RAAMATUD

IV klassi soovituslik kirjandus

A rühm

 

Loe katkendid hoolega läbi ja otsusta, millisest raamatust on need pärit. Kirjuta lünka õige raamatu nimi ja autor.

Lisaks kirjuta (töölehe vasakusse äärde katkendi kõrvale), millised tegelased sulle nendest raamatutest veel meelde jäid.

 

1) ………………………………………………………………..

Oli vaikne ja ilus kevadine õhtu ning aken seisis lahti. Valged kardinad õõtsusid pikkamööda edasi ja tagasi, otsekui lehvitaksid nad tillukestele kahvatutele tähtedele üleval kevadise taevas. Väikevend läks akna juurde ning sättis ennast välja vaatama. Ta mõtles kenast koerakesest ning arutles endamisi, mida see praegu küll teha võiks. Vahest kükitab tema kõrval põrandal üks poiss – hoopis teine poiss, mitte Väikevend - , kes paitab koera sagris pead ning räägib:

“Riki, sa oled tubli koer!”

Väikevend ohkas raskelt. Samal silmapilgul kuulis ta tasast vurinat. See muutus tugevamaks ja järsku lendas aknast aeglaselt mööda keegi pisike paks onkel. See oli Karlsson katuselt, aga Väikevend seda ju veel ei teadnud.

 

2) ………………………………………………………………..

Lotte tuhnib suure kiiruga oma kapis. Pesuvirna alt toob ta nähtavale foto ja ulatab selle tervest kehast võbisevale Luisele. Luise vaatab pilti ujedalt ja arglikult. Siis selgineb ta pilk. Ta silmad lausa neelavad naise nägu.

Lotte vaatab Luisele ootusrikkalt näkku. Õnnest lausa nõrkemas, laseb Luise käe pildiga alla vajuda ja noogutab õndsalt. Siis surub ta pildi tugevasti vastu rinda ja sosistab: “Minu emme!”

Lotte paneb käsivarre ümber Luise kaela. “Meie emme!” kaks tüdrukukest hoiavad kõvasti teineteise ümbert kinni. Saladuse taga, millelt praegu kate langes, ootavad uued mõistatused, teised saladused.

 

3) ………………………………………………………………..

Metsiku röögatusega ronis tuul vihmavarju alla, tõstes seda võimukalt ülespoole, otsekui püüdes Mary Poppinsi käest lahti kiskuda. Aga Mary Poppins hoidis vihmavarjust kõvasti kinni ja ilmselt polnud tuulele midagi rohkemat tarviski, sest pikkamööda kerkis vihmavari järjest kõrgemale ja Mary Poppinsi jalad tõusid maast lahti. Tuul kandis teda kergelt edasi, nii et kinganinad alguses veel aiateed riivasid. Kuid siis tõstis tuul ta üle aiavärava ja hiivas jõuliselt aina kõrgemale, sinnapoole, kus oli tänava keskel kasvavate kirsipuude võrad.

“Ta lähebki minema, Jane, ta lähebki minema!” karjus Michael nutma puhkedes.

 

4) ………………………………………………………………..

Jõululaupäev oli käes. Pealelõunal kogunesid koolilapsed koolitoa juurde, et õpitud laulusid veel korrata. Peaproov läks hästi. Köstril oli hea meel, ta käis läikiva näoga laste hulgas ringi, ja oli üks neist harukorrist, et ta nendega rahul oli ja ei siunanud. Arnol oli sel päeval imelik tundmus; talle näis, nagu oleks midagi suurt, õige tähtsat tulemas ja nagu võiks seda juba iga silmapilk oodata. Ta ei olnud kub, ta oli rõõmsas ärevuses. See jõululaupäev oli tema meeslest nagu unenäos; justkui unes liikusid teised koolilapsed tema ümber. Teele, kui ta teiste tüdrukute hulgas seisis ja laulis, paistis tema meelest määratult kaugel ja nagu pilvest ümbritsetud piiratud olevat.

 

5) ………………………………………………………………..

Pipi naeris südamest ja lõi köögiukse valla. Oh, kui tore oli sooja ja valgesse ruumi tulla! Sünnipäevapidu pidi toimuma köögis, sest seal oli kõige õdusam. Alumisel korrusel oli kõigest kaks tuba. Üks neist elutuba, ja seal seis üksainus mööbliese, ning teine oli Pipi magamistuba. Köök aga oli suur ja avar ning Pipi oli ta toredasti sisse seadnud. Põrandale oli ta laotanud vaibad ja lauda kattis uus lina, mille Pipi ise oli õmmelnud. Lilled, mis ta sinna oli tikkunud, paistsid küll üsna pentsikud, aga Pipi kinnitas, et just niisugused kasvavad Taga-Indias, ja sel juhul oli ju kõik korras.

 

 

Loetle nende raamatute pealkirjad, mille autoriks on välismaa kirjanik.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Milline nendest raamatutest meeldib sulle kõige rohkem ja miks?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………