VALGE-TOONEKURG

 

Pikakoivaline ja pikanokaline toonekurg jalutab tähtsalt jõekaldal või karjamaal. Seisab veidi aega paigal, siis torkab noka kiiresti rohu sisse. Nüüd on tai konn või hiir või madu nokas. Toonekurg sööb just neid loomi, vahel napsab aga ka rohutirtse ja muid suuremaid putukaid.

Toonekurg teeb pesa inimeste majade juurde, kõrgele puu otsa. Mõnikord on pesa katusel või korstna otsas. Toonekurg on nii suur lind, et tal peab pesa jaoks ruumi jätkuma. Seepärast meeldivad talle inimese pandud pesaalused. Kui puu latv maha saagida ja vankriratas puu otsa viia, kõlbab see hästi toonekurele pesapaigaks. Kevadel tassib toonekurepaar oksi ja risu kohale ja teeb pesas remonti. Toonekure pesa okstes leiavad tihti väiksemad linnud varju.

Kureema muneb kuni viis muna. Vanalinnud tassivad pärast poegadele süüa ja ükski püütud hiir ei pääse nende nokast jooksu. Püütud loomad neelab toonekurg alla ja oksendab need pesas poegadele ette.

Vanasti räägiti lastele, et toonekured toovad nokas iga Jussi või Mari kohale. Et toonekurg toob tited majja. Kui sa aga veel ei tea, kuidas sa tegelikult ilmale sündisid, küsi ema või isa käest.

Rein Saluri "Linnud"