UURIMISTÖÖ
Toivo Tootsen

Hakkasime klassiga teadlikult mõtlema. Hoiame vara.

Tegime koosoleku. Kivinõmme Kusta võttis kohustuse. Senise kahe tooli asemel veerandis ainult üks puruks nihelda. Karla tõotas. Enam ei riku seinu. Vähemalt tindiga mitte. Kui pliiatsiga joonistabki, nühib ise puhtaks.

Pajuviidika - poiss mõtles. Lõpuks arvas - ikka vähe. Oma ninaotsast peab kaugemale nägema. Kolhoosi. Kas seal on asjad korras?

Siis algaski. Rünnak lohakusele. Pajuviidika - poiss maalis isegi loosungi: " Lahtiste silmadega hoiad sa rahva vara!" Ja läksime avastusretkele. Oma kolhoosi. Pidime kõik kirja panema, mis ripakil. Ja niikaua hoolsuse valvel seisma, kui asi jutti aetakse. Pärast pidime kõigest kokkuvõtte tegema. Ja Pajuviidika - poiss kannab selle kõik kolhoosi üldkoosolekul ette.

Kõigepealt avastasime: kolhoosi klubi ees põleb päise päeva ajal elektrilamp. Jätsime Kusta sinna. Temal on uur. Saab täpselt aega võtta, millal keegi tule ära kustutab.

Roostoja ääres parandati suvel maad. Nüüd vedeles igal pool terveid drenaazitorusid. Et ka keegi kokku korjaks! Puhas raha ju. Karla pidi torud üle lugema. Kirja panema. Ja peale passima. Millal keegi tuleb ja need riita laob.

Asi edenes. Sigala juures olime päris nördinud. Ukseesine ujus porist. Siinsamas mitu koormat kruusa. Aga et oleks ka laiali aetud! Pajuviidika - poiss ütles, Elle - Vaike jäägu siia valvesse.

Minule jäi hoopis lihtsam ülesanne. Bussijaama juurest oli prügikast kadunud. Pidin üles märkima. Kes prahti maha viskab. Sain oma kolmkümmend nime. Kes ei tahtnud prügi taskusse toppida. Siis läks pimedaks.

Astusin koju. Sigalast mööda. Elle - Vaike valvas ikka. Endal pisarad silmas. Kõik õppimata. Külm ka.

Ei, tea, mis mul pähe tuli. Haarasin labida. Kühveldasin kruusa poriauku. Elle - Vaike aitas kaasa. Nuuksus. Ja rehitses maa tasaseks. Pool tundi, siis oli asi korras! Elle - Vaikel teine nägu peas. Saatsin ta koju. Meil üks tee.

Täna sain Pajuviidika - poisilt koosa. Olevat uurimistöö sassi ajanud. Mine nüüd tee veel kindlaks. Kui kaua see poriloik oleks seal olnud.

Toivo Tootsen. Jõhvi Joosepi juturaamat. Tln., EESTI RAAMAT.- 1983. , Lk. 13-14.