RAAMATUD

II klassi soovituslik kirjandus

B rühm

 

Loe katkendid hoolega läbi ja otsusta, millisest raamatust on need pärit. Kirjuta lünka õige raamatu nimi ja autor.

Lisaks kirjuta (töölehe vasakusse äärde katkendi kõrvale), millised tegelased sulle nendest raamatutest veel meelde jäid.

 

1) ………………………………………………………………..

Kui koju tagasi sõideti, oli väljas päris pime. Bussis ei olnud päris pime, bussis oli natuke pime, sest laes põles kaks väikest lampi.

Siim ja Londiste olid mõlemad pika päeva seiklustest väsinud ja otsustasid tukkuda, kuid enne kui neil silmad kinni vajusid, tegi buss käänaku ja Londiste hüüdis:

“Vaata, üks suur punane asi tuleb meile jooksuga järele!”

Kuu oli tõusnud ja veeres madalalt heinamaa kohal bussiga kaasa.

“See on kuu,” ütles Siim. “Ta ei jookse, ta veereb, sest ta on ümmargune … Isa, kuhu kuu veereb?”

 

2) ………………………………………………………………..

Kollane autopõrnikas oli oma perenaisega linnast välja sõitnud. Neil oli kaasas suur hulk fotoaparaate ja üks mees. Mees oli fotograaf ja aparaadid olid mehe omad.

Üsna pea keerasid nad suurelt teelt ära ilusa uue maja juurde. Majast tuli välja hästi paks mees, keda fotograaf hakkas pildistama. Siis läks perenaine, fotograaf ja paks mees sisse. Kollane autopõrnikas jäi õue ootama. Tal tuli lõpmata kaua oodata. Autuperenaisel oli vaja majaperemehe käest igasuguseid asju küsida, sest ta kirjutas temast lugu. Lugu pidi ilmuma järgmisel nädalal värviliste piltidega ajakirjas.

Autopõrnikal ei olnud sugugi igav oodata, sest tal oli seltsiks hõbedane limusiin. Ja see limusiin ei olnud üldse uhke ega upsakas, nagu limusiinid enamasti on. Hõbedane limusiin oli väga külalislahke ja sõbralik.

 

3) ………………………………………………………………..

Kahel mehikesel oli hea põli. Ainult hammaste omanik Juss ei olnud sugugi rõõmus, et nad seal elasid. Sest sellised väikesed Sööbikud ja Pisikud lõhuvad endale auke uuristades hambad ära. Pealegi võib see valu teha. Igaüks keda hambavalu on vaevanud, teab hästi, et see on üks maailma kõige suuremaid piinu. Sellest saadki teises peatükis lähemalt teada. On möödunud kaks päeva. Pisik on endale üleval silmahambas maja valmis ehitanud ja istub nüüd mõnuledes rõdul. Sööbik aga puurib ja uuristab all vanas majas ikka edasi.

 

4) ………………………………………………………………..

Ühel päeval ilmus tuletõrjemaja trepile kass. See oli suur hall kõuts, ja peab ütlema – üsna jultunud. Vähe sellest, et ta kohe autokatusele ronis, kus Nublul oli kombeks vahti pidada. Ta hiilis koguni garaa˛i ning välgutas siis pimedas nurgas ülbelt rohelisi silmi.

Jahirõõmudest kiljudes jooksutas Nublu kassi mööda õue, kuni punane puuredel viimaks halli kõutsi päästis. Aga punane redel oli halb varjupaik. See toetus nimelt vastu torni kivimüüri, ja kiviseina pidi ei suuda isegi kass ronida.

Kassi päästis vangistusest häirekella tirin. Vanast harjumusest kihutas Nublu sedamaid garaa˛i suunas. Aga garaa˛i uksel jäi ta pidama. Ta heitis ainult ühe pilgu tagasi, ja see pilk sai talle saatuslikuks. Kass oli redelilt alla hüpanud. Saba nagu lipp püsti, jalutas hall kass torni juurest eemale. Oleks ta tuhatnelja kihutanud, siis oleks Nublu tal minna lasknud.

 

5) ………………………………………………………………..

MIDA PÄTU OSKAB?

Kõike. Seesugust asja pole olemaski, millega Pätu hakkama ei saaks. Ta võib isegi toaukse nii kõvasti kinni keerata, et ükski võti seda enam lahti ei tee. Pärast aga leiab kohalekutsutud meistrimees lukuaugust plastiliini. Pätul peab vist küll oma plastiliinivabrik olema, sest Piia plastiliinikarp on ammu tühi. Aga mis see Pätu käes ära ei ole.

 

Loetle nende raamatute pealkirjad, mille autoriks on välismaa kirjanik.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Milline nendest raamatutest meeldib sulle kõige rohkem ja miks?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………