RAAMATUD

IV klassi soovituslik kirjandus

B rühm

 

Loe katkendid hoolega läbi ja otsusta, millisest raamatust on need pärit. Kirjuta lünka õige raamatu nimi ja autor.

Lisaks kirjuta (töölehe vasakusse äärde katkendi kõrvale), millised tegelased sulle nendest raamatutest veel meelde jäid.

 

1) ………………………………………………………………..

Üsna lähedal remonditi maja. Pipi lippas sinna ja tõi pika plangu. Ta võttis plangu kaenlasse, haaras vaba käega köiest kinni ja toetas jalad vastu puutüve. Kiiresti ja osavalt ronis ta seda mööda üles, ning inimesed jätsid puhtast üllatusest nutmise järele. Puulatva jõudes pani Pipi plangu risti üle jämeda oska ja nihutas ettevaatlikult katusekambri aknani. Ja nii saigi plangust sild puuladva ja akna vahel.

Inimesed väljakul seisid täiesti vaikselt. Nad ei saanud pinge tõttu sõnagi suust. Pipi astus plangule. Ta naeratas lahkelt katusekambris seisvaile poistele.

 

2) ………………………………………………………………..

Mary Poppins kõndis laste vahel, tal oli peas uus kübar ja üldse oli ta väga suursuguse moega. Ta püüdis igal võimalusel heita kas või põgusa pilgu mõne kaupluse vaateaknale, et kontrollida, kas kübar ikka on õiges asendis ja kas roosad roosiõied peakattel pole äkki närtsinud ega meenuta mingeid labaseid lilli, näiteks saialilli.

Iga kord, kui nad seisatasid, et Mary Poppins saaks oma kübarat takseerida, ohkasid Jane ja Michael vaikselt, aga ei julgenud midagi öelda hirmust, et siis võib Mary Poppins jääda veel kauemaks enda peegelpilti vaatama ja sättima end küll nii-, küll naamoodi ainult selleks, et eriti kaunis välja näha.

 

3) ………………………………………………………………..

Majad olid nii tihedasti kokku ehitatud, et ühelt katuselt võis teisele minna. Siin oli hulgaliselt pisikesi imelikke väljaasteid, ja pööninguunkaid, ja korstnaid, ja nurgataguseid, ja pilusid, nii et kunagi ei hakanud igav. Ning see oli tõepoolest põnev, täpselt nagu Karlsson oligi öelnud, et siin ja seal võis vahetevahel peaaegu alla kukkuda. Ühes kohas haigutas kahe maja vahel üsna lai kuristik, see oli just niisugune koht, kus Väikevend peaaegu alla kukkus. Ent Karlsson sai temast kinni veel viimasel minutil, mil Väikevenna üks jalg oli juba libisemas üle katuseserva. 

 

4) ………………………………………………………………..

14. oktoobril on mõlemal tüdrukul sünnipäev. Nad istuvad koos vanematega lastetoas. Kaks küünlapärga põlevad, kummaski kümme küünalt. Laual on omaküpsetatud koogid ja aurav šokolaad. Isa mängis just imeilusat “Kaksikute sünnipäevamarssi”. Nüüd keerab ta end klaveritoolil ringi ja küsib: “Miks me teile õieti midagi kinkida ei tohtinud?”

Lotte tõmbab sügavalt hinge ja ütleb: “Sellepärast, et me soovime endale midagi niisugust, mida osta ei saa!”

“Mida te siis endale soovite?” küsib ema.

Nüüd on Luise käes kord sügavalt hingata. Siis seletab ta, ise erutusest niheledes: “Lotte ja mina soovime teilt sünnipäevaks, et me nüüdsest peale tohiksime alati koos olla!” lõpuks oli see välja öeldud!

Vanemad vaikisid.

 

5) ………………………………………………………………..

Arno hoidis ennast kartlikult seina äärde. Arno oli veel võõras, ja see kirju liikuv kogu pani tema pea ringi käima. Ainus tuttav, keda ta silmas, oli Raja Teele. Sellesama punapõselise ja valkjajuukselise Teele vanemad ja Arno vanemad olid peaaegu üleaedsed, sellepärast tundis Arno teda. Arno oleks hea meelega läinud Teelega paar sõna juttu ajanud, aga see ei näinud tema arust kõlbavat. Tüdrukud, need hoidsid ikka ühte nagu lambad, ja just nende hulka minna ei olnud Arno arvates ilus. Ta toetas ennast seina najale ja vaatas.

 

 

Loetle nende raamatute pealkirjad, mille autoriks on välismaa kirjanik.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Milline nendest raamatutest meeldib sulle kõige rohkem ja miks?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………