Mis on piim?

     Vahest kõige imelikum söök maailmas on see, millega loom toidab oma poegi - piim.
     Toitaineist, mis on piimas, ehitatakse lihased, nahk, vill, luud, küüned, hambad. Piim muudab abitu lõvipoja võimsaks metsloomaks, kelle möirgamisel värisevad värisevad kaljud. Tohutu vaal, samuti kui tilluke merisigagi, on toidetud piimaga.
     Piimas on kõike, mida vajab noor olend: temas on niihästi vett kui ka rasva, suhkrut, valku, soolasid ja vitamiine.
     Rasv ujub piimas hulga väikeste piisakeste näol. Et rasv on veest kergem, siis ta koguneb vähehaaval ülespoole - tekib koore kiht. Koort kloppides saadakse või: kokku põrgates ühinevad rasvatilgad ja eralduvad veest.
    Te võite ise saada võid, kui loksutate  koort kinnikorgitud pudelis kaua aega.

    Mispärast läheb piim hapuks?
    Seistes päeva või kaks, läheb piim hapuks. Kuid piima võib sundida hapnema ja kohupiimaks muutuma mitte kahe päeva, vaid kahe sekundi jooksul.

     KATSE
     Selleks on vaja piimale lisada veidi äädikat. Kohupiim eraldub otsekohe.
     Kohupiim - see on kaseiin, piimavalk. Ta on piimas lahustatud, nagu suhkur vees. Kuid tarvitseb vaid lisada piimale hapet, et eralduks kaseiin, haarates endaga ühes ka rasva.

    Aga keegi ei vala ju piimasse hapet. Miks ta siis hapuks läheb?
     Selles on süüdi tillukesed piimhappebakterid, mida on alati õhus. Sattudes piimasse, asuvad nad tööle - muudavad piimasuhkru piimhappeks. Ja happest lähebki piim kokku.

    Et piim hapuks ei läheks, peab teda keetma. Keetmisel bakterid hävinevad.
    Juhtub, et piim läheb keetmise ajal kokku. See tuleb sellest, et bakterid on juba jõudnud temas töötada ja hapet valmistada.

Jutustusi asjadest,    M. Iljin,   Tartu,   1947