Kaltsuring
I

Jälle on nii palju aega möödunud ja vahepeal palju juhtunud. Vaata, mis kõik üks vanaema kaltsukirst võib sisaldada! Loomulikult mitte midagi salapärast, vaid ainult vanu tarvitamiskõlbmatuid riideid, pesu ja sukki.

Mul oli seekord kange himu kõik nurgad hoolega puhtaks teha ja ära kraamida ning vanaema kaltsukirst oli igapidi ees. Õhtul ütlesin vanaemale:

"Kirjad, mis mingisugust ruumi ei võta ja mida oleks võib- olla huvitavgi lugeda, sa põletad ära, aga tervet kirstutäit kaltse hoiad nagu teab mis varandust."

Vanaema pahandas: "Kas see oli sul jälle ees. Kes sul lubas üldse minu asjades kolada?

Ma ei saanud jätta. Ajasin peale, et vanaema põletaks parem oma närud ära ja annaks kirstu mulle kooliasjade jaoks.

"Või närud? Mis sina ka asjadest tead. Pole sa ühte kopikatki oma raske vaevaga teeninud. Muudkui - tuli otsa! Kui ükskord aega saan, korraldan nad ise ära. Seal saab osa viia vabrikusse ümbertegemiseks."

Ümbertegemiseks? Aga oota! Mulle turgatas meelde, et olin kusagilt lugenud vaiba kudumisest vanadest riidejäätmetest. Kuidas see õieti oligi? Ei suutnud seda enam hästi meelde tuletada, kuid milleks on siis meie Pioneeride Maja. Nüüd olen ju ka pioneer.

Pioneeriks sain ma juba esimesel veerandil kohe. Ega ma ise poleks julgenud ennast pakkuma minna, mõtlesin, et kes mind enam vastu võtab, kuid Urmas hakkas kangesti kutsuma. Kui mind rühmanõukogu koosolekul vastu võeti ja kui ma tõotust ütlesin, siis see hetk ise oli küll pidulik ja isegi lipp oli minu vastuvõtmise pärast välja toodud ja kõik oli, nagu teistelgi on olnud. Ainult endal oli mul veel tükk aega niisugune tunne nagu sellel, kes igal pool on teistest maha jäänud ja kes siingi on hilinenud, ning et kõikidest suurtest rõõmudest ja ilusatest päevadest olen nagunii ilma jäänud. Sellepärast hoidsin ennast algul ikka veel nagu eemale, kuigi mul oli märk ja kaelarätt nagu kõigil.

Nüüd aga ei ole mul juba tükk aega seda tunnet, vaid hoopis on selline tunne, nagu oleksin ma algusest peale kõike kaasa teinud ja kuulnud alati Urma toredasse salka.

Ja nüüd olen juba mina isegi asja algataja.

Sellest ma ju kirjutama hakkasingi.