ABIKS FIGUURIMUREDEGA NOORTELE II
Maria Kalling

KUI TE OLETE VÄIKE JA PAKSUKE.

Peaasi - ärge tehke endast nukukest. See jääb üheks võimaluseks moemängus, näiteks karnevalil, ja siis on ta tõesti pisikeste eesõigus.
Väikese figuuri puhul on palju probleeme. Moekunstnikud pakuvad väikestele paksukestele kasutamiseks mõningaid visuaalseid nõkse soovitud sihvakama mulje saavutamiseks. Teie märgiks on .... ja .... Mulje oleneb suurel määral sellest, kuidas te suudate neid põhimõtteid kasutada.
Proportsiooni all mõistame kõigi pindade ja detailide vahekorda kavandis või joonistuses, mis lõpptulemusena peab andma arhitektuurilise või kunstilise terviku. See on ehk liiga targalt öeldud. Kuna teie ise olete väike, näeb vaataja teid kohe üleni. Seepärast peate eriti valvel olema, et kõik üksikosad oleksid omavahel kooskõlas ehk proportsioonis. Olgem kitsid põnevate üksikosadega, mis on kohased pikkadele ja just saledatele. Üks liiga suur krae näiteks võib kujuneda ainumaksvaks ja teie ise kaote nii huvitava asja kõrvale ära. See on ilmne oht pisikeste juures; pikad seda just vajavad.
Väikesele paksukesele on kõige parem printsessilõikeline ülalt alla ühes tükis lõigatud kleit või taljes veidi kokku võetud kleit sirge või veidi kellukesetaolise seelikuga. See kleidisiluett järgib figuuri vaid kergelt. Seelikuosas on võimalik printsessikleidile lisada iga liiki mahapressitud volte. Tuleb hoiduda läbilõikest taljejoonel ja talje kohalt algavatest voltidest. Samuti tuleb hoiduda liiga madalal algavatest voltidest ja laiendustest, mis eeldavad pikakoivalist figuuri. Peale taljejooneta printsessikleidi sobivad noortele tüdrukule hästi kõrge taljega ampiirlõikelised kleidid, eriti kui kaelaväljalõige teha V-kujuline, ja nööbitavad mantelkleidikesed.
Kui pikk neiu saab endale lubada lausa eriskummalisi detaile oma kleidil, mida jäädakse kauem vaatama, siis peaks väike paksuke pakkuma huvi joonte voolavusega, värvide voolava vaheldusega, huvitava mustri rütmiga. Ühenduses sellega on paksukestele sobivad ikka üles-alla kulgevad jooned ja seda üles-alla illusiooni tugevadavad detailid. Nii võib üks lihtne krooge kaelaväljalõikest kuni alla pikendada üldmuljet. Sedasama efekti saavutavad nööbiliist terves kleidi pikkuses või seelikul ülalt alla ja kõik pikisuunalised õmblused, kandid.
Horisontaaljooned rõhutavad ümbermõõtu, vertikaaljooned aga lisavad pikkust ja teevad figuuri saledamaks. Kõik on nagu kooligloobusel. Oleme küll ettevaatlikud horisontaalsete läbilõigetega, kuid sobivas tugevas värvis kitsad ristitriibud teevad figuuri mitte paksemaks, vaid saledamaks. Seda peame viimase aja leiuks. Endiselt on põhjust hoiduda igasugustest õmblustest, mis käivad teist risti üle, eriti kui nad kulgevad allpool teie taljejoont.
Ruumi on ju nii vähe! See ongi põhjus, miks teile sobivad paremini mantlid ja kleidid kui kostüümid. Vertikaalselt kulgevate õmbluste tõttu sobivad teile printsessilõikelised mantlid rohkem kui avarad ja laid mantlid.
Kui te olete väike paksuke, siis valite eriti täpselt enda mõõtude järgi õmmeldud rannakostüümi. Üldiselt mõjuvad tumedavärvilised trikood teie seljas paremini. Kasulikud on igasugused viltu- või püstitriibulised mustrid, eriti sellised, kus triibud vöökohale kitsalt kokku jooksevad. Ka aitab figuuri pikendada ja saledamana näida tume trikoo heleda esiosaga, pingviinikõhuga, mille lõige vöökohal aheneb; V-kujuline dekoltee on aabitsatõde, mida igaüks peab teadma.
Väikesekasvulise tüdruku nukuvälimus tuleneb tihti pastellvärvuste liigsest tarvitamisest. Kui kahvatud ja pastelsed värvused on moes, jäävad nad rohkem pikkadele ja liiga saledatele. Teie kasutage enam küpseid värvusi. Te võite neid julgesti kanda. Ainuke vahe on selles, et pikk saab värvusi kombineerida, kasutada mitut värvust korraga, teie, lühike ja paksuke, peate rahulduma iga kord üheainsa värvusega. Vastupidi üldisele arvamusele on peenekirjalised mustrid teile kahulikumad kui keskmise mustriga ja isegi keskmise ruuduga kangad.
Väike tüdruk on kaunis, kasutades ainult temale eriliselt sobivat värvust, näiteks teatud punane toon mõnele mustapäisele, teatud sinine toon mõnele blondile. Väike tüdruk tõmbab tähelepanu näiteks oma ilusatele silmadele, juustele. Aga neid rõhutab kõige paremini just mõni "oma värvus". Ja lõpuks, ärgem unustagem, et kui pikad neiud võivad välja tulla viimaste detailiuudistega ning nii demonstreerida moega sammupidamist, on värvus üks paremaid vahendeid teile, kui tahate tähelepanu äratada millegi väga moodsaga.
Et nägu ei paistakse liiga lai, selleks tuleb valida vastav lühike soengutüüp, tuulesasine ja ülespoole lendlev, pealael kohev. Sellised tüdrukud peksid eriti hoiduma tuimadest puistest lakitud soengutest.
Paksukestele sobivad pehmed mütsid, hoiduda tuleks daamilikest laiaäärelistest kübaratest ja liiga lududest juukseid üleni varjavatest kootud mütsidest. Väikese kasvu korral on ilusamad suuremad pehmed baretid kui väga väikesed.
Head on tihedast riidest mõõdult parajad pikad püksid, täiesti ebasobivad aga liiga kitsad mustrilised püksid. Kõik detailid ja pilgupüüdjad tuleb puusakõrguselt ära jätta. Kui pükse tahetakse kanda lühikese pulloveri või vöötatud pluusiga, on hea kanda peal pikka vesti või moodsat torujuppkäistega vesti. Moodne "sibulakooreriietus" on ka teie jaoks, kuigi see üllatab. Üldreeglina paksukesele ei sobi eri värvusega jakid, pluusid ja seelikud. Sobiv on see ainult juhul, kui nad koos moodustavad ühe kindla värvipaari, näiteks pruuni seeliku juurde pruuni-mustalilleline pluus või tumerohelise seeliku juurde ploomililla jakk. Teie silbulakoorekomplekt olgu värvuselt lõpuni läbi mõeldud.
Teile ei sobi päris minipüksid - see teeks teist muna. Teile ei sobi puhvkäised. Halvad on liiga kitsad mantlid - see ei tee teid saledamaks. Teile ei sobi lühikese jakiga teksaülikond. Rullkrae kampsunitel valige poolkõrge. Seelik peab puusadel parajalt liikuma. Ruuduline kangas õmmelge diagonaalruuduna. Aasnööpide rida, mis pole lõpuni kinni nööbitud, jätab ilusa selge V-kaelaväljalõike ja sobib teile hästi. Tõmblukk-kinnis nagu aasnööpide ridagi laseb ennast soovi kohaselt koomale tõmmata või lahti jätta. Vestiefekt ja vahelõmmeldud vöö - need on ühised kavalused suurte tüdrukutega, kui tahetakse erilise tegumoe muljet jätta.
Lisanditel on suur osa teie riietuses. Kasutage keskmise suurusega esemeid: keskmist kontsa, keskmise suurusega käekotti, keskmise suurusega ehteid.
Tähtsad on nööbid - kaks rida täpselt kleidi toonis nööpe ei tee teid laiemaks, ühes reas väga tähelepanu tõmbavad nööbid teevad kindlasti ahtamaks.
Teie toeks on seeliku värvi saapad ja kleidi toonis sukad. Säärt teevad pikemaks ka sukkadega ühte värvi tumedaninalised ja tumedakontsalised kingad.
M. Kalling. Moejuttu noortele. - Tallinn: VALGUS, 1977. - Lk. 94-98.