Võrratult kaunis ilu-, armastus- ja viljakusjumalanna Aphrodite oli Uranose tütar ja sündis Küprose saarel merevahus.       
     Aphrodite oli oma tiivulise poja Erosega, kes lennutas armastuse nooli, väga sarnane Mesopotaamia armastusjumalanna Iðtariga. Kõige rohkem armastas ta tuvisid, kelle armastus kestab surmani. Aphrodite kohustuseks oli ka abielu kaitsta ja jälgida tõotuste täitmist.

 aphrodite.jpg (16170 bytes)
Aphorodite sünd

dionysos2.jpg (41855 bytes)
Dionysos

     Peale 12 olümplase oli ka palju teisi tähtsaid suuri jumalaid: päikesejumal Helios, kes sõitis iga päev oma kuldse vankriga üle taevavõlvi, arstikunstijumal Askleipos ning merejumal Nereus, kellel oli ennustamisvõime.     

     Tiivuliste sandaalide ja tiivulise kübaraga osav ja mitmekülgne Hermes oli Zeusi käskjalg ja kaubandusjumal, kes kaitses teekäijaid ja vargaid, karjakasvatust, kõnekunsti ja mõtlemist ning koole.

     Ainsa jumalana oli ema poolt inimlikku päritolu viinamarjakasvatuse, veini- ja sigivusjumal Dionysos.
     Olümposel elamise asemel rändas ta enamasti ringi veidratest kitsejalgsetest ja hobusesabalistest olevustest (saatüritest ja sileenidest) koosneva ohjeldamatult lõbusa purjus seltskonna saatel. Tema auks hakati Kreekas korraldama näitemänge, millest sai alguse teater.         

     Olümposel elas ka palju alamaid jumalaid, sealhulgas muusad, Zeusi ja titaan Mnemosyne (kr. mälu) 9 tütart. Nende järgi saab järeldada milliseid teaduse ja kunsti liike hellenid erilise au sees pidasid: Erato - armastusluule, Euterpe - muusika, Kalliope - eepiline luule, Kleio - ajalugu, Melpomene - tragöödia, Polyhymnia - laul, Terpsichore - tants, Thaleia - komöödia, Urania - astronoomia.

     Jumalatel olid kõik inimlikud omadused, kuid nad olid surematud ja kõikvõimsad. Jumalad sekkusid inimeste tegevusse, soosisid ühtesid ja kiusasid teisi inimesi, tülitsesid omavahel. Jumalate nagu ka inimeste üle valitses vältimatu saatus, Moira. See väljendas hellenite hirmu tundmatute loodusjõudude ees.

2. Täida tabel Kreeka jumalate kohta!

Jumalad ja jumalannad

Millist loodusjõudu esindas ja mida kaitses?

. .
. .
. .
. .
. .
. .