Keemik näeb kohutavat und
G. Jurmin

    Mu hea sõber, elukutselt keemik, jutustas mulle, millist hirmsat und ta kord nägi.
    See unenägu oli nii-öelda " keemiline."
    Ega siis ilmaaegu räägita, et kana näeb unes teri. Kes siis muu peaks " keemilisi" unenägusid nägema kui mitte keemikud!
    Niisiis nägi ta unes, et tal ei ole seljas mitte lihtsad, vaid kunstlikust materjalist valmistatud rõivad.
    Tuleb aga märkida, et mu sõber töötas oma laboratooriumis just parajasti probleemi kallal, kuidas luua keemilisest kiust niisuguseid särke, mida pole vaja pesta (neid tuleb vaid vahetevahel puhastusse anda), selliseid sokke, mis ei kulu ega vaja järelikult nõelumist. Ning juba on loodud, nagu sulle on teada , säärased kunstvillast ülikonnad, mis ei vaja pressimist, sest nad on niigi alati siledad.
    Ja näebki ta siis unes, nagu oleks ta juba kuu aega selle igavese ihukattega ringi käinud ja otsustab sellega ka teatrisse minna. " Miks mitte? " mõtleb ta " On isegi huvitav, et ühelgi teisel ei ole säärast toredat ülikonda."
 Riietub ja läheb. Vaheajal jalutab ta koos  elegantse
(Vaata ÕS. elegantne - ..................................................) publikuga pikas fuajees. Ja äkki, nagu unes sageli juhtub, avastab ta hirmsa asja: tema piduülikond pole hoopiski mitte keemiline, vaid päris harilik; ta on nähtavasti nad segi ajanud ja terve kuu kandnud lihtsat särki, lihtsaid sokke ja lihtsat ülikonda, pidades neid keemilisteks. Kohutav lugu!
    Ta astub peegli ette ja avastab õudusega järgmise asjaolu: pintsak ja püksid on üleni  kortsus ja käkrus ning läigivad nagu peegel. Särk on nii must, et kohe hirmus vaadata. Kummaski sokis on auk, suur nagu alustass.
    Kõik vahivad, kuidas sihuke kasimatu inimene teatrisse on sattunud! Keemik ei kannata häbi välja ja teeb minekut. Istub trollibussis, näost punane nagu vähk.Ta juurde astub konduktor ja hakkab teda õlast raputama...
    Siis ärkas ta üles. Selgub, et ta vend müksab teda: " Mis sul viga on? Miks sa kisendad?"
    Muidugi oli see ainult unenägu. Kui mu sõber aga tõepoolest oleks nii kaua kandnud harilikke esemeid triikimata, pesemata ja nõelumata, siis oleks taoline lugu ka ilmsi võinud juhtuda.
    Nojah, aga kunstlikes riietusesemetes oleks ta täiesti viiskas välja näinud. Mitte põrmugi halvem neist, kelle särk on just äsja tulnud pesukojast, ülikond triikraua alt ja sokid kauplusest.

 

Leia palast sissejuhatus, põhiosa ja kokkuvõte. Õpi seda pala jutustama!

 

Kirjuta kirjand teemal " Nägin kohutavat und" .