ABIKS FIGUURIMUREDEGA NOORTELE IV
Maria Kalling

 

PIKK JA TUGEV SPORDITÜDRUK

Haarame härjal sarvist ja anname kohe nõu ka pikkadele ning tugevatele tüdrukutele.
Nooruse täidlus on hoopis midagi muud kui eakate inimeste tüsedus ja sellepärast on nii mõnedki siin toodud nõuanded sobivad ainult noortele. Kõik tugevad sporditüdrukud kuuluvad oma figuurilt sellese jaotusse.
Nooruslikult ümar olla on omamoodi moeasi. Praegune mood armastab loomulikku ja nooruslikult voolitud figuuri. Kõik tahavad olla fit, mis tähendab inglise keelse "parimas vormis", "terve", "tugev".
Esimene õpetus sellise figuuriga neidudele oleks; te peate välja nägema rahulik ja soliidne. Seda eesmärki hoidke silma ees. Te peaksite püüdma saavutada selgejoonelist lihtsat elegantsi, mis on natuke kõrgemal päris argipäevasest. Moeuudiseid valides olgu teie mõõdupuuks: "Kas see on küllalt loomulik ja vaba minu seljas? Või on see pingutatud ja kunstlik?"
Pidage meeles kolme tähtsat punkti. Kõigepealt uurige, mis on pesu osas kaupluses uuemat müügil: kleidi alla kantavaga saab oma figuurile tuge anda. Teiseks - ka teie hoiak olgu sirge, sest vaatamata pikkusele ja täidlusele aitab see figuuri puudustest üle. Ja kolmandaks - hoiduge äärmustest soengus ja peakatetes. Kasutage hügieenivahendeid ainult selleks, et näida värske, hoolitsetud ja loomulik. Juukseid kandke ilusal lihtsal viisil, näiteks taha kammitult. Hoiduge pikast lahtisest juuksepahmakast, see teeb pea suureks ja hajutab teie piirid. Hoiduge süngest sirgest tukast. Ka tukajuuksed annab lõigata keskelt tõusva joonega, kogu soengut pikkadest sirgetest juustest tahapoole pikenevana.
Teie rõivad ei tohi olla koormatud detailidega, eriti käiste ümbrus peab olema rahulik. Kandke lihtsaid käiseid ja kindlasti kandke käiseid alati, sest käised varjavad õla laiust. Tark on mantli varrukad või mõõdukalt kroogitud kleidivarrukas kitsalt kõrgele õlale tõstetult külge õmmelda. See teeb figuuri näiliselt kitsamaks ja sujuvamaks. Ja kaval on jätta varrukapikkus natuke napiks. See kõik on osava õmbleja kunst. Tema tunneb hästi, kus natuke napilt avarust jätta. Olge ettevaatlik lahtise kaelaväljalõikega, kuigi teil on ilus sile noor kael. Vabad ja pehmed kraed, pehmed sõlmitud kaelused on tugeva õla kõrval kõige sobivamad. V-kujuline kaelus ja vabalt seotavad kaelused jätavad pikendava mulje ja mõjuvad rahustavalt ning pehmelt koge siluetile. Kaunis on kostüümi peale tõstetud erksavärvilise pluusi reväärkrae.
Seelikuosa ja seelikud peaksid olema vabad, võib-olla üleni diagonaalriidest. Liiga kitsad püksid ja liiga kitsas seelik teevad kindlasti paksemaks. Eriti sobivad teile madalale asetatud laiendused ja selline läbilõige, et seelik on ülalt puusade kohalt sile ja laieneb alles allpool. Katsetage mähisseelikuga, puusal kinniõmmeldud voltidega, kuid ärge toonitage oma taljekohta nii resoluutselt, nagu pikk ja sale neiu seda teeb.
Peale tugevate õlgade on teie tüübil tihti tegemist veel täidlase talje ja tugevate kõrgete puusaega. Seepärast, kui teil on laiad puusad, püüdke supeltrikoo valikul pilk neilt eemale juhtida. Valige endale kahevärviline trikoo, mille püksteosa on tumedam ja mustrita, võimalikult tagasihoidlikumas toonis, näiteks must või tumesinine. Ülaosa peaks olema hele - ühevärviline või kirju - ja tema lõige ning muster olgu nii huvitavad, et nad püksid lihtsalt varju jätavad. Ka ülespoole V-kujuliselt laienevate triipude mäng ja võimalikult õlanukkide poole asetatud õlapaelad mõjuvad hästi, kui olete ainult laiapuusaline. Kui teil on tugevad reied, siis kandke parem tuunikaga supelkostüümi. Ka igasugused kireva- ja tihedamustrilised trikood on siis teie jaoks. Kui teil on lühikesevõitu talje, siis seda saab pikendada vööjoone allapoole nihutamisega: pange tumedale trikoole heledam vöö (kui puusad on liiga laiad) või tehke trikoo jälle kahevärvliline: heledale pikendatud pihaosale liitke tumedad tagasihoidlikus toonis püksid. Optilist petet aitavad täiendada triibud ja kui need jooksevad viltu, siis see ahendab omakorda ka taljet.
Niisiis, kolm kohta, millelt teil alati tuleb tähelepanu ära juhtida, on: teie tugevad õlad, täidlane talje ja tugevad kõrged puusad. Sellepärast kannate musti pükse musta jakiga, valite selle alla näiteks ergu meestesärgi ja huvitavamustrilise seoslipsu (kui see on moes). Kui pikk sale neiu edvistab ilusate vöödega, siis teie peate kleidil ainult märkima taljejoone, mantlil vöökoha. Aitab, kui seda teeb lihtsalt diagonaalsele kangale omane pehme liibuvus, või on tarvitatud printsessilõiget, läbilõiget või mõnda tepingut, ühes küljejoonest teise ulatuvat pikka põõna jne. Kasulik on läbilõige taljejoonel ja vaheleõmmeldud "vöö", head on natuke vööjoonest allpool olevad vesti imiteerivad tepingud või läbilõige. Figuuri peab riiete sees tunda olema, vastasel korral on mulje teist suur ja vormitu.
Sellepärast mida laiem kleit, seda trikotaazilikum ja raskem olgu kangas. Kui me ütleme, et tähelepanu ärajuhtimine oma nõrkadelt, õigemini liiga "tugevatel" kohtadelt on peamine, millega te saavutate mõnes mõttes saledama ja pisut pisema väljanägemise, siis sellise silmapette saavutamiseks on mitu teed.
Palju oleneb riide materjalist. Pehmed ilusad riided lisavad mõne millimeetri võrra paksust aga ühtlasi matavad keha enda alla. Näeme tegumoodi ja näokest, imetleme ilusas kleidi inimest, aga unustame täidluse. Teile sobivad kindlasti trikotaazkangast kostüümid, kleidid, dzemprid, vestid, sest nad saavad hea istuvuse just täidlaselt voolitud kehal. Üldse on trikotaaz ja kootud esemed teie seljas kõige paremad, sest nad hoiduvad keha ligi, aga on vabad ega hoidu puhvi. Just seda on vaja. Üksnes värvus võib siin komistuskiviks saada. Võib kanda küll heledat - valget või hõbehalli, kuid värvused ärgu olgu naiivselt pastellilised tordililletoonid ega kirevalt päikeselised kollased, oranzid, punased. Sellised värvused ei tee mitte nooreks, vaid paksuks. Teile sobivad mustaga murtud tõsised ja külmemad toonid, väga küpsed või suursugused punased, rohelised, lillad. Küll aga võib ühejõuliste ja mustjate toonide puhul rahulikult kanda näiteks moodsat ristitriibulist võrdlemisi laia triibuvahega, aga lähedastes toonides kootud dzemprit. Kuidas seda teha? Väga lihtsalt! Kududes võib värvust "murda" nii, et võetakse värvilõnga kõrvale veel teine - pruun, must või tumesinine, mis summutab, ja kootakse koos kahe või enamagi triibulõngaga.
Lisandite hankimisel ja kasutamisel toimub jällegi tark mäng tähelepanu ärajuhtimise ja mugavuse ning loomulikkuse vahel. Pidage seda alti meeles. Lämmatavate kaelaehete asemel kandke mõnda ilunööpi või mingit nõela, pikemat pärliketti, kella jne. jättes kaelajoone vabaks. Ettevaatust kõrvarõngastega! Vältige pisikesi kõrvarõngaid, need ei ole teie jaoks. Teiselt poolt aga massiivsed ja pikad rippuvad kõrvarõngad ei sobi kuidagi hoolitsetud välimusega sporditüdruku juurde. Soovitame keskmise suurusega siledapinnalisi klipse või üldse mitte mingeid kõrvarõngaid.
Hoiduge pisikestest käekottidest. Väga sobivad suured õhukesed üle õla kantavad kotid. Kandke pikemaid kindaid (nende pikkus olenegu teie kasvust ja samuti käise pikkusest, mida soovitame küllalt napina õmmelda). Tumedad sukad, eriti õmblustega sukad teevad jalad saledamaks, kuid ühtlasi ka rõhutavad jala siluetti. Pidukonts olgu tugev ja poolkõrge.
Püüdke kanda ühevärvilisi või värvuselt lähedasi komplekte. Seelik väga erinevas toonis jakiga poolitab teid kaheks kastiks. Kandke särkpluus- ja mantelkleiti pikanurgalise kraega, see on praktiline ja igal pool kantav lahendus. Hästiistuvad püksid on suurim kordaminek.
Teile ei sobi väga lühike seelik. Mõjuksite selles lihtsalt hiiglasliku beebina. Samuti ei sobi peenelokilised seatud soengud, keerulised juukseklambrid, väga pikad riided, väga kõrged kontsad. Ohtlikud on liiga laiad mantlid, kus keha pole aimatav, ja eriliselt on põhjust hoiduda kõigest kandilisest: kandilisest dekolteest, kandilisest kohvritaolisest kotist ja mustrist. Suurele neiule ei sobi ka peened lillmustrid ja rüüzikesed - nad ei tule suurel figuuril mõjule ja teevad veelgi suuremaks.
Kandke rahulikult pluuside asemel taljes meestesärke ja ostke kauplusest kitsamaid meestepullovere. Muidugi valite värvuse ja mustri tähelepanelikult! Naiselike töötlusvõtete ja rinnavoltidega suurenumbrilised kootud asjad teevad teid proualikult vormikaks ja seda pole vaja.

M. Kalling. Moejuttu noortele. - Tallinn: VALGUS, 1977. - Lk. 90-94.