KUREKOLMNURK

Eino oli harjunud, et teda hommikul äratades jalast sikutati. Kuid nüüd ei olnud see ema pehme sakutus. Mõte juba ärkvel, avas Eino silmad. No muidugi, voodi serval istus Klaabu, krimblid tegutsemisvalmilt turris.
"Kui sa tahad oma kurgedega hüvasti jätta, tuleb meil kiirustada. Nad asuvad varsti teele."

Vana kase toonekurepaaril oli sellel suvel olnud kolm poega. Eino ja Elju, Anne ja Lembit - ja kes nad seal kõik olid - olid uue maja pööningu aknast tihti vaatamas käinud, mis pojad pesas teevad. Pojad olid nokka plagistanud, sulgi puhastanud ja üle pesaääre suurt maailma uudistanud. Aga see kõik oli olnud ammu. Enne, kui kirsid punaseks läksid, enne, kui suviõunad läbipaistvaks muutusid.

"Hoia minust tugevasti kinni!" keeras Klaabu krimblid lennuasendisse.
"Tähelepanu! Viis, neli, kolm, kaks, üks… start!"

Kured olid kogunenud jõeluhale. Neid oli seal terve hulk, kaks- või kolmkümmend kindlasti. Parve juht, vana, luitunud nokaga toonekurg, seisis mättal ja kontrollis noorte lennuoskust. "Tiivad käima! Jalad välja sirutada! Nokk sirgelt ette!" plagistas ta õpetusi.

Lõpuks lendasid kõik noored nagu vaja. Vana kurg tõstis noka ja andis viimase käskluse: "Rännurivvi võtt!" Mõne hetke jooksul tekkis taevasse pikk, tiibu lehvitav triip, kolmest linnust konks nagu kepil käepide küljes.

"Kuidas teile meie lennurivi meeldib?" küsis vana kurg külalistelt.
Eino ajas pea kuklasse. Kurerivi tõi talle midagi meelde. Midagi niisugust, mis oli jäänud eelmisse kooliaastasse ja mille ta hea meelega oleks päriselt unustanud. Kuidas meeldib?

"Ausalt öeldes mitte just väga," ütles Eino õhetama hakates. "Kas te ei võiks seda rivi natuke teistmoodi seada? Näiteks nii." Ja ta joonistas vitsaraoga mudasele kraaviservale. Vana kurg raputas pead. "Kahjuks mitte. See ei tule kõne allagi."

"Aga siis nii?" küsis Eino. "Ka säärast rivi oleks kooli minnes hoopis rõõmsam vaadata." Ja ta joonistas uuesti vitsaraoga.

"Ka nii mitte," ütles vana kurg. "Kui sa hästi järele mõtled, saad sellest isegi aru." Eino mõtles. Ta ei saanud aru. Ka Klaabu ei osanud teda aidata.

Kas sina oskad ära arvata, miks vana kurg Eino ettepaneku tagasi lükkas? Mida sa rändlindude lahkumisel oled tähele pannud?
Täheke nr. 10 / 1977