LOOMAD TEEVAD TUALETTI

Uut päeva alustavad loomad võimlemise, pesemise ja kammimisega. Nad korrastavad ennast nii mõnestki poisist või tüdrukust hoolikamalt.

Karule meeldib ennast lõhnastada. Ta määrib kasukale männivaiku, sest see lõhnab tärpentini järele. Karu arvates on tärpentin maailma parim lõhnaõli. Taga - India mägedes on karu, kes peab sibulalõhna kõige meeldivamaks. Ta pigistab sibulat käppade vahel ja mõnust mõmisedes piserdab endale sibulamahla.

Jääkaru kümbleb lumehanges. Veeretab ennast küljelt küljele. Ta käib ka külmaveevannis. Selleks on muidugi parajalt suur jääauk.

Kui unest ärkab jänes, krapsab ta kohe asemelt üles ning kukub koibi sirutama ja keha ringutama. Niisamuti võimlevad oma kehast unerammestuse minema ka kõik väikesed ja suured kassid: kodukass, lõvi, tiiger, leopard. Eriti armastavad kaslased esikäppadega puid kriipida. Nii teritavad nad küüniseid. Ja siis läheb lahti käpaga näo pesemiseks, keelega karvkatte kammimiseks.

Ahvid ei taha supelda. Niikuinii on troopikametsades mitu korda päevas vihmavaling ja iga kord on ahvide kasukad läbimärjad. Ent puuokstel võimlema ja akrobaatilisi trikke tegema on nad mihklid. On aga ahvidel karv sassi läinud, kammivad nad üksteist ja oskavad isegi toredat soengut teha. Hammastega kitkutakse välja üleliigsed habeme- või kulmukarvad, piiratakse põskhabemeid ja lõigatakse juukseid. Eriti edevaid soenguid teevad ahvipoisid ahvineidudele.

Hiir kulutab poole oma elust tualeti tegemisele.

Elevandid armastavad jões ujuda ja seal ennast kaua pesta. Üksteisel aidatakse londiga selga küürida. Mõnikord elevandilaps jonnib ega taha vette minna. Siis annab ema oma londiga talle laksu ja tõukab jõkke. Emaelevant võtab londitäie vett - ja poeg on nagu duši all. Pärast hoolikat pesemist ja põhjalikku massaaži puuderdatakse poega puhta peenikese liivaga.

Ei ole lindudel käepärast parajat veelompi, suplevad nad liivas. Ka veetute steppide elanikud - antiloobid, metseeslid, hamstrid - püherdavad liivas. Nii pühivad nad endalt mustuse maha.

Krokodill liguneb tundide viisi jões. Kui kaldale ronib, lendavad ta seljale väikesed linnud ja hakkavad soomuskilpide vahesid puhastama - korjavad sinna kogunenud vetikaid ja ussikesi. Siis ajab krokodill lõuad pärani ja nüüd kepslevad linnud tal suus - puhastavad hambaid toidujäätmetest.

Kui loomade, lindude ja putukate vahel korraldada puhtusevõistlus, siis esikoha saab kindlasti ämblik. Oodates püünisesse sattuvat kärbest, ämblik ajaviiteks muud ei teegi, kui aina kammib esijalgadega pead ja külgmiste jalgadega kasib selga.

Pioneer nr. 8 / 1968.