Hellenid uskusid, et jumalad ei loonud inimsugu mitte üks, vaid viis korda.
   Kõige esimene sugupõlv oli õnnelik ja jumalataoline,  sellepärast nimetati seda aega kuldseks ajastuks. Inimesed elasid täielikus üksmeeles, vabadena sõdadest ja loodusõnnetustest. Nad ei teadnud, mis on väsimus, valu, haigus ja vanadus. Kui lõpuks saabus surm,  hiilis see kohale nagu sügav uni.

     Järgmisena asustas maad hõbedane sugupõlv. Nõrkade ja rumalatena ei olnud nad võimelised oma asju ajama, nende elu oli täis valu ja kurbust. Nad elasid sellest, mida said jõuga võtta, ning tihti lõppesid verised tülid üksteise tapmisega. Inimesed ei olnud  jumalaile kuulekad ega toonud neile kunagi ohvriande.

    Siis lõi Zeus pronksise sugupõlve inimesed. See ajastu kasvatas vägeva kehaehituse ja võitmatu jõuga mehi. Nad olid kartmatud ja alati lahinguvalmis sõdalased. Neil olid pronksist relvad ja nende särav soomusrüü oli samast materjalist taotud. Nad ei kündnud põldu, vaid elasid jahist ja metsaviljade korjamisest. Jumalate kingitud jõu tõttu läksid nad lõpuks ülbust ja rumalat uhkust täis ning ülbitsemisest raevunud Zeus läkitas nad samuti pimedasse varjuderiiki.

    Nüüd tuli maailma neljas, kangelaste sugupõlv. Need inimesed olid eelkäijatest üllamad ja kaunid nagu jumalad ise. Jumalad tulid Olümposelt kangelaste sekka ja jagasid nende rõõme ja muresid. Sel ajal tekkisid suured ja võimsad linnad. Kuulsaim nendest oli kuldne Mükeene. Lugematu hulk kangelasi langes Teeba seitsme värava ees, võideldes kuningas Oidipuse vara pärast, ning veelgi rohkem sai surma kümneaastases tapluses Trooja müüride all, kuhu igast Kreeka linnast oli Zeusi imeilusa tütre Helena pärast sõdalasi kokku sõitnud. Ja kui nad kõik olid tapetud, Mükeene kadunud nagu mõni teinegi kena linn, viis Zeus nad inimeste silmist eemale maailma äärele, kus kangelased elavad valust ja vaevast vaba elu.

    Viies sugupõlv, kelle Zeus siia ilma lõi, on raudsed töömehed, kes tänini ränka tööd teevad. Nende elu oli täis katsumusi ja raskusi. Jumalad tõmbusid Olümposele ja puistasid sealt inimestele kaela õnnetusi ning natuke rõõmu, ent halb kaalus alati hea üles ja varjutas inimeste elu.

2. Millised jumalike olendite põlvkonnad olid enne jumalaid?

1) ..............................................................................................................................

2) ..............................................................................................................................

3. Jaga kõik ülaltoodud nimed alljärgnevatesse tulpadesse.

Loodusnähtused, koletised

Titaanid

Jumalad

Inimesed, heerosed