VALGED MUNAD, KIRJUD MUNAD
Janis Baltvilks

Kui pesa on valmis, võib hakata munema. Linnuemad munevad harilikult iga päev ühe muna.
Pingviinid Antarktikas (kas mäletad?), tirgud linnulaatadel põhjas ja mõned linnud veel munevad üheainsa muna. Kaks muna munevad tuvid, öösorrid ja piiritajad. Kolm muna on tavaliselt tiirudel, kalakajakatel ja hiireviudel. Neli muna munevad kiivitajad, tildrid, tüllid ja kurvitsad. Viis-kuus muna on varesel, harakal, rästal, linavästrikul, punaselgõgijal, ööbikul, varblasel ja talvikesel. Seitse-kaheksa muna muneb harakas, väänkael, luik. Üheksa-kümme muna on pesas pardil ja rukkiräägul. Üksteist-kaksteist muna on rasvatihasel ja vutil. Rohkem mune on harva. Nurmkana võib muneda isegi viisteist-kuusteist muna.
Selge, et väikeste lindude munad on pisikesed, suurtel - suured. Linnumunad erinevad ka oma kuju poolest. Kakumunad on peaaegu ümmargused nagu pallid, kiivitajamuna on ühest otsast õige terav.
Ja nüüd mõni sõna munade värvist.
Nendel lindudel, kes pesitsevad õõnsustes, on munad kas päris valged (näiteks rähnil) või helesinised (kuldnokal, lepalinnul). Seevastu neil lindudel, kelle pesad on pealt lahti, on munad harilikult kirjud. Kiivitaja pesa on niidul rohututtide vahel, tema munad on tumedad, pruunide laikudega. Sa võid kiivitaja pesast päris lähedalt mööda minna, ilma et sa mune märkaksid - nad on sama värvi nagu rohi. Vindi munad on hallikas-rohelised, pruunide täpikestega - ka seda värvust ei märka võõras silm kohe.
Ka pardipesad on rohu sees, kuid munad pole kirjud. Pardimunad on kas pruunikad, kollakad või päris valged. Pardid kaitsevad oma pesi vaenlase eest teisiti. Kui emapart tahab süüa ja on seetõttu sunnitud pesalt mõneks ajaks lahkuma, katab ta munad hallikaspruunide udusulgedega, mida katkub kõhult. Siis laotab ta pesale veel rohukõrsi. Nii püsivad munad soojas ja neid pole näha.
Aga kas sa tead, mis värvi on käomunad?
Neid on väga mitut värvi. Kägu ei tee endale kunagi pesa, ei hau poegi ega kasvata neid. Käoemad munevad teiste lindude pesadesse. Kui kägu muneb linavästriku pessa, on ta muna sama värvi nagu linavästriku muna. Kui kägu muneb lepalinnu pessa, on ka muna lepalinnu munadega ühte värvi. Pesa peremehed hauvad käo mune nagu omigi.

J.Baltvilks. Vestlusi lindudest. - Tallinn: EESTI RAAMAT, 1986. - Lk. 16-19.