KUHU LINNUD RÄNDAVAD
Lembit Suuressaar

Kõrgel taevas lõõritab lõoke. Majade juures löövad laulu kuldnokad. Jõgede ääres viibutavad oma pikki sabasid linavästrikud. Metsast kostab käokukkumist ja ööbikute laksutamist. Rändlinnud on kevadel lõunast tagasi jõudnud. Kibekiiresti ehitatakse pesa. Suve jooksul kasvatatakse üles pojad. Ja kui tuleb sügis, siis - jälle tagasi lõunasse.

Talvel me lõokesi, kuldnokki, linavästrikke, kägusid ja ööbikuid ei näe ega kuule. Kus nad on? Sellele küsimusele polegi nii lihtne vastata. Lõunamaa on suur ja lai, linnud on aga väga liikuvad. Mine ja proovi neid jälgida, kuhu nad lendavad!

Teadlased uurivad, kus on meie rändlindude talvekorter ja milliseid teid mööda nad sinna lendavad. Selleks pannakse lindudele jala ümber rõngas. Linnurõngad on alumiiniumist. Neid on kümme erinevat suurust ja nad on väga kerged. Suurem lind saab suurema rõnga, väike lind väiksema ja Eesti kõige pisem lind, pöialpoiss, saab jalga kõige pisema rõnga. Rõnga peale on märgitud asutuse nimi, kes lindude rõngastamisega tegeleb. Selleks, et rõngad segi ei läheks, on iga rõnga peal veel number.

Rõngas pannakse linnu jala ümber ettevaatlikult, et lind haiget ei saaks. Rõngaid võivad kanda ka päris pesapojad. Lindude rõngastamisega tegelevad ainult teadlased ja nende abilised looduskaitsealadel. Kui nüüd selline rõngaga lind kuskilt leitakse, siis saame teada, kus ta on rõngastatud, kui kaugele ta on lennanud ja kui kaua ta on rõngast kandnud.

Kui sina juhtud leidma rõngastatud linnu, siis teata sellest kooli.

Rõngastamise teel on teada saadud, et meie naerukajakad lendavad talveks Saksamaale ja Inglismaale. Sinikaelpart võtab teekonna ette Hollandisse ja Taanimaale. Meie väikesed laululinnud - punarind, ööbik, lehelinnud ja pääsukesed - veedavad talve Vahemere ääres.

Aegviidu lähedal rõngastatud väike konnakotkas leiti koguni Aafrikast, Viktooria järve juurest. Kõige suuremad matkamehed on valged toonekured, kes lendavad Lõuna - Aafrikasse. Reisimehed on isegi meie hallivatimehed - hallvaresed. Nemad talvituvad Kaliningradi oblastis. Meile aga tulevad külla Soome varesed.

Eile nägid pääsukest lendamas ja täna näed ka. Kas võid öelda, et see on sama pääsuke? Ei või. Kõik pääsukesed paistavad olevat ühtemoodi. Kui teadlane tahab tundma õppida ühe kindla linnu elu, paneb ta selle linnu jala ümber värvilise plastmassist rõnga. Nii on see lind teistest eraldatud. Teadlane tunneb rõnga abil linnu ära ja võib tema elu ja tegevust jälgida.

Miks linde rõngastatakse? Sellepärast et loodust paremini mõista ja lahendada tema saladusi.