MINU SÕBER ARVUTI
Margit muldma

MÄLU
KETASMÄLU
1.

Ühest mälu osast - põhimälust - ma juba natuke rääkisin. Põhimälu on arvuti töömälu.

Mälu on selleks, et midagi meeles pidada. Aga kuidas ja mille abil mällu infot - andmeid ja käske - ikkagi salvestatakse?

Põhimällu salvestatakse infot ELEKTRONLÜLITUSTE abil. See on nüüd küll üks keeruline sõna, kuid lihtsamat ei ole veel keegi välja mõelnud. kuidas see salvestamine täpselt käib, sellest ma räägin järgmistes raamatutes.

Selleks et infot põhimälus hoida, peab arvuti olema vooluvõrgus. Kui sa arvuti välja lülitada, siis kõik põhimälus olev info lihtsalt kaob ja keegi ei saa seda enam teada.

Põhimälu ei olegi tegelikult tähtis see, et info säiliks seal kogu aeg. Kuna ta on töömälu, siis on tähtis, et protsessor saaks põhimälust kiiresti andmeid lugeda ja sinna ka uusi andmeid salvestada, Seda põhimälu ehitus võimaldabki.

 

JÄTA MEELDE: PÕHIMÄLU ON ARVUTI TÖÖMÄLU: PROTSESSOR SAAB PÕHIMÄLUST ANDMEID LUGEDA JA SINNA ANDMEID KIRJUTADA VÄGA KIIRESTI.Selleks, et infot püsivalt säilitada, on mälu teine osa: KETASMÄLU. Nagu nimigi ütleb, hoitakse infot ketastel. Ketasmälule ei ole oluline, kas arvuti on sisse  või välja lülitatud - tema hoiab infot pidevalt.

Ketasmälu on hoopis teistmoodi ehitatud kui põhimälu, kuigi ka tema koosneb mälupesadest.

 

JÄTA MEELDE: ANDMETE SÄILITAMISEKS ON ARVUTIL OLEMAS KETASMÄLU.

Üks osa ketasmälust asub minu korpuse sees ja seda nimetatakse KÕVAKETTAKS.