MIDA LINNUD SÖÖVAD?
Janis Baltvilks

Rääkisime juba sellest, et hiireviud ja kakud püüavad hiiri, pääsukesed ja piiritajad aga söövad lendavaid putukaid - sääski ja kärbseid. Kärbseid ja teisigi putukaid korjab õhus lind, keda nimetatakse ... kärbsenäpiks. Maapinnalt otsivad putukaid ja tõuke linavästrikud ning kuldnokad.Tihased ja lehelinnud otsivad mardikaid ja tõuke puuokstelt ja tüvedelt.
Haigrud ja tiirud söövad kala. Tiir otsib kala üles järve kohal lennates, viskub siis kiiresti vette ja haarab kala noka vahele. Haigur seisab liikumatult madalas vees ja ootab, kuni kala ise ujub nokaulatusse. Valged toonekured toituvad konnadest, sisalikest, madudest, ussidest ja putukatest, aga kui sellist toitu vajalikul hulgal ei saa, püüavad kala või napsavad kinni mõne kohmaka linnupoja.
Kõik eespool nimetatud linnud söövad mitmesugust elusat toitu. Samasugust toitu annavad nad ka oma poegadele.
Teised linnud toituvad taimedest. Kühmnokkluik ja lauk söövad vetikaid, mis katavad vaibana järve- ja tiigipõhja. Luikedel tarvitseb vaid pikk kael välja sirutada, kui vetikad on käes. Tedred söövad kase- ja lepaurbi. Tuvid otsivad mitmesuguseid seemneid. Sinikaelad söövad tarna ja teiste vee- ning sootaimede seemneid, kuid nad ei lase käest ka tigusid ja putukaid. Oma poegi toidavad need linnud putukatega.
Veel on olemas linde, keda võib nimetada kõigesööjateks. Näiteks vares. Varesed söövad putukaid, usse, korjavad teri ja seemneid, püüavad hiiri, söövad mune teiste lindude pesast, ei ütle ära ka linnupoegadest, jõe ääres otsivad nad tigusid ja söövad lõpnud kalu. Aga talvel, kui mujalt toitu ei saa, lendavad varesed suurte parvedena prügimägedele, tapamajade ja karjalautade juurde ja söövad kõike, mida sealt aga kätte saab. Oma poegi toidavad varesed ussikeste ja putukatega.

J.Baltvilks. Vestlusi lindudest. - Tallinn: EESTI RAAMAT, 1986. - Lk. 21-23.