Padi õhust, püür kummist
                                                                        G. Jurmin

    Siin on sulle üks mõistatus -- arva ära!
Lebab padi. Püür on tal kummist, sees aga udusulgede asemel õhk.
    Mis see on?................................
Muidugi. Mõnus on autoga sõita! Ei raputa sugugi, ainult natuke kiigutab. Ja just sellepärast, et ta ratastel on rehvideks õhku täis puhutud kummipadjad.
    Ent kunagi olid rehvid mitte kummist, vaid metallist või puidust. Küll sai sihukestega raputada! Siis hakati valmistama kummirehve. Mitte selliseid nagu nüüd, vaid valatud, täiskummist, ilma õhuta rehve.
 Kord ostis keegi loomaarst, nimega Dunlop, oma pojale seesuguste rehvidega jalgratta. Poiss oli ammu unistanud jalgrattast ja seepärast tegi kingitus talle rõõmu. Ta istus kohe rattale ja hakkas sõitma.
Kuid natuke aega sõitnud, puhkes ta nutma: "Paha jalgratas, raputab!"
    Ja tõesti, iga vähimagi lohu pärast lõi jalgratas tagant üles just nagu peru hobune.
    Isa hakkas mõtlema, kuidas poega aidata. Ja mõtleski midagi välja. Ta võttis vana kummivooliku, millega ta kunagi aias peenraid oli kastnud, lõikas selle küljest paraja tüki ja kleepis otsad omavahel kokku. Voolikutükist kujunes kummivõru. Dunlop seadis sellised võrud jalgrattale rehvideks.
Pumpas need õhku täis ja sõnas pojale: "Aga mis sa nüüd ütled?"
    Poeg tegi väikese sõidu ja teatas: " Nüüd on alles hea sõita! Mitte põrmugi ei raputa, ainult kiigutab natuke, justkui oleksid padjad all."
...Kõneldakse, et need olnudki esimesed õhukummid maailmas. Ja kõneldakse veel, et loomaarst olevat sellest ajast peale jätnud loomade ravimise sinnapaika ning avanud rattakummivabriku.
    Hiljem ilmusid kahekordsed rattakummid. Seespool on üks õhuke kummiballoon õhu jaoks -- õhukumm, väljaspool aga teine, paks tugev kattekumm -- väliskumm. Väliskumme hakati valmistama väljastpoolt mustrilistena. Seda ei tehta mitte ilu pärast: muster ei lase pealiskummil libiseda, paigal ringi keerlema hakata.

 

Harjutame kiirlugemist

    Leidke klassis kõik endale mingi sõna tekstist ja lugege, mitu korda seda sõna tekstis esineb. Ütle oma sõna ja teised püüavad mingi lühikese aja jooksul kiire lugemise käigus selgitada, mitu oli.
Kes arvab ära, annab oma sõna.

 

Koosta küsimusi, mille vastus tooks esile tähtsama. Kasuta erinevaid küsisõnu.

1.................................................................................................................
2.................................................................................................................
3..................................................................................................................