Kreeka jumalad

     Hellenite jumalad olid inimese moodi nii välimuselt kui ka iseloomult. Neid kujutleti ühe suure perekonnana, ülikaunis relvastuses ja võimu tunnustega.
    Zeus ja teda ümbritsevad tähtsamad jumalad elasid Olümpose mäel Põhja-Kreekas, mistõttu hellenid nimetasid neid olümplasteks.

zeus2.jpg (57881 bytes)
Zeus

     Peale võitu titaanide üle jaotas Zeus oma poolehoidjate vahel võimu kogu maailma üle. Teda ennast peeti taeva- ja äikesejumalaks. Ta oli kõigist võimsaim ja teda kujutati jumalate valitsejana istumas kõrgel Olümpose troonil.
     Zeusil oli lugematu hulk lapsi nii jumalate kui ka inimkangelaste (heeroste) seas.

     Zeusi abikaasaks oli tema õde, taeva kuninganna ja abielu kaitsja Hera, kuldne peaehe laubal. Teda kujutati tihti ka armukadedana.

hera.jpg (31269 bytes)
Hera

1. Uuri, millised olid Zeusi relvad, mis tegid ta kõige võimsamaks jumalaks? ........................................................................................................................................

     Oma venna Poseidoni valdusse andis Zeus mere, teise venna Hadese valdusse - allmaailma, surnute riigi, mida valvas kolmepealine koer Kerberos. Oma võimsa kolmhargiga tekitas merejumal torme ja maavärinaid.
    Zeusi teine õde, kuldsete viljapeadega pärjatud Demeter, oli musta mulla ja selle sigivuse jumalanna, kes kaitses põllutöid.
    Zeus lubas enda ja Demeteri tütre Persephone ema teadmata oma vennale Hadesele naiseks. Saanud teada oma tütre saatusest, tõmbus Demeter jumalatest kõrvale, vili ei kasvanud ja loodus närbus. Lepituseks õega tõi Zeus Persephone iga aasta üheks pooleks ema seltsi maa peale.
     Ülejäänud tähtsamad jumalad olid kõik Zeusi lapsed ja moodustasid jumalate noorema põlvkonna. Verejanuline relvadega sõjajumal Ares   ja ainuke inetu jumal, kepiga lonkur sepp ja tulejumal Hephaistos ei kuulunud kreeklaste lemmikute hulka.

athena1.jpg (20237 bytes)
Athena

apollon.jpg (23044 bytes)
Apollon


Artemis

     Sõja- ja tarkusejumalanna Athena oli sündinud täies relvastuses (oda ja kiivriga) Zeusi peast.
     Athenast peeti väga lugu, tema kaitse all olid linnad ja tsivilisatsioon, ka kangrutöö.
    Üks armastatumaid jumalaid oli kuldjuukseline Apollon oma lüüraga. Apollon oli valgusejumal, luule, muusika ja vaimuteravuse eestseisja ning inimeste tuleviku kuulutaja.
    Apolloni kaksikõde, range jahijumalanna Artemis oli osav vibukütt ja kogu elava looduse ning eriti metsloomade kaitsja. Ka olid Artemise kaitse all metsad ja kuuvalged ööd.