IV. ORJADE JA VABA KEHVIKKONNA ÜLESTÕUSUD.
ROOMA VABARIIGI LANGUS (a. 137 - 30 e.u.a.).

SPARTACUSE ÜLESTÕUS.

Spartacuse retked.

Spartacus mõistis, et ta ei suuda Roomat lõplikult purustada, ja tahtis seetõttu orjad viia väljapoole Itaalia piire. Oma esimese retke võttis Spartacus ette üle kogu Itaalia Alpidesse. Ta mõtles orjad seda teed kaudu viia nende kodumaale - Kreekasse ja Galliasse. Kuid Alpide ületamise raskused sundisid Spartacust suunda muutma.

Spartacus koostas uue kava. Seekord pidi ta sõjavägi liikuma Sitsiiliasse, korraldama seal ülestõusu kohalike orjade kaasabil ja sealt siirduma Kreekasse. Kuid Spartacusel ei õnnestunud samuti oma vägesid viia Sitsiiliasse. Piraadid, kes olid nõustunud orje üle viima, petsid neid.

Spartacus otsustas siis ise ehitada parved ja neil üle sõita Sitsiiliasse. Orjad asusid kiiresti parvi ehitama. Et need oleksid kindlamad, seoti neile alla tünnid. Kuid tõusis tugev torm ja kandis kõik parved merre. Nii luhtus jällegi üks orjusest pääsemise lootus.

Crassuse sõjaväed aga jälitasid kogu aja Spartacust. Kui orjad tahtsid pärast ebaõnnestunud Sitsiiliasse purjetamise katseid tagasi pöörduda, osutus, et Crassus oli spartaklastel tee põhja poolt kraaviga ära lõiganud. "Parem hukkuda rauast kui näljast", ütles Spartacus. Ta tormas oma sõjaväega edasi ja murdis öösel Crassuse kindlustustest läbi.

Kolmanda retke võttis Spartacus ette Brundisiumi sadamasse, kust võis kiiremini ja hõlpsamini pääseda Kreekasse.

spartac.jpg (52225 bytes)