Millised ained on meis ja meie ümber?

     Suure osa elusorganismidest moodustavad  rasvad, valgud ning süsivesikud. Need on keerulise ehitusega liitained. Peale nende on kõigis elusorganismides vett ja mitmesuguseid sooli.

     Ained, mis ümbritsevad sind kodus, on enamasti liitained.
     Sinu riided on valmistatud taimedelt või loomadelt pärit puuvillast, villast või linast. Need koosnevad samasugustest keerulistest liitainetest, mis on ka taimede ning loomade koostises.

     Suur osa mööblist teie kodus on valmistatud puidust. Väga õhukeseks töödeldud puidust on valmistatud ka paber, millele sa kirjutad. Puidu koostises on erinevaid liitaineid. Lauanõud on tehtud erinevatest loodusest pärit liitainetest. Taldrikud ja kohvitassid on valmistatud põhiliselt savist. Klaasi valmistamisel kasutatakse aga liiva.   

  Millest koosnevad toiduained?
Taimsed ja loomsed toiduained sisaldavad samu aineid, mida kõik elusorganismidki. Piimapakilt või konservipurgilt võid lugeda, kui palju sisaldab see valku, rasva ning süsivesikuid.
Copy of Pakk.jpg (40094 bytes)

     Lisaks on köögis kasutusel ka liitained, mida kaevandatakse maapõuest, näiteks keedusool ning sooda.
     Osa aineid, mida sa iga päev eluks tarvitad, on tehisained. See tähendab, et need ained pole pärit loodusest. Nad ei ole naturaalsed ained, vaid on valmistatud tööstuses inimeste poolt. Ka sellised ained on liitained. Osa sinu riietest võivad olla valmistatud tehisainetest. Sellised on siidist ja nailonist valmistatud rõivad.
     Tehismaterjal on ka plastmass, millest on valmistatud suur osa kööginõudest, joogipudelid ja  kilekotid. Kas oskad nimetada plastmassist asju, mis sul täna koolis kaasas on?

............................................................................................................................................

............................................................................................................................................
      Tehisained on ka toiduainete koostises. Pakenditel on sageli kirjas, et toiduaine koostises on säilitusaineid, emulgaatoreid, maitsetugevdajaid või värvaineid. Sageli on pakenditele kirjutatud, et toiduaine sisaldab aineid nimega E 220 või E129. Tegelikult on sellistel ainetel olemas ka teistsugused nimed ning enamus neist ainetest on tehisained.
Tervislikum on süüa toitu, mis sisaldab rohkem naturaalseid aineid ning vähem tehisaineid.