Millest koosnevad toiduained?

     Inimene võib elada toiduta nädalaid. Kindlasti oled ka sina olnud terve päeva söömata.

Kuidas oled end  pärast seda tundnud?........................................................................................
     Kui oled söömata kauem, jääd üha nõrgemaks. Toitu vajadki selleks, et saada jõudu, energiat. Toiduained koosnevad ainetest, mis sisaldavad energiat.
Need on keerulise ehitusega ained: süsivesikud, valgud ja rasvad. Süsivesikud, valgud ja rasvad on loodusliku päritoluga toitained.
     Toitained lagundatakse sinu kehas. Selleks on vaja hapnikku. Vajalikku hapnikku saad sa hingamisel.  Toitainete lagundamisel vabaneb palju energiat. Tänu sellele energiale suudad sa mõelda ning tööd teha.
Osa energiat vabaneb soojusenergiana. See aitab sul hoida oma kehatemperatuuri ka külmal talvel. Terve inimese kehatemperatuur on 36,8 °C.

taimuus.jpg (47141 bytes)      Kogu energia, mida saad toitainetest, on pärit taimedelt. Taimed valmistavad veest ja õhus olevast süsihappegaasist päikesevalguse abil energiarikkaid süsivesikuid: sulle juba tuttavat glükoosi, millest edaspidi moodustub tärklis.
Seda protsessi nimetatakse fotosünteesiks.

Mida sisaldab kartul?

Vaja läheb: kartul, riiv, vesi, marli, kauss, klaas, taldrik, nuga, joodilahus, lusikas.

5-2-20-2.jpg (8874 bytes)

1. Lõika kartulist õhuke viil. Pane see taldrikule ning tilguta lusikaga peale joodilahust.

Mida nägid?.............................................................................................................

...................................................................................................................................

Riivi ülejäänud kartul kaussi. Vala peale vesi ning sega veidi, kuni vesi on häguseks muutunud.
3. Kurna kartulitelt vesi läbi marli klaasi ning lase seista 10 minutit. Mida näed klaasi
põhjas?

.....................................................................................................................................
     Kartul sisaldab suurel hulgal tärklist. Tärklisega reageerides muutis joodilahus oma värvust. Aine, mida sa klaasipõhja sadenenult nägid, oligi tärklis, mida nimetatakse sageli ka kartulijahuks.

      Taimsed toiduained sisaldavad süsivesikuid rohkem kui teisi toitaineid. Kaunviljad - oad ja herned - sisaldavad ka küllalt palju valku. Rasvarikkad on aga pähklid, päevalille- ja rapsiseemned.