KUKERANNA PRÜGIPROJEKT

Kukerand asub Matsalu lahest lõuna pool Saastna ja Virtsu vahelisel alal. Kukerand on kauni maastikuga liivarand. Meretuulte eest pakub suvitajatele varju rannaäärne kadastik. Rand on kohati astanguline. 4 meetri kõrgusel paljandil on näha erinevaid mullakihte ja aluspõhja kivimeid . Liivarannast võib leida palju fossiile ehk kivistisi ja "kassikulda", mis tegelikult on raua ja väävli kuubikujuliste kristallide kogumikud.

Ka kasvab kadakate vahel rannaniidule omaseid käpalisi. Nendest haruldasemad on kärbesõis ja soohiilaks. Peale nende võib leida halli käppa, kahelehist käokeelt, rohekat käokeelt, käopõlle, käoraamatut, muguljuurt.

Kukerand on suvel väga soositud puhkepaik. Lõuna-Läänemaal on see ainuke liivarand, mistõttu käivad siin ka kaugema kandi inimesed. Paraku jääb paljudest külastajatest jalgradadele ja kadakapõõsaste alla palju prahti ja prügi.

Metsküla Algkool on oma õpilastega (20) juba 6 aastat koolilõpu- ja looduslaagreid Kukerannas pidanud. Eelmistel aastatel on õpilased kevadlaagris alati ka prügi kogunud. Tavaliselt maeti see ja põletati. Aasta – aastalt aga prügi hulk suurenes, pinnas ja ümbrus ei olnud ka eriti sobilik prügiaukude kaevamiseks.

Eesti Looduse Fondilt (ELF) paluti rahalist toetust, et randa saaks paigaldada Ragn- Sellsi suure, rohelise prügikonteineri ja sõlmida suvekuudeks prügiveo lepingu.

Meie palvele vastati ja nii paigaldasime randa ka sildid, mis suunasid suvitajaid prügikonteinerini. Sügisel enne konteineri äraviimist, koristasime veelkord randa koos lastevanemate ja õpilastega. Vedelevat prahti oli tunduvalt vähem.

Kes paigaldab prügikonteineri järgmiseks suveks?

Loodame, et seda teeb Hanila vald, sest piirkond asub selle valla territooriumil.

Igatahes oleme probleemist valda teatanud ja ajalehes ka kirjutanud.

Metsküla Algkool jätkab prügikoristust igal juhul!

Marja-Liisa Meriste, IX klass, Lihula Gümnaasium, 1998.a.