Õhk on gaaside segu. Vahel võib aga sinna sattuda mürgiseid gaase, mis suurtes kogustes elavale loodusele halba teevad. Ka autode heitgaasid on mürgised. Just seepärast targad inimesed ei korjagi suurte magistraalide äärest maasikaid, sest nendesse on ladestunud mürgiseid aineid. Mõtlema panevad ka kuivanud puud suurtes tööstuspiirkondades, kus tehaste heitgaasid elusa looduse elutegevuse õigelt rajalt kõrvale juhivad.


  
Lugu vingumürgistusest
                                          Kullo Kutsar

     Priit ja Ivar lõpetasid Pluto seikluste vaatamise televiisoris. Nad panid riidesse ja kiirustasid õue, sest esimene külm oli veelompidest miniliuvälja teinud. Naabri garaazist möödudes kuulsid nad automootori müra, kuigi garaziuks oli suletud. Poisid kavatsesid naabrionule tere öelda ja avasid ukse. Näkku lõi vängelõhnaline heitgaasipilv. Samas märkasid nad, et naabrimees oli kummargil mootori kohal ja viipas neile. Priit ja Ivar astusid ligi ja nägid, et mees on näost kahvatu  ja tunneb end ilmselt väga halvasti.  Nõrga häälega palus ta: " Olge, head poisid, kutsuge mulle kedagi appi! Öelge, et mul on süda paha ja pea käib ringi, meelekohtades taob ja kõrvus kohiseb."
    Priit ja Ivar arvasid, et enne kui abi mujalt otsima minna, peaksid nad püüdma seda ise anda.
Priit toetas naabrionu ühelt poolt, Ivar teiselt poolt kaenla alt ja nii talutati onu kiiresti garaazist välja värske õhu kätte. Poisid laotasid tööriided maha ja panid ta lamama, nööpisid kraenööbid lahti ning lõdvestasid pükste vöörihma. Et onul külm ei hakkaks, kaeti ta talle peale varnast leitud vatikuub.
    Pärast seda kutsusid nad naabritädi. Ta oli väga ehmunud ja jooksis kiirabi välja kutsuma. Varsti hakkas onul pisut parem ning poisid aitasid tal tuppa minna ja voodisse heita.
    Peagi oli kiirabi kohal. Arst vaatas onu üle ja tuli siis Priidu ja Ivari juurde.
    " Tublid poisid! Tegutsesite just nii, nagu peab! " ütles ta. " Aga kas te ka teate, millise õnnetusega siin tegemist oli?"
    " Arvan, et vingumürgistusega," oletas Priit, aga Ivar oli selles üsna kindel.
    " Õige! " kiitis arst ja lisas: " Vingumürgistus on salakaval vaenlane. Pole tal ei värvi ega lõhna, aga näe, kui palju pahandust võib teha! Tänu teile jäi raskem häda tulemata. Ega teie naabril minestus ja nähtavasti ka krambid enam kaugel olnud.
    Aga kas te teate , mida tuleb teha siis, kui inimene kaotab teadvuse? " küsis lõpuks arst.
    " Teame, teame! " olid poisid ühel meelel.

 

   1. Mäletad sa eespool õpitust, kuidas toimida inimesega, kes on kaotanud teadvuse?
   2. Selles jutus tekkis ving kinnises ruumis töötavast automootorist. Kuidas võib aga ving sattuda eluruumidesse?
    3. Miks on vingugaasi õhus raske ära tunda? Jooni sellele küsimusele vastuseks olev lause tekstis alla!


    Avalda oma arvamust! Milline oli sinu meelest kõige tähtsam ja õigem otsus, mille poisid  antud kriitilises olukorras vastu võtsid?

...............................................................................................................................