ABIKS FIGUURIMUREDEGA NOORTELE V
Maria Kalling

VÄGA PIKK NOORMEES.

See pole kaugeltki õnnetus. Kõige sobivamaks pikale, eriti aga pikale kõhnale poisile peetakse kaherealist ülikonda, mille kinnis aitab optilise pette abil rinnaosa laiendada. Seejuures mängivad oma osa ka ülemised mittesuletavad "pimedad" nööbid. Võib arvestada reeglit, et mida rohkem nööpe, seda paremini mõjub see pika saleda ja seda halvemini lühikese täidlase figuuri puhul.
Väga hästi sobib pikale noormehele kombineeritud ülikond, mis oma erineva värvusega figuuri horisontaalselt poolitab. Pintsak ei tohi seejuures liiga pikk olla. Kõige õigem on pintsakut-pükse kombineerida nii, et pintsak oleks pükstest heledam ja võimaluse korral ka suurema ruudumustriga. Tavaliselt aga on rohkem tarvitusel vastupidine jaotus - näiteks heledamad püksid tumedavärvilise bleiserkuuega. Klubiülikond, bleiser, oma tähelepanu köitvate metallnööpide ja rinnatasku embleemiga kuulub eriti sobivate kaherealiste kuubede hulka. Seda valmistatakse ka mustrilisest riidest. Hästi sobivad igasugused jakid ja värvliga tuulepluusid, kampsun alt paistmas.
Vöötatud vihmamantlid, ruudulised lühikesed spordimantlid, igasuguste pöörade ja kapuutsidega mantlid - kõik hooletu, sportlik, kombineeritud sobib pikkadele poistele nagu tüdrukutelegi. Pikal efektsel kasvul on oma võlu ja sellele võib loota.
Suureruudulised kangad on mõeldud esmajoones pikkadele sihvakatele poistele nagu pikkadele sihvakatele tüdrukutelegi. Siin on ühised põhimõtted värvuse ja mustrigi valikul.
Mis puutub pükstesse, siis arvestagu pikk noormees, et kitsad püksid muudavad jalad pikemaks ja kui jalad on niikuinii ebaproportsionaalselt pikad, siis mõjuvad nad liiga kitsastes pükstes võib olla koomilistena. Väga pikad poisid ei saa võtta puhta kullana ka selliseid juhiseid, kus öeldakse näiteks, et moes on "nii ja nii laiad" püksisääred. See laius oli kunagi mõeldud keskmise mõõduna, järelikult ka keskmist kasvu poistele. Edasi arvestatagu, et pikkadel poistel on harilikult suur kinganumber. Kui kannate jalatseid nr. 45, siis tavaliseks peetud püksisääre laiusest on teile vähe. Ebasobiv suhe suure jalatsi ja kitsa püksisääre vahel teeb noormehe alles kasvuealiseks. Samuti mõjuks ka püksisääre napp pikkus. Praegu armastatud laiad heledad suvepüksid on aga jälle väga sihvakate poiste eesõiguseks.
Ja veel midagi - just pikad poisid harjutavad endale sageli juurde erilisi liikumismaneere. Poisid loevad raamatust, et meremehed õõtsutavad kõndides, nad on kuulnud, et suur sportlane liigub puhkehetkel just nagu igal sammul lihaseid lõdvestades, kauboid seisavad harkisjalu jne. Mõelge, enne kui endale midagi külge harjutate. Halvast liikumismaneerist on hiljem väga raske vabaneda.
M. Kalling. Moejuttu noortele. - Tallinn: VALGUS, 1977. - Lk. 89-90.