ABIKS FIGUURIMUREDEGA NOORTELE II
Maria Kalling

KUI OLETE VÄGA PIKK JA ÕBLUKE.

Pikka ja saledat mannekeeni või primadonnat teatrilaval peetakse kõige mõjuvamaks sellepärast, et teda võib julgelt riietada. Kõik pikad neiud peaksid ainult aru saama, et neile on vaja Sophia Loeni hoogsat pika sammu ja püstipäist hoiakut, sest pikkust ei saa mingisuguse kössitamisega varjata. Ja milleks kössitada? Midagi pole ju katki. Mingit probleemi ei tekikski, kui ümberringi oleksid üksnes pikakasvulised klassivennad ja võistkonnakaaslase. Pikal neiul on omamoodi põhjust tunda ennast tulevikuinimesena. Mõelge ise, juba nüüd näitavad antropoloogilised mõõtmised, et tänapäeva abituriendid on pikemad sõjaaegseist. Rääkimata sellest, et tänapäeva meestest ainult väga vähesed mahuksid vanadesse raudrüüdesse. Pealegi kuuluvad eestlased pikemate inimeste hulka Euroopas. Eurooplaste keskmine pikkus 1971. a. andmetel on: sotlased ja skandinaavlased 180 cm, inglased 175 cm, sakslased ja belglased 174 cm, lätlased ja eestlased 172 cm, prantslased ja poolakad 170 cm, itaallased 168 cm, ungarlased 167 cm, hispaanlased 163 cm. Muuseas, ameeriklased on keskmiselt 178 cm ja jaapanlased 163 cm pikad.
Pikal kasvul on oma võlud. Sa näed kaugemale ja sind nähakse juba kaugelt. On hulk võimalusi luua meeldejäävat efekti ja just pikk kasv annab võimalusi kõige suuremaks moeloominguks. Võite välja tulla lausa põrutavate asjadega, mis teiste seljas mõjuksid teatraalsetena. Teie puhul näitab see lihtsalt julgust ja fantaasiat. Teie eesõiguseks on valida endale huvitav riidematerjal ja suuremad kaunid lisandid.
Esimene nõue - mitte kühmu tõmbuda. Sellega kaotate kõik ja petate ainult iseennast. Kui te aga tõepoolest tahte vedi lühem näida, siis ka selleks on vahendid.
Esimeseks abiliseks on värvused. Kuna paljud teised peavad loobuma kreemidest soojatoonilistest kangastest, nagu valged, beezid ja isegi pastelltoonid, sest need teevad laiemaks, võite teie neid kanda nii palju kui süda kutsub. Ilusad on teie seljas heledad värvused, eriti soojad toonid ja väga halb oleks näiteks tume maskikleit. Üldse võiksid pikad saledad neiud kanda minimoodi või põlve katvat keskmist pikkust, pika kleidi asemel seelikut pluusi või jakiga.
Jooned, kasutatuna horisontaalselt, lisavad laiust, kuid pikisuunas kulgevad triibud saledal kehal võivad jätta mulje, nagu oleksite läbi toru tõmmatud. Head on suuretäpilised ja ruudulised kangad ning mitu kirjut koos.
Teie ees avanevad peaaegu piiramatud võimalused, ent siiski olge ettevaatlik ühes - vältige kõike, mis on liiga napp ja vastu keha liibuv. Teie võlu seisneb peitusmängus "mõista, mõista, mis seal on". Vältige sügavat dekolteed ja eelkõige käisteta rõivaid, kui arvate enese olevat liialt kõhna või vähe päevitunud. Sellepärast olge ettevaatlik ka trikotaazkleidiga ja sirgete kootud kampsunitega, kuid lühike kampsun liibuva vöökohaga, kimonovarrukate ja õlakinnitustega sobib teile, samuti sallkraega pikk taskutega mustriline kampsun. Ka kootud esemed olgu teie seljas kohevad ja ja vööga kokku tõmmatud. Kasutage igasuguseid moodsaid kraesid ja põneva lõikega käiseid.
Valige endale õige supeltrikoo. Kui olete liiga kõhn, siis võite supeltrikooks valida silmatorkavaid mustreid ja värvusi (isegi karvast kunstleopardi!), mis lasevad teil kogukamana paista. Sügav dekoltee ei tule kasuks, kui rangluud on väljaulatuvad. Parem otsustage kõrgemalt suletud kaelaava kasuks ja kaunistage seda mõne kandiga. Eest kõrgelt suletud trikoo seljaväljalõige võib olla õige sügav, et üldmulje liiga kinnine ei jääks. Katsetage moodsate pikendatud sääreosaga kitsaste pükstega. Poisilikule sihvakale figuurile ja pikkadele jalgadele sobivad nad hästi.
Mida rohkem te igapäevases rõivastuses kaetud olete, seda parem. Hästi mõjuvad igasugused seljal rippuvad kapuutsid, rullkaelused, hooletud sallid. Teile sobib huvitavate lisanditega kombineeritud riietus. Kasuks tulevad üldmuljet lõhkuvad eri värvi jakid, vestid, seelikud, pluusid. Paks jakk loob optilise illusiooni ümarusest. Samuti on head igasugused kohevad pluusid ja kleidid, mida talje kohal hoiab vöö.
Kasutage õhtul vanaema kardinat meenutavat suuremustrilist pitskangast pluusiks või seelikuks. See on teile, mitte väikesekasvulistele. Samuti on teie jaoks suured pärlid ja värvilised dekoratiivsed moeehted - vööd, pandlad, kellarihmad. Te näete suurepärane välja kostüümis ja mantlis, kus on kasutatud kahte värvust või materjali või nahka ja riiet koos. Heleda kostüümi puhul olgu pluus lõikelt keerulisem, kaunistuseks nöörvoldid või kant, või terve pluus huvitavast mustrilisest riidest. Pikad neiud kannavad pikkadel pulloveridel vööd ja vööl ilusat pannalt, kannavad keeruliste tepingutega kombinesoonpükse, põlvpükse, lühikesi manteljakke pükste peal, keskmisi kontsi, põlvikuid, suuri käekotte, kõike moodsat ja julget, mis paneb juba uudsusega ennast vaatama.
Kui juba on juttu mantlitest, siis ärge unustage: on üks tüüp mantleid, mida pikad ja saledad peaksid vältima - need on kitsad printsessilõikelised mantlid. Parim teile on lühike sirge või lühike vöötatud siluett ja igasugused keebid, peleriinmantlid keeruliste taskutega, tuulepassedega trenskot-mantlid - Ühesõnaga keerulise tegumoega mantlid ja võib-olla just avarad lühikesed automantlid ja tolmu- ning vihmamantlid. Naiselikumate mantlite juurde kasutage karusnahka. Just teie olete neid väheseid, kes tohivad kanda pikakarvalist kraed ja karusnahaga ääristatud mantleid, raglaan- ja kimonokäiseid. Kõik huvitavad üleriided, huvitavad kostüümid sobivad saledatele ja pikkadele tüdrukutele.
Ja nüüd lisanditest. Kui ostate endale kübarat, ärge arvestage ainult nägu.Vaadelge end üleni suures peeglis. Laiaäärelised kübarad ei sobi teile, välja arvatud juhul, kui teie nägu on äärmiselt kitsas. Peakate ei tohiks tähelepanu endale tõmmata ja eriskummaline olla - ta on selleks liiga kõrgel. Eelistage pikka juust lühikesele, aga ärge kuhjake juukseid kõrgele keerulisse songusse, juuksed langegu vabalt alla.
Hoiduge igasugustest väikestest lisanditest. Kasutage keskmisi ja suuri käekotte ja julgeid moeehteid. Eelkõige vältige madalaid kontsi. Vastupidi üldisele arvamusele ei sobi madalad lamedad kontsad pikale tüdrukule. Madalad kontsad viivad paratamatult mõttele, et te olete õnnetu oma kasvu pärast. Valige kingad keskmise kõrgusega ja tugeva kontsaga. Ja sobitage pükste pikkus kingakontsa kõrgusega. Napid pikad püksid on teie jalas eriti halvad ja rõhutavad kuidagi eriti momenti, et olete üleplaaniliselt pikajalgne.
Teie õnn on, kui olete tõesti aktiivne sportlane. Siis on põhjust ennast sportlike lisanditega ehtida. Siis on terve suur detailide väli teie kasutuses.
Ja veel - peate valvel olema, et püksid, jalanõud ja pullover, sportlikud detailid teid päris poisiks ei teeks. Suvel matkates või ehitusmalevas kannate ehk teksaspükse, lahtist poistesärki, jalas ketse. Värvused aitavad meelde tuletada, et olete tütarlaps. Heledad püksid, käreda triibuga lühike pullover pluusi peal jne. Midagi natuke naiselikumat oleks vaja valida ka jalga: huvitavavärvilised sokid, lillelised tennised, värvilised sametkingad, puukingad.
Võib-olla just sellepärast peate mõtlema ka oma soengule ja tulevikus kosmeetikale. Midagi julget, midagi mannekeenlikku, artistlikku, midagi naiselikku peab teist õhkuma. Mõelge sellele!

M. Kalling. Moejuttu noortele. - Tallinn: VALGUS, 1977. - Lk. 83-88.