Juttu tuleb allergiast.

   Uuri ENEKE- sest, mis on allergia. Kirjuta sellest sõna seletuseks ainult see osa, millest ise aru saad.
allergia
..........................................................................................................
........................................................................................................................


    Allergiat peetakse meil veel tihti naljaasjaks või moehaiguseks, ülitundlike inimeste hädasid nende enda kapriisideks. Järelikult on allergia meile veel ikka üsna tundmatu.
    Seesuguse suhtumisega oleme arenenud maadest mõnikümmend aastat maas.  Aga ka meil muutub allergia üha enam isiklikust murest ühiskonna hädaks. Allergia suured soodustajad on saastatud keskkond,  kehv toit ja väärad toitumistavad.
    Allergiahaiguste vastu ei ole imerohtu. Tõvest ülesaamiseks on oluline oma elu õigesti korraldada.
Allergiahaigusi põdejatel tuleb hoolikalt mõelda, kuidas tulevane amet võib tervist mõjutada. Selleks peab põhjalikult tutvuma  valitava  elukutsega. Oluline on teada, millised ametid allergiahaigetele ei sobi. Teatud elukutsed võivad tervist tunduvalt halvendada. Tuleks leida töö, mis allergiahaigusi ei süvendaks.

 

PUUTÖÖS ärritab hingamisteid puutolm. Lakid, liimid, värvid ärritavad nahka.

PAGARIAMET on ohtlik hingamisteedesse sattuva jahutolmu tõttu. Nahka ärritavad hapud taignad, essentsid, marmelaaadid ja mahlad.

LOOMADEGA SEOTUD AMETID on allergikutele keelatud. Neil pole mõtet unistada loomaarsti või loomakasvataja tööst. Neid ohustavad heinatolm hallitusseened, loomade karv ja kõõm.

AEDNIKUD JA LILLEKASVATAJAD puutuvad kokku õietolmuga. Neile mõjuvad mitmesugused lõhnad, taimeväetised ja - mürgid. Muld ja mõnede taimede mahl ( nartsiss, priimula, tulp) ärritavad nahka.

JUUKSURID kasutavad lokivedelikku, juuksevärve ja - lakki , mis põhjustavad hingamishäireid ja nahalööbeid. Ka sagedasele kätepesule võib järgneda nahalööve.

RAAMATUKOGUS ärritab hingamisteid paberitolm.

 

    Lastearstid on märganud, et allergiliste  laste arv Eestis kasvab iga aastaga. Arstide käsutuses on vahendid, mis vaid vähendavad allergiahaiguste  tunnuseid. Et ravist oleks võimalikult palju abi, peab haige oma haiguse põhjust tundma ja oskama seda vältida.  Järelikult on allergiahaigele teadmised tähtsamad kui ravimid.

 

    Kutsu õhtul oma kodused kokku ja pea neile loeng allergiast. Õpi enne  veatult lugema ja püüa mõni lauseosa meeldegi jätta, et saaksid vahel silmi tõsta ja heita kuulajatele pilk.