Alumiinium

     Kindlasti tead, et savist saab valmistada potte, telliseid ning värve. Kuid kõige tähelepanuväärsem on see, et iga savi koosseisu kuulub alumiinium.

     Sellest kergest valgest metallist teadsid alles hiljuti ainult teadlased, aga nüüd võib igas köögis leida alumiiniumist nõusid. Ja pole ka midagi imestada, sest alumiinium ei roosteta nii nagu raud ega rikne hapust toidust. Õigus, ta kardab seepi ja soodat, kuid see pole ju suur häda.

    Alumiiniumi nimetatakse tihti "savihõbedaks", kuid hõbedast on alumiinium siiski kaugel. Ta valge värv muutub ruttu halliks, sest õhu käes kattub ta õhukese oksiidikihiga, mis rikub tema välimust, kuigi kaitseb oksüdeerumise eest. Kuid oksiidikiht on täiesti kahjutu - mitte selline kui vaskoksiid.
     Alumiiniumist ei saa teha niisuguseid asju, mis peavad alati olema ilusad ja läikivad. Kuid see-eest on tal üks omadus, mida pole ei hõbedal, kullal ega terasel: ta on väga kerge - kolm korda kergem kui raud. See aga on tähtis lennukite ehitamisel, mis peavad olema võimalikult kerged.
    Mitme metalliga annab alumiinium väga hinnalisi sulameid. Näiteks duuralumiinium - alumiiniumi, magneesiumi, vase ja mangaani sulam on sama tugev kui teras, kuid on samal ajal terasest 3 korda kergem.

    Alumiiniumi toodetakse maakidest - boksiidist ja krüoliidist. Alumiiniumi tootmine savist pole tulus.

Jutustusi asjadest,  M. Iljin,  Tartu,  1947