MAASTIKUMÄNG
Toivo Tootsen

Et sõge neid külmi ilmu sööks! Mul endal pole midagi, aga Pajuviidika - poisist on kahju. Terve jaanuari paukus. Pakane ikka. Temal tööplaan aga:
1. Jälgede tundmaõppimine
2. Suusavõistlused
3. Maastikumäng

Nagu talvel olema peabki. Katsusime küll saalis jälgi õppida. Kariotsa Karla joonistas kriidiga. Pärast ei tundnud ise ka ära, millised karu, millised rebase, millised tema enda omad. Pajuviidika - poiss pidas tükk aega aru. Kas panna "täidetud" või mitte. Pani. Plaanist peab kinni pidama.

Nüüd aga ilmad nagu kompud. Pajuviidikal plaanis:
1. Isetegevuskontsert salkades
2. Isetegevuse ülevaatus rühmas
3. Joonistusvõistlus
4. Kirjade kirjutamine

Maastikumäng ikka tegemata. Siis ta ütles, tulgu ma appi. Mis sest, et pole aktivist. Usaldama peab, ja kasvatada tuleb. Töö ning ülesannetega. Valmistagu ma maastikumäng ette. Tema on sel ajal isetegevuse zürii. Pärast ülevaatust teevad mängu kähku ära. Olgu sõber ja aidaku.

Nõus, kui ainult oskaks. Pajuviidikas vastu: pangu ma aga teemärgid ja salakirjad maha. Küll nemad otsivad üles. Raamatu andis ka. Kus teemärgid sees. Pidi nii palju olema, kui ühe kõva mängu jaoks vaja läheb. Rohkem polnud aega seletada.

Võtsin suusad, ja muudkui tööle. Märkidega sain kergesti hakkama. Kirjadega oli rohkem tegu. Pole elus salakirja näinud. Tulin toime, defektiga.

Õhtul tormas Pajuviidika - poiss minu poole. Auras. Ei saanud sõnagi suust, hingeldas. Siis sähvas, kuidas saab minna paremale? Kui ees on Peedu maja sein. Ja mis laagrit minu teemärk Konnatiigis näitas? Kirja ka Mäeveeru talu kaevus ei olnud. Kuigi märk näitas ja nemad kõik vee välja vinnasid. Ainsa salakirja said kätte Muri suust. Raputas seda hammaste vahel. Lugeda ei osanud. Mitte Muri, Pajuviidikas.

Vihastasin. Tee teistele head ja saa veel sõimata ka! Märgid panin maha järgemööda, täpselt nagu raamatus oli. Üks iga saja meetri peale. Mis aga salakirja puutub, siis - mis salakiri see ongi, mida igaüks lugeda oskab!

Toivo Tootsen. Jõhvi Joosepi juturaamat. Tln., 1983. Lk. 55 - 57.

1. Mille järgi pidi pioneeride elu kulgema?

2. Kuidas see õnnestus Pajuviidika -poisi rühmal?

3. Milline ülesanne usaldati Jõhvi Joosepile?

4. Milliseid oskusi nõuab üks edukas maastikumäng?

5. Kuidas Joosepi korraldatud mäng õnnestus? Miks?

6. Kirjuta tekstist välja võõrsõnad ja lisa neile tähendus.

....................................................................................................................................

....................................................................................................................................