KUI PALJU NEID ON?
Janis Baltvilks

 

Aga kas sa tead, kui palju on maailmas üldse linnuliike? Võib-olla püüaksime neid üles lugeda? Missuguseid linde sa tunned?
Kui sul on aega, mõtle natuke ja hakka pihta.
Kui ma tegin Andale samasuguse ettepaneku, hakkas ta kohe nimetama: "Luiged, tuvid, varblased, pääsukesed..."
Ka sina tead neid ja veel teisigi linde.
Aga siin ma tahaksin midagi lisada.
Anda nimetas sõna "luiged". Aga luiki on mitu liiki. Meil esineb kolme liiki luiki. Suurtel järvedel ja lahtedel, aga ka tiikidel ehitavad pesad ja hauvad poegi kühmnokkluiged. Kaks teist liiki - laululuiged ja väikeluiged - laskuvad meie veekogudele puhkama läbirände ajal: kevadel, kui nad on teel põhja, taiga- ja tundrajärvedele pesitsema, ja sügisel, kui nad suunduvad talvituskohtadesse ("soojale maale") Lääne-Euroopasse. Kühmnokkluik ning laulu- ja väikeluik on valged. Neid suudab eristada vaid hea lindude tundja. Austraalias elavad aga mustad luiged. Ameerikas võib kohata veel teisigi luiki.
Võtame nüüd järgmise sõna - "tuvid". Sina muidugi tunned kodutuvi, kõige tavalisemat linnalindu. Aga lisaks kodutuvile elavad meil ka kaelustuvid ja õõnetuvid ning turteltuvid. Üldse on maailmas üle kolmesaja tuviliigi.
Nagu näed, ei jõua me kõiki maakera linnuliike kokku lugeda. Kõiki linde me ei tunnegi - ei sina ega mina. Sellepärast ütlen ma, kui palju on linnuliike on lindude uurijad, ornitoloogid, kokku lugenud. Üle kahesaja tunande! Sind kindlasti huvitab, kui palju neist liikidest esineb meil. Meil on kindlaks tehtud pisut üle kolmesaja linnuliigi.
Ja nüüd vaata, mis sul käes on!
Õhuke raamat ...
Selge, et nii õhukeses raamatus pole võimalik kõike ära rääkida, mida on teada isegi neist kolmesajast linnuliigist. Seepärast jätkame vestlust tähtsamate ilmingutega lindude elus.
Aga enne seda kirjutan ma üles ühe juba suure arvu. Ära ainult kartma löö!
100 000 000 000
Kas sa tead, mis arv see on? Sada miljardit! Nii palju linde elab maakeral. Kõikide liikide linnud üheskoos. Inimesi on maakeral kakskümmend viis korda vähem. Niisiis tuleb iga inimese kohta kakskümmend viis lindu.

J.Baltvilks. Vestlusi lindudest. - Tallinn: EESTI RAAMAT, 1986. - Lk. 10-11.