Millised on inimeste seenhaigused?

Seenhaiguste põhjustajaks on seened, mis parasiteerivad teistel elusorganismidel.
Väga levinud on mitmesugused nahas, varvaste vahel ja küüntel elavad seenhaigused. Nakatumise vältimiseks ei tohi kanda võõraid jalatseid ega kasutada teiste kammi.
Suurt ohtu põhjustavad ka rohu ja heinakõrtel elavad kiirikseened. Kui inimene närib rohukõrsi, siis tungivad kiirikseened suu limaskesta haavaksete kaudu lihastesse ja lõualuudesse, põhjustades vähktõvega sarnaneva haiguse.

Seenhaigused, mis tabavad inimesi ja loomi on järgmised: dermatomükoos, kandidoos, mükoos, soor.

Mükoos ehk seentõbi on inimese või looma organismis nugivate päris- või kiirikseente poolt tekitatud haigus. Mükoosil on palju vorme, enamik avaldub nahahaigustena (dermatomükoos), mõni taba ka siseelundeid (aktinomükoos).

Kandidoos ehk kandidomükoos (pärmseenetõbi) on naha, limaskestade ja siseelundite seentõbi, mida tekitavad pärmseened. Inimene võib nakatuda puu- või juurvilja, saastunud esemete või nakatunud haigete kaudu. Pärmseente kahjustavat toimet tugevdab antibiootikumide pikaajaline kasutamine. Tekitab piiristunud limaskestakahjustusi, allergilisi lööbeid, ulatuslikke nahapõletikke või ekseeme, samuti võib see tabada siseelundeid. Töölistel, kes puutuvad pidevalt kokku aedviljaga võib see tekkida kutsehaigusena küüntele
või sõrmede vahele.

Soor on on suu limaskesta ja siseelundeid tabav seenhaigus, mis on eriti sage imikutel, kes saavad selle mustade luttide või ema rinnanibu kaudu. Soor meenutab valget piimavahtu.

Küsimusele vastas Kai Pata MIKSIKEsest