ARST
PÕLEDES VALGUSTAN TEISI
G. Jurmini raamatu "Kõik tööd on head" järgi

Heledalt valgustatud ruumis seisavad ümber pika laua valgetes kitlites inimesed, marlimaskid keskendunud ilmega nägude ees. Aeg- ajalt kostavad üksikud sõnad nagu sõjaväelaslikud käsklused: "Skalpell! ... Klamber! ... Tampoon!"   Niiviisi kõneleb kõige tähtsam mees ruumis - kirurg, kelle laubalt õde pühib vahetevahel salvrätikuga higitilku.

Käib oprtasioon. Nüüd puudutavad kirurgi käed operatsioonilaual inimese südant ning süda lakkab tuksumast.

Kuid inimene ei surnud, inimene elab, sest operatsiooni ajaks on sisse lülitatud kunstlik süda, aparaat, mis annab kirurgile võimaluse lõigata südant kuivalt, ilma et pulseeriv veri teda segaks.

1960. aasta suvel läks Galja Letunova jõkke ujuma ning uppus. Tütarlaps tõmmati mõne minuti pärast kaldale. Kiirabiarstid vaatasid tütarlapse üle ja täheldasid surma.

Sellele vaatamata tõid nad autost kähku väikese kohvri kunstliku hingamise aparaadiga ning viisid selle vooliku Galjale suhu. Kõigepealt pumpas aparaat tütarlapse kopsudest vee välja. Seejärel hakkas aga õhku kord kopsudesse suruma, kord välja imema. Sisse puhuti hapnikku, välja imeti süsihappegaasi. Samal ajal tegid arstid tütarlapsele südamemassaazi, süstisid teda - ning Galja ärkas ellu.

Antiikajal koostas Hellases, Tessaalias ja Väike -Aasias kehvikuid raviv vanakreeka arst Hippokrates kõikidele arstidele kõikideks aegadeks vande :

"Ma vannun arst Apolloni ja Asklepiose, Hügeia ja Panakeia* ja kõikide jumalate ning jumalannade juures ...

... ma korraldan haigete eluviisi nende kasuks parema võime ja otsuse järele; aga kõik, mis kahjustab või vigastab haiget, tahan neist eemal hoida ...

... kui paljudesse majadesse ma ka ei astu, ikka tahan ma sisse astuda haigete tervistamiseks..."

Edasi kõneldakse vandes sellest, et iga arst peab olema töökas, täiendama lakkamatult oma teadmisi, käituma haigetega lahkelt ning taktitundeliselt, hoidma pühalt arstsaladusi.

Tänapäeva arstid  niisugust arstivannet enam ei anna, ent iga arst järgib selletagi vanaaja eskulaabi nõuandeid.

Arstide ennastsalgavusel ning vaprusel pole piire. Ühele arsti elukutsele pühendatud raamatu kaanele on joonistatud küünal, mille all on kiri: "Põledes valgustan teisi."

Aideta jõudu säästmata kaasinimesi ... jah, küllap see ongi peamine arsti elukutses, alates tagasihoidlikust jaoskonnaarstist tunnustatud professorini.

* Asklepios - vanakreekaarstikunsti jumal; Hügeia - kreeka tervisejumalanna; Panakeia - tervistamise jumalanna.