NAISTE RIIETUMISEST
Frantisek Chorovat, Juraj Orlik

 

Naiste riietumise reegleid on palju keerulisem loetleda, sest naisterõivaste mood muutub kiiremini kui meeste oma. Üldiselt oodatakse naistelt riietumisel suuremat mitmekesisust, kirevust, aga ka nõudlikkust. Rõivaste ja moeliini valikuga näitavad naised ka oma leidlikkust mitmesuguste moeelementide kombineerimisel, väljendades seejuures oma isiksust.
Kuigi üldnõuded välimuse osas kehtivad ühtemoodi nii meeste kui naiste kohta, oodatakse naistelt ja neidudelt siiski suuremat nõudlikkust nii hügieeniküsimustes kui ka kogu väljanägemise esteetilises tasemes. Daami riietuses, mis on mehe omast vähem "univormitud", ilmneb rohkem naise maitse, stiil ja iseloom. Rohkem võib ta esile tõsta ja rõhutada välimuse positiivseid külgi ning varjata figuuri puudujääke.
Daamirõivaste riie on võrreldes meeste omaga struktuurilt, mustrilt, värvilt palju mitmekesisem. Naine peab riiet hoolikalt valima, et see vastaks tema vanusele, juuste ja naha värvile, kasvule, keha kujule, iseloomule, aga ka rõivaste liigile ja puhule, millele õmmeldakse. Moest peaks naine valima ja kandma vaid seda, mis talle sobib, sest mitte kõik moodne ei ehi igaühte.
On üldtuntud, et suuremustriline riie sobib vaid pikkadele saledatele naistele, lühemad näevad aga samal ajal paremad välja peenemustrilises või üldse mustrita rõivais. Kui naine tahab saledam ja pikem välja näha, paneb ta selga pikitriibulised rõivad; ristitriip teeb ta ju optiliselt laiemaks. Vastavalt kehakujule valib naine ka lõike, krae ja mitmed muud kaunistavad elemendid, samuti lisandid. Rõivaste värv ja värvikombinatsioonid ning lisandid määravad naise üldilme. Moodsa, maitseka ja otstarbeka rõivastuse propageerimisega tegelevad paljud meie ja välismaa ajakirjad. Neis on kirjas, milline materjal, värv või ka muster sel hooajal domineerib. Tõsi, praktiline naine riietub alati nii, et tema rõivastel poleks "sünnipäev" selgelt näha, et neid ka kauem võiks kanda.
Hästiriietatud naisel ei ole vaja rõivastest ülekuhjatud kappi. See pole ka praktiline, sest riietus sõltub moest. Tähtis on, et naisel oleks oskuslikult koostanud garderoob, mis vastab tema elulaadile ning töö ja ühiskondliku elu tingimustele. Tänapäeva mood võimaldab mõningase leidlikkusega kombineerida rõivaste põhivaliku selliselt, et oleks rahuldatud nii elegantsuse kui ka otstarbekuse nõue. Tähtis on, et naine oskaks alati, igaks sündmuseks sobivalt riietuda.
Naise garderoobis on vältimatu soe talvemantel, võimaluse korral samuti karusnahaga kaunistatud kevad-sügismantel. Lisaks kerge mantel, mis sobib soojemate ilmade korral. Veel on vaja kostüümi, mida saab väga laialt kasutada, töölkäimisriideid ja tänavarõivastust (nii suvel kui talvel), kodurõivastust ning spordiriideid, seelikuid, pükse, pullovere, pluuse, sviitreid ja lõpuks ka peorõivaid. Ning selle kõige juurde sobivaid lisandeid. Kui naine seda põhivalikut järk-järgult täiendab ja uuendab, ei satu ta olukorda, et pole midagi sobivat selga panna.
Seelikut, ka kostüümseelik, ei tohiks tarbetult kapis rippuda. Neid saab ju vahetada, pulloveride või pluusidega kombineerida ning vestide, sviitrite ja kuuekestega täiendada. Kasutada saab neid aga mitmesugustel puhkudel: poeretkel, jalutuskäigul, tööl ja nii edasi.
Tänapäeval möödub suur osa naise päevast tööl. Kus ka ei töötaks, riietus peab olema viisakas ja esteetiline, seejuures ümbruskonnale vastav.
Tehases masinate ja seadmete juures on sobivaim ja praktilisim kombinesoon ehk türp, mis vastab ka ohutustehnika eeskirjadele. Selle juures võib kanda sobivat trikoosärki või kirjut pluusi. Mõne töö juures on sobivam montöörülikond, puhtamas ümbruses õigustavad end mitmesugused põlled. Paljud ettevõtted annavad töötajatele töörõivad omal kulul. Need on õmmeldud ühesugusest riidest, ei pruugi aga alati kõigile istuda. Kindlasti annab neid vastavalt suurusele kohandada, et naised end töörõivais võimalikult hästi tunneksid. Uurimised on näidanud, et soodsam tööõhkkond luuakse ja ka paremaid tulemusi saadakse seal, kus kantakse hoolt töötajate ning töökeskkonna väljanägemise eest.
Palju naisi töötab haldusasutustes või koolis. Neis kohtades valib naine sellise riietuse, mis vastab tema positsioonile ja ametikohale ning milles ta end hästi tunneb. Sellistele töötajatele sobib seelik kombineeritult pluusi või pulloveriga, aga ka lihtne kleit aastaajale vastavast riidest, mis ei kortsu ja on hästi hooldatav.
Väga praktiliseks riietuseks töötavale naisele on kostüüm. Seda saab täiendada mitmesuguste pulloveridega ja pluusidega ning kanda muudeski kohtades, näiteks jalutuskäigul, kohvikus, sisseostude tegemise ajal.
Loomulikult pole me siin maininud kõiki naise töörõivastuse liike ega ka erirõivastust, mida kannavad halastajaõed, vagunisaatjad, postiljonid, raudteetöötajad jne. Kuid iga naine teeb tavaliselt ise endale selgeks oma töökohal sobiva riietumise põhimõtted.
Mõnedes riikides kohustuslikku koolivormi ei kanta. Nii tudengid kui kooliõpilased riietuvad vabalt moe järgi, kirevalt - noorus võib ju seda endale lubada. Vaja on ainult tunnetada mõõtu ega mitte liialdada erksuse ja silmatorkavusega. Tüdrukute riietus tuleks suunata mitmesuguste kombinatsioonide ja variatsioonide võimaldamisele. Nende rõivastus võib olla meeldiv ja moodne ka siis, kui pole kulukas. Mingil juhul ei tohi koolist teha moenäitust ja ennast eksponeerida võimalikult kallites hilpudes. Tähtsamaks nõudeks, mida noorte rõivastele esitatakse, on puhtus, sobivus ja otstarbekus.
Ka kodus ei tohiks naine unustada külgetõmbavat välimust. Seepärast ei tohi sealgi lohakana ringi liikuda. Hommikumantel sobib vaheriietuseks hommikul ja õhtul, muidugi ka haiglas viibimisel. Hommikumantlis aga ei koristata korterit ega tehta süüa, ei võeta ka kunagi külalisi vastu. Tavaliselt kantakse kodus seelikut või pükse pluusi või pulloveriga, samuti mitmesuguseid pükskostüüme. Suvel on sobivamad nööbitavad pestavad kleidid (kittelkleidid). Köögis on väga praktilised mitmesuguse pikkusega põlled. Pesupesemiseks võib jalga tõmmata kergesti pestavast materjalist püksid, kandes neid koos trikoosärgiga; sobib ka treeningdress.
Puhkuse ja talvespordi mood on viimasel ajal muutunud. Suusapüksid ja tuulepluusid on välja vahetatud kõikvõimalike komplektidega, ka pükste ja lühikeste karusnahkjakkidega. Mägedes puhates minnakse õhtul seltskonda pükstes, pükskostüümides või ka pikas soojas seelikus - nii, nagu mood parajasti nõuab.
Sportlike sündmuste puhul on sobivad sportpüksid (tõsi, need on saledamate naiste jaoks, vähem saledad valigu aga pigem sportliku lõikega seeliku). Nii pükste kui seeliku juurde kuulub sportlik pullover, pluus, sviiter või tuulepluus, seda vastavalt ilmale ja sõidu pikkusele. Nooremad tüdrukud võivad riietuda ka lühikestesse pükstesse.
Ujulasse ja supelranda peab naine valima sellise trikoo, milles ta hea välja näeb. Kaheosalised sobivad ainult saledatele, täidlased peaksid kandma ühes tükis trikood.
Mitmesugused rannakomplektid kuuluvad ainult plaazile ega sobi linnas jalutamiseks.
Seltskondlik elu nõuab riietusele üpris suure tähelepanu pühendamist. Sobivad rõivad tuleb valida teatrisse ja kontserdile minekuks, aga ka ametlikel pühitsemistel, esinduslikel ballidel ja muudel sellistel seltskondlikel ettevõtmistel osalemiseks. Kui naine niisugustel puhkudel oskab sobivalt riietuda, on tal kindel tunne, et ta hea mulje jätab.
Õhturõivaks tuleb riie valida tehisvalguse juures, sest päevavalguses võib see teisiti välja näha.
Kui naisel on vaid ühed seltskonnarõivad, valib ta pigem tumeda või isegi musta värvi ja klassikalise lõike, või siis kas kostüümi või kostüümkleidi. Need on alati elegantsed, mitmesuguste lisanditega saab neid varieerida, värskendada.
Nii teatris kui kontserdil kantakse seltskondlikku riietust, mis vastab hetke pidulikkusele. Lõige ja materjal olgu valitud vastavalt kandja vanusele, kusjuures nooremad naised valivad heledamad värvid, vanemad tumedamad, kuigi tegemist ei pea olema alati mustaga. Kas kleit on lühike või pikk, selle määrab mood. Meessoost saatjal on kas tume või must ülikond. Ball nõuab õhturõivastust, nn. ballitualetti. Selles rakendatakse alati materjali-, lõike- ja värvivalikut. Olgu vahest märgitud üks põhimõte: nooremale eale sobib väiksem dekoltee.
Seltskonnariietuse juures kantakse kõrgekontsalisi kingi - enamasti nahast, kuid pika kleidi juurde sobivad ka brokaatkingad, uuemal ajal isegi plastmassist hõbedased ja kuldsed kingad. Õhtukleidi juurde kulub väike kotike, mis määratud vaid pidulikeks puhkudeks, vastav soeng, jumestus, ehted (kui kalliskivid, siis neid ei tohiks olla liiga palju, sest see ei kõnele kandja heast maitsest).
Koolilõpetamine, diplomi saamine ja pulm kui pidulikud hetked noore inimese elus nõuavad samuti pidulikku riietust.
Koolilõpukleit peaks olema lihtne ja väärikas, peaks rõhutama kandja neiulikkust
Pruudi pulmariietus lähtub samuti naise tüübist ja vanusest. See võib olla nii valge kui pastelltoonis, kleit lühike või pikk, võib olla komplekt või kostüüm; materjal vastaku lõikele. Riietusele sobigu lisandid ning loomulikult lillekimpki. Kõige üldisemalt võiks ütelda, et pulmariided pole dekolteega ega ka helkivate kaunistustega (litritega). Valge juurde kuuluvad ka valged lisandid, pika kleidi juurde ja loor. On võluvam, kui noorukesele mõrsjal on pulmakimp pisem. Keskeas pruudile sobivad pastellvärvides riided vastavate lisandite ja värvilise lillekimbuga.
Suurt tähelepanu tuleb pühendada kingadele. Peale selle, et nad peavad hästi jalga sobima, peavad nad ka nii värvilt kui moelt olema kooskõlas riiete laadi, lõike ja värviga. Moodsete riiete juures ei tohiks naine kanda vanu, moest läinud kingi( rääkimata sellest, et jalatsid peavad olema puhtad ja hooldatud).
Matkale minnes tuleb esmajärjekorras ilmas pidada jalatsite mugavust ja tervislikkust.
Moele alluvad ka sukad: kord kantakse tumedamaid, siis jälle heledamaid, kord on moes mustriga, kord mustrita sukad. Väga ebaesteetiliselt näevad välja naised, kelle sukad on liiga suured ja seetõttu kortsus. Pidulikel puhkudel pannakse sukad alati jalga - ka suvekuumuses. Muidu võib ka paljasääri käia, kui jalad on hooldatud, kannanahk ei ole pragunenud. Pükste juures kantakse kas nende või kingadega üht värvi sokke.
Daami käekott mõjub hästi ainult siis, kui ta on riietusega kooskõlas. Isegi ostukotti võib võtta kui naise rõivastuse täiendust, mistõttu hea maitsega naised ei lähe ka poodi ükskõik mis värvi või kujuga ostukotiga.
Kindad kaitsevad käsi külma eest, kuid tõelisel daamil on kindad ka suvel maitsekaks rõivastuslisandiks. Materjalilt ja värvilt peavad nad käekoti, kingade ja rõivastega sobima.
Teistsugune funktsioon on kinnastel, mida kantakse ballil, tantsuõhtul ja muudel sellistel puhkudel. Ballikindad võivad ulatuda küünarnukini, neid tehakse erinevast materjalist ja mitmesugust värvi. Ballirõivastuse täiendusena on nad kooskõlas nii riiete kui lisanditega.
Hulk aega valitses vaade, et kübarakandmise aeg on ümber. Naised kandsid meelsamini rätikut, igasuguseid mütsikesi ja barette, mis mitmesugustel puhkudel on väga otstarbekad, praktilised, kuid mitte igas kombinatsioonis elegantsed. Seltskondliku, pidulikuma rõivastuse lisandina ei tohiks moodsal naisel siiski puududa kübar, mis kujult ja värvilt oleks kooskõlas mantli või kleidi-kostüümiga. Oleme juba ütelnud, et avalikes kohtades naine kübarat ära ei võta (mehe jaoks on see kohustuslik), ainult teatris ja kinos mõjuks kübar segavalt.
Daami pesu on ajaloolises arengus läbi teinud mitmesuguseid muutusi, mille käigus temast on saanud õhuline, hügieeniline ning ilus daamirõivastuse koostisosa. Kuid kõigile tema eelistele vaatamata me pesu teiste pilkudele välja ei paku. Ja kui ilus ka poleks kombinee pits, ometi ei sobi seda kleidi väljalõikes demonstreerida.

F. Chorovat, J. Orlik. Meie igapäevaviisakus. - Tallinn: VALGUS, 1990. - Lk. 110-115.