“TÄHEKESE” LOOMAAED

Sinikael-part

Milline kirev sulekuub tal on! Jätab mulje, nagu oleks ta siia sattunud kusagilt kaugelt lõunamaalt, kus linnud on nii värvirikkad. Kuid sinikael-part on Eesti kõige tavalisem lind. Ta elab meil isegi talvel.

Kevadel armastavad sinikaelad mängida ja teineteisega võidelda. Kaelad õieli, tungivad nad üleujutatud jõeluhtadel teineteise kallale, peksavad tiibadega vett, sisisevad nagu maod, prääksuvad ja ajavad üksteist taga. Sinikaelad on lõbusad linnud. Nad tunnevad rõõmu kevade saabumisest. Mänguajal leitakse paariline, kellega valitakse välja tulevane pesakoht. Hiljem aga on tore näha vaikses jõekäärus udusulis pardipoegi ema järel ujumas!

Talve tulekul lendab osa parte lõunasse, osa jääb meie jäävabadele veekogudele talvitama. Talvel kipub sinikaeltel toitu napiks jääma. Kui sinu kodu lähedal jõel või allikal talvitab sinikael-parte, abista neid: vii neile toidujäätmeid, kartuleid ja viljateri. Vaevatasuks näed sinikaelu päris lähedalt, sest nad harjuvad sinuga kiiresti ja muutuvad lõpuks täiesti julgeks.

 

“TÄHEKE”-. 1966/3., lk.7.