HIIGLASLIKUD KILPKONNAD JA MERISISALIKUD I
Rolf Blomberg

 

Sõitsin välja Guayaquilist (loe: gvajaakvil), Lõuna - Ameerika suurest sadamalinnast, kursiga Galapagose arhipelaag - ehk Maailma äärele, nagu ameerika teadlane William Beebe neid vulkaanilisi saari nimetas. Galapagose arhipelaag asub Vaikses ookeanis, kaugel kõigist mereteedest, kilomeetrit tuhat läände väikesest Ekuadori vabariigist.

Seitse päeva päikesekiirte helgist ülevalatud türkiissinisel ookeanil - ja ma olin San Cristobali saarel.

Galapagosel on palju imelisi loomi, tõelisi zooloogilisi haruldusi. Näiteks lendamise unustanud kormoran, või kõige väiksem ja maailma kõige põhjapoolsem pingviin, või ainuke troopikas pesitsev albatross. Kuid mind võlusid roomajad, eelkõige suured kilpkonnad ja sisalikud.

Nendelt kilpkonnadelt, keda hispaania keeles nimetatakse galapagos, saidki saared oma nime. Kunagi kihas arhipelaag soomustatud hiiglastest. Kuid viieteistkümnest liigist, mida varem tunti, surid ühed välja, teised hävitati peaaegu täiesti. Ainult kahe - kolme suurema saare kõige metsikumates osades kohtab kilpkonni tihti.

Tuhandeid aastaid elasid nad rahus, tundmata vaenlasi, ja neid sai lugematu hulk. Kuid siis ilmus hirmsaim kõigist kiskjaist - inimene, ja algas kaitsetute loomade hävitamine. Piraadid ja vaalapüüdjad kuhjasid trümmidesse liha, tapsid kilpkonni rasva pärast, mida meresõitjad eelistasid isegi oliivõlile. Selle rasva saamiseks korraldati terveid ekspeditsioone, see oli organiseeritud hukkamistöö. Seniajani võib veekogude juures, kuhu kilpkonnad kogunesid, näha tuhandeid skelette, mis on tõendiks inimeste julmusest. Veel halvemini läks, kui inimesed tõid arhipelaagi sead ja koerad. Sead tuhnisid välja ja õgisid kilpkonnamune, aga koerad sõid väikesi kilpkonnapoegi, kellel on väga pehme kilp. Praegu on keelatud kilpkonni tappa, kuid ei saarte alalised elanikud ega külalised allu sellele keelule. Ja metsistunud sead ja koerad rikuvad endiselt rahu.

Kõige kauem aega olin Santa Cruzi saarel. Võimsate kaktuste, tihedate põõsaste ja jändrike puude vahel roomasid maismaakilpkonnad. Seal leidsin mõned aastad tagasi tapetud haruldaselt suure kilpkonna kilbi.

Elusana nägin ma selliseid hiiglasi aga palju aastaid hiljem, kui sõitsin Galapagose saartele kolmandat korda. See juhtus Santa Cruzi kõige raskemini ligipääsetavas osas. Kilpkonnade eluase avastati õhust, sealjuures täiesi juhuslikult. Teise maailmasõja ajal ehitasid ameeriklased Lõuna - Seymouri saarele sõjaväebaasi ja lennuvälja. Ja kord luurelennul olles märkas ühe lennuki meeskond äkki Santa Cruzi savannides rida veekogusid. Lendurid laskusid madalamale, et paremini vaadata, ja ootamatult nägid palju hiiglasuuri kilpkonni. Nad kõnelesid oma avastusest saare elanikele, need tungisid sellele alale ja leidsid tõepoolest kilpkonni; ühed lamasid loikudes ja soos ning jõid vett või võtsid karastavaid mudavanne, teised olid niitudel nagu kari. Veekogude juurde jooksid igast kandist kokku teerajad.

Kohalikud elanikud ei rääkinud kellelegi sellest salajasest paigast. Kuid üks nendest, teades, et ma kütin vaid kinokaameraga, juhatas mind kilpkonnade elupaika.

Käisime kaks päeva mööda rasket soostunud maad. Kohati tuli tihnikutest enesele ja eeslile kirvega teed teha. Eesel vedas meie pagasit - toiduaineid, telke, kaameraid. See, mis avanes meie pilgule kolmandal päeval, tasus kuhjaga kõik meie vaeva. Me nagu sattusime kaugesse minevikku.

Poolesaja meetri laiuses soos lebas kaheksa tursket kilpkonna, ümbruskonna niitudel ja tihnikutes loendasime neid veel kümme - viisteist. Kõik olid palju suuremad nendest, keda olin pildistanud La Fes; oleksin võinud vanduda, et mõni neist kaalus 150 - 200 kg, võib - olla rohkemgi. Nad ei teadnud midagi hirmust - alles siis, kui läksime neile peaaegu juurde, tõmbasid nad pea ja jalad kilbi alla ja kostis väljatungiva õhu vilinat. Need kilpkonnad on peaaegu kurdid, nende kõrval võib tulistada, ilma et nad sellest sugugi välja teeksid. Nad on kahtlemata väga auväärses eas. Kilpkonnad on üldse kõige pikema elueaga loomad Maal, aga Galapagose hiiglastele kuulub paljude teadlaste arvates rekord - nad elavad kuni 200 - 300 aastat. Räägitakse isegi, et 500, aga see on ilmne liialdus...

Kilpkonnade välimuse kohta kirjutas möödunud sajandil Galapagose saari külastanud inglise kapten Woods - Rodgers: “Maailmas pole midagi jõledamat sellest elukast, kelle kilp on must nagu süsi ja sarnane vana tõlla katusega.” Mis õige, see õige - iluduseks neid nimetada ei saa. Kui kilpkonn oma kortsulise kaela välja sirutab ning lihava ja nagu paistes keelega hambutu suu avab, ei igatseks küll keegi teda suudelda. See - eest on väikesed kilpkonnapojad väga armsad ja nende kilp on kaetud peene mustriga, mis oleks nagu hiina meistrite nikerdatud.

Kilpkonnad liiguvad aeglaselt (suurim kiirus on mitte üle 300 meetri tunnis!), kuid otse nagu tankid, murdes oma teel kaktusi ja oksi. Jalad on neil nagu elevandil - asjata ei nimetata neid veel elevantkilpkonnadeks. Olen nendega isegi ratsa sõitnud, kasutades vana trikki - hoides kilpkonna nina ees kepi otsa seotud banaani või apelsini.

Galapagose kilpkonnad on taimesööjad, kuid ei ütle ära ka tagasihoidlikust lihatoidust. Nad kütivad väga osavalt: jalad välja sirutanud, tardub kilpkonn nagu raidkuju. Kui mõni väiksem loom tema alla poeb, lämmatab ta õnnetu ohvri oma keha raskusega.

Kahelt esimeselt reisilt Galapagose saartele tõin ma Rootsi palju suuri kilpkonni. Üks sattus Stokholmi loomaaeda, teised - Looduse Ajaloo Muuseumi, mõned Göteborgi Akvaariumi. Neid pole raske ühest kohast teise vedada, on ainult tarvis neid külma eest hoida. “Galapagosel käivad vaalapüüdjad laadisid laevadesse kaks - kolmsada kilpkonna, ja need, nii imelik kui see ka pole, elasid trümmis terve aasta ilma vee ja toiduta,” kirjeldas nende vastupidavust üks kapten.

 

Pioneer nr. 10 / 1970.