PÄÄSUKESED

 

,,Mudilaste loomaraamatu" märgil lendab pääsuke. Suitsupääsuke on meie rahvuslind. See tähendab, et ta on rahva lemmik. Meile meeldib tema kena vidistamine ja kiire lend ja sõbralik olemine. Suitsupääsuke teeb sageli pesa loomalautadesse või pööningule. Ta ei karda inimest ja võib lahtisest aknast sissegi lipsata. Mõnikord on ta koguni kööki pesa ehitanud. Suitsupääsukese pesa on nagu savikauss. Tema sugulase räästapääsukese pesa on jälle nagu savist kera. Aga mõlemad toovad nokas pisikesi savitükke kohale ja mätsivad neid teiste plönnide külge. Kui head pesasavi pole lähedalt leida, võib kuivanud pesa hiljem maha kukkuda. Linnas pääsukesi ei ole, sest asfaldist nad pesa teha ei oska.

Linnas lendab küll ringi musti pääsukese moodi linde, keda varem kutsutigi piirpääsukesteks. Tegelikult on need piiritajad. Nad pole isegi pääsukese sugulased. Samamoodi võib kusagil Austraalias elada sinu nägu poiss või tüdruk, aga ega ta sellepärast veel sinu sugulane pole.

Kaldapääsuke on küll päris pääsuke. Tema uuristab jõekaldasse või järsu mäenõlva sisse sügavad käigud ja teeb käigu lõppu pesa.

Kõik pääsukesed lendavad hästi, sest nad püüavad putukaid otse õhust. Maast nad toitu ei korja. Mõnikord riivavad kiirel lennul vett ja võtavad lonksu juua.

Kui ilmad on soojad ja putukaid palju, kasvavad pojad kiiresti suureks. Siis istuvad pääsukesed telefonitraatidel ja peavad koosolekut. Nende vidistamine traatide on kindel märk, et suvi on lõppemas. Ja siis lendavad pääsukesed lõunamaale, kus on küllalt sooja ja süüa.

Rein Saluri "Linnud"