, soodustab lillede närtsimist. Sellepärast ei soovitata lillevaasi  kõrvale panna kaussi puuviljadega, sest seisvad puuviljad eritavad vähesel määral etüleeni.
8. Vaasi ei maksa kunagi täita veega ääreni. Eriti oluline on see sibullillede korral. Tulbid nartsissid ja teised sibullilled pandagu vaasi nii, et varreotsad oleksid kõigest 2 cm ulatuses vees.

Jooni eelnevatest nõuannetest alla need, mille vastu oled ise kõige rohkem eksinud!
Milline nõuanne tundus sulle kõige üllatavam?
Kirjuta see silbitatult joonele!

.
......................................................................................................................
.......................................................................................................................


  Seda on huvitav teada.

Sigari-  ja sigaretituhka saab hästi toalillede väetamiseks kasutada. Väärtuslikuks lilleväetiseks on kalapesuvesi. Hea on toalilli kasta ka munakoorte leotusveega.
    Et kuivatatud taimed säilitaksid oma loomuliku värvi, võetakse 12 osa piiritust ja  2 osa salitsüülhapet. Need segatakse ja kuumendatakse. Kuivatamiseks määratud lilled asetatakse mõneks minutiks sellesse vedelikku, raputatakse kuivemaks ja kuivatatakse lõplikult kuivatuspaberi vahel.


Oled nüüd saanud mitmeid tarkusi selle kohta, kuidas lilli hoida. Paljud soovitused pärinevad õige vanadest raamatutest, neid kasutasid juba sinu vana-vanaemad. Tänapäeval on aga  palju uusi  keemilisi vahendeid, mida kasutatakse lillede hooldamisel. Kas sa oskad siia mõne sellise vahendi nime kirjutada? Käi sõbraga poes ja uurige asja!