3. Kindlasti oled kuulnud Ateena teatrist, mis nägi hoopis teistmoodi välja kui
tänapäevased teatrihooned. Joonista järgmise loetelu põhjal skeem Ateena teatri ehituse kohta!


ORKESTRA,
SKENEE,
PROSKEENION,
PEALTVAATAJATE KOHAD

 

 

 

 

 

 

 

4. Tsehhi kirjanik Karel Capek on kirjutanud teatri kohta toreda raamatu "Kuidas sünnib näitemäng. Kuidas filmi tehakse". Loe järgmisi katkendeid tema raamatust ja arva, missuguste teatri-ametimeestega on tegemist. (Abi leiad sulgudes antud ametikandjate nimestikust.)

     Teatriorganismi kõige kõrgemaks instantsiks on salapärane kolmainsus: .............................., ................................. ja
.............................. . /--/
     ........................ on mingite raskete pattude pärast igavesti tigetsema mõistetud isik, kes peab lahendama kõik pahandused, kaebused ja ametialased tülid, müristama ja pisaraid kuivatama, vaidlema palgatõstmise vastu ja kirjutama alla avansitaotlustele; tema võim on suur, kuid paljalt teatrisisene.
     Mis puutub ............................. , siis tema tööpõld on märgatavalt laiem ja mähitud tetavate kõrgemate saladuste loori. Kohad, kus see kõigevägevam ringi liigub, on sisustatud vaipade ja pehmete toolide ja muu luksusega, mis aga vajaduse korral ehivad ka parimaid salonge teatrilaval.
  ............................. või siis ........................ amet on väga vaikne amet ja tema ametiasjad aetakse ära kuskil nurgataguses toapugerikus; see on hingetuks võtvas teatrimasinavärgis rahu ja lõputu, lausa kosutava igavuse saareke. Siia tulevad tagasihoidlikud autorid ja toovad kaasa puhtalt ümber kirjutatud näitemängutükke, jutustavad nendest pikalt ja laialt, tulevad tagasi järele pärima ja tahavad koleväga kärsitult teada, millal nende tükid käiku lähevad. /---/
     ............................ on alati mitmekaupa paljudesse garderoobidesse topitud; garderoobid kujutavad endast tillukesi konge, kus on trümoo ja kraanikauss ja kas siis kole külm või jälle kole palav; iga ..................... ees laual on peegel, puudritups ehk "Jänesekäpp", puuder, pudeleid, vaseliin, käterätikud, huultepune, must ripsmetuss, rasvane singipaber, saiakannikas ja käkrunud osaraamat.