IV. ORJADE JA VABA KEHVIKKONNA ÜLESTÕUSUD.
ROOMA VABARIIGI LANGUS (a. 137 - 30 e.u.a.).

ESIMENE TRIUMVIRAAT. CAESARI DIKTATUUR.

Caesar Gallias.

Gallia polnud aga veel võidetud; roomlastele kuulus ainult ta kagunurk. Caesaril tuli vallutada kogu maa.
Gallia rahvastik jagunes paljudeks suguharudeks. Nende eesotsas seisid aristokraatia ja preestrid. Gallia suguharud olid üksteisega sageli vaenus, mis neid nõrgendas ja Caesaril ta ülesannet kergendas.
Ometi oli võitlus gallidega erakordselt raske nende vahvuse ja rohkuse tõttu. Mitmel korral sai Caesari armee lüüa. Kuid roomlaste kõrgem sõjatehnika, nende organiseeritus ja Caesari hiilgavad sõjalised võimed saavutasid võidu. Caesari eest põgenesid häbiväärselt germaanlased, eesotsas Ariovistusega. Caesar purustas lõplikult gallide sõjaväed, eesotsas nende juhi Vercingetorixiga. Kogu Gallia alistati; seejärel siirdus Caesar Britanniasse.
Caesari poolt Gallias saadud sõjasaak oli väga suur. Ta riisus paljaks gallide annetistega täidetud pühamud ja purustas sageli linnu ainuüksi saagi omandamise eesmärgiga. Selle tulemusena riisuti kokku nõnda palju kulda, et Caesar müütas seda Itaalias ja provintsides, kui kaupa, võttes kolm tuhat sestertsi naelast.
Caesar ei unustanud ka sõdureid. Et liita armeed enda ümber, suurendas ta leegionäride palga kahekordseks ja vahel kinkis neile koguni orje.

******
Triumviraat - kolme isiku liit.
caesar.jpg (47243 bytes)