MINU SÕBER ARVUTI
Margit Muldma
ARVUTI ANATOOMIA:
PROTSESSOR JA MÄLU

MÄLU
PÕHIMÄLU

Minu mälu jaguneb tegelikult kaheks. Üks osa minu mälust - PÕHIMÄLU - on seotud otseselt protsessoriga. seal asuvadki need käsud, mida protsessor saab kohe täita. Seetõttu nimetatakse põhimälu ka arvuti TÖÖMÄLUKS.

PÕHIMÄLU JA PROTSESSOR TEEVAD TIHEDAT KOOSTÖÖD.

Põhimälu koosneb väga-väga paljudest mälupesadest. Neid võib olla isegi 20 miljonit või rohkem. Kõik need mälupesad on nummerdatud. Öeldakse, et igal mälupesal on oma AADRESS - tema number.

PÕHIMÄLU ON NAGU SUUR MEEKÄRG; KUS KÕIK KÄRJEAUGUD ON NUMMERDATUD

 

JÄTA MEELDE: MÄLU KOOSNEB NUMMERDATUD MÄLUPESADAST.Sa võid nüüd küsida, milleks peavad mälupesadel olema aadressid. Vastus on väga lihtne: nende abil leian vajalikud andmed mälust kiiresti üles. Ütleme näiteks, et ma olen ühe ülesande lahendanud ning vastuse mällu salvestanud. Kui mul hiljem vastust vaja läheb, pean ma teadma lihtsalt selle mälupesa aadressi, kus vastus asub. Nii leian vastuse mälust kiiresti üles.

Mälu võib võrrelda ka pika tänavaga. Mõtle vaid, kui majad ei ole oleks seal nummerdatud! Kuidas leiaksid sellelt tänavalt üles oma sõbra? Kuidas saaks postiljon viia kirja õigele inimesele?