ETTEÜTLUSI

Ilmselt sobivad esimesed tekstid 5. klassile, kuid mida edasi, seda paslikumad on nad põhikooli vanematele õpilastele.

Etteütluste tekstides pole täpselt loetud ortogrammide arvu. Kas üldse kehtivad aastatetagused nõuded meie suuresti muutunud elu ja õpilaste juures? Ja kas sõna pannkook on ortogramm 6. klassis? Ka pole üldjoontes oluline, kui palju on etteütluses sõnu, sest klassid on väga erinevad ja töö eesmärkki võib olla erinev.

Et tekstide huvitavus säiliks, pole nimelt välditud raskemaid sõnu (mõnes töös on neil joon all ja otsus on kindlasti väga subjektiivne ), sest neid saab enne kirjutama asumist tahvlile märkida. Kuna teksti tuleb ette lugeda igati õigesti (pausid, intonatsioon jms), siis pole loobutud ka niisugustest kokku- ja lahkukirjutamise juhtumitest, mida õpilased ei ole veel tõesti õppinud. Kirjutaja peab ju ülima tähelepanuga kuulama, et teha õige otsus iga sõna ja lause kohta.

Õpilasel on seotud teksti puhul ilmselt parem kirjutada, kui ta saab enne töö algust teada, millest tuleb juttu.

Üldiselt on alguses kergemad ja lühemad etteütlused. Palju on niisuguseid tekste, mis pole üldse mingi kindla teemaga seotud. Lauselõike Eestimaa värsked ajalehed ja mais sündinud Mai peaks oskama põhikoolis alati kirjutada, mitte ainult pärast teatud teema kordamist. Teine lugu on võõrsõnadega ning raskesti meeldejäävate vormidega. Sellised tekstid on aga kohe ka äratuntavad. Lisaks teoste pealkirjade jutumärkidele on viimased alles ka — tava järgides — muudel juhtudel. Kuna kindlat ettekirjutust veel ei ole, saab õpetaja ise otsustada.

Laused on tihti pikad kahel põhjusel, mis on omavahel väga seotud. Esiteks, tänane õpilane suhtleb ise ka võrdlemisi pikkade lausetega, oskamata tihti aga teha õiges kohas pause või panna kirjavahemärke. Teiseks, olles sunnitud kuulama korrektse sõnastuse ja rütmiga tekste, peaks see aitama ka tal omi mõtteid paremini edasi anda.

Mõnikord on hea lasta õpilastel endil lisada lõppu veel lause või kaks (näit. “Koera ja hundi tüli”, “Hundipesa” jt.) .

Tekstide koostamisel on abiks olnud nii entsüklopeediad, Tähekesed, ajalehed, raamatud kui ka mõned varasemad etteütluste kogumikud.

Laused pole alati tõsised.

 

Etteütlusi

Kilplaste maja

Kilplased ehitasid maja, kuid unustasid aknad tegemata. Kuidas majasse valgust saada? Mõeldi kaua, peeti pikalt aru, vaieldi ja tülitseti. Viimaks aga leiti hea nõu. Tühi kott asetati õuele, seoti siis kotisuu ruttu kinni ja viidi kott tuppa. Seal see avati, aga tuba valgemaks ei muutunud.

Jällegi peeti nõu ning lõpuks otsustati seina auk raiuda. Raiutigi pragu, millest valgust tuppa voolas. Kilplased olid nii rõõmsad, et lõhkusid seina veel mitu avaust. Valgust tuli küll rohkem, aga hoone ise vajus raginal kokku.

Rahvajutt (80 sõna)

Rumal hunt

Kord kohtas hunt jällegi rebast, kes teda sageli oli petnud. Tänagi tahtis rebane susi veidi narrida. Ta laskis hundi ees paar korda kukerpalli ja ütles, et see on väga mõnus ja saab kohe kõhu täis. Kriimsilm võttis sellest tuld ning hakkas kukerpallitama. Rebane irvitas, aga hunt ei hoolinud millestki. Konn, karu ja ilves tulid ka seda rumalust vaatama. Varsti lähenes isegi koer haukudes. Nad kõik kiitsid hunti suure suuga ja see uskuski teisi loomi.

Rumalat saab ikka petta, tark aga mõtleb enne tegutsemist korralikult järele.

Rahvajutt (85)

Koera ja hundi tüli

Karjased ajasid karjad kokku ja hakkasid mängima. Loomad jätsid siis koer Pontu kaitsta. Kuid see jooksis ka lastega kaasa ja jättis karja omapead. Hunt aga luuras põõsas ja viis ühe lamba ära. Kui mängud olid mängitud, loeti loomad üle ja leiti, et üks lammas on puudu. Nüüd sai Pontu kibedasti naha peale, sest tema ei olnud jäänud õigel ajal valvama.

Koer läks metsa, sai hundiga kokku ning nende vahel tõusis suur tüli varastatud lamba pärast. Nad otsustasid järgmisel päeval alustada võitlust.

Kes selle Sinu arvates võitis?

Rahvajutt (86)

 

 

Kõik teavad, et klaasist tehakse pudeleid, purke, vaase ja palju muud. Kas olete aga kuulnud, et klaasist saab valmistada ka niiti ja vatti? Klaasniit võib olla väga peenike, kuid samas tugev. Tallinnast Moskvasse ulatuv niit kaaluks umbes pool kilogrammi ja selle võiks vabalt taskusse panna. Kui sellisest niidist punuda jäme nöör, võib selle otsa riputada suure auto.

Klaasist vatti ei vaja mitte arstid, vaid ehitajad. Nad katavad sellega katlaid ja torusid, kus on kuum vesi või aur. Klaasvatt kaitseb kehi liigse jahtumise või siis soojenemise eest.

H. Hellerma järgi (86)

 

 

Rebase äpardus

Mees läks metsa puid lõhkuma ning peitis oma leivakoti ja piimapoti põõsasse.Rebane hiilis salaja poti juurde, pistis pea potti ja lakkus piima ära. Siis tahtis ta vaikselt lahkuda, aga pea ei tulnud potist välja. Rebane tõmbas kõigest väest, kuid miski ei aidanud. Ta tammus ringi, raputas pead, aga sellest polnud kasu. Nüüd sai loom vihaseks ning otsustas kangekaelse poti ära uputada. Rebane jooksis oja äärde ja hakkaski potti uputama. See uppus küll, kuid tõmbas ka rebase endaga kaasa.

See oli lugu sellest, kuidas ahnus sai teenitud karistuse.

Rahvajutt (87)

 

Ema tahtis vannitoas kitleid pesta, aga lapsed tahtsid, et ta teeks hoopis pannkooke. Ema tõstiski jahukoti kapist välja ja kallas piima kaussi. Siis oli kindlasti tarvis ka soola ja suhkrut. Soodagi otsiti välja. Lapsed ei leidnud rasva, kuid ema võttis selle külmkapist. Varsti lõhnas terve korter kookide järele. Ema tõmbas panni pliidilt ning pani igaühele taldrikule kuldpruuni suutäie. Head isu!

Raudteel on vahva kihutada kiirrongiga. Kristallvaasi sobivad tulbidki. Õppimata ma küll ei jätnud. Laps on hea ka siis, kui juhtub mõni väike pahanduski. Homseks ära jäta ühtegi tööd!

(88)

 

 

I Ühel mehel oli hobune, kes teda kaua aega ausalt teeninud oli. Nüüd jäi see aga nõrgaks ja vanaks. Mehel oli kahju oma truud looma hukata, kuid muidu sööta ta hobust ka ei jõudnud.

Ühel päeval ajas mees oma vana hobuse väravast välja. Ta mõtles, et loom peaks nüüd ise katsuma, kuidas läbi saab. Hobune läks tüki maad edasi. Lõpuks jõudis ühe pooliku heinakuhja juurde ja hakkas sealt sööma. Kodunt oli sokk teda saatma tulnud. See ronis ka üles kuhja otsa ja lasi heal maitsta.

(84)

 

II Samal ajal luuras seal ligidal hunt. Ta oli mõnigi kord sokku silmitsenud ning nüüd arvas võsavillem olevat paraja hetke tulnud ta maha murda. Hunt jooksis kuhja otsa ja tahtis sokule oma hambaid tunda anda. See aga hakkas hunti oma tugevate sarvedega taguma. Järsku jäi hundi pea soku sarvedesse kui tangide vahele kinni. Siis kukkusid mõlemad ülevalt kuhja otsast maha ja otse all olevale hobusele risti selga. Hobu tundis, et koorem on seljas, ja alustas teed kodu poole.

Suur oli peremehe imestus, kui neid nii tulemas nägi. Hobusele andis mees aga armuleiba elu lõpuni.

Rahvajutt (93)

 

 

Lammas talledega sõi rahulikult karjamaal. Korraga astus hunt lepikust välja ja hakkas hiilides lambakarja poole tulema. Vana lammas nägi seda. Mida nüüd teha? Armastus laste vastu andis arale loomale suure julguse. Ta astus mõne sammu karja hulgast välja ja otse hundile vastu. Jalaga vastu maad põrutades hirmutas ta ründajat ähvardava häälega. Niisugust lamba vahvust nähes kohkus kriimsilm väga ja jättis karja rahule ning läks metsa tagasi. (Rahvajutt)

Juba mitmes kirjanduse tunnis oleme jutustanud Kalevipojast, kes oli tugev ja vapper mees. Temas oli nii tarkust, julgust kui ka seiklemise lusti. Ta oli vendadest kõige noorem, kuid temast sai Eestimaa valitseja.

(98)

 

Jaanalinnust ja nahkhiirest

Jaanalindude põliskoduks on Aafrika metsata tasandikud. Neil pole kunagi tarvis olnud lennata, seetõttu ei ole ka tiivad välja arenenud. Tänu oma pikkadele jalgadele suudavad nad hädaohu eest ära joosta. Jaanalinnu jooksusamm on neli kuni viis meetrit pikk ja nii võib ta arendada kiirust kuni seitsekümmend kilomeetrit tunnis.

Nahkhiir on pime ja toidu hankimisel abistavad teda kõrvad. Ta toob kuuldavale piiksatusi, mis ööliblika või mõne muu putukani jõudes põrkavad nõrga kajana tagasi. Just selle järgi teeb nahkhiir väga täpselt kindlaks saagi asukoha. Tagasipeegelduvat (tagasi peegelduvat) heli kuulates saab ta aru, kas tegu on toidu, mõne ohu või hoopis oma naabriga. Nahkhiire piiksatusi inimkõrv ei kuule.

Täheke 6, 1984; 5, 1988 (102)


Väljas kestavad endiselt ilusad sügisilmad, mis meelitavad kogu aeg õue mängima. Pihlakad on punased, vahtrad kirjud, kased kollased. Pisikesed korjavad värvilisi puulehti, et neid siis tuppa vaasi viia või paberi vahele kuivama panna.

Praegu on septembri lõpp ja oleme koos õppinud juba ligi kuu aega. Eilses eesti keele tunnis kirjutasime ümber oma muinasjutud. Eelmisel nädalal küsis õpetaja meie käest, missugused on täishäälikud ning kõik õpilased vastasid õigesti. Võõrhäälikuid on neli ja sõnu nendega õnneks vähe. Hirmus raske on korraga paljusid asju teada, kuid on mõnus tunne saada head hinnet.

Ole hästi hoolas, siis on kõigil mõnus olla.

(97)

 

 

Kui kätte on jõudnud sügis, siis muutub palju inimeste elus. Lapsed tulevad kooli õppima ja loodavad saada häid hindeid. On rohkesti tegemist aias ja põldudel, sest tuleb lõpetada kõik vajalikud tööd. Nii varub pea iga eestlane endale talveks kartulit, kapsast, porgandit ja kaalikat. Ema teeb moosi, salateid ja mahlu ning meie aitame teda. Koos korjame viimased õunad ja toome tuppa kõrvitsad. Lõpuks veel riisume ja põletame prahi. Hea on vaadata, kui aed on korras.

Külmal ja vihmasel hommikul ei saa ma enam välja tulla ilma mütsita. Ka õhtul läheb varem pimedaks ning me oleme juba kella kaheksa ajal toas. Siis jõuan veel järgmiseks päevaks õppetükke korrata.

Iga tarkus tuleb õppides.

(110)

 

 

Meie lootsik õõtsus mõnusasti, sest puhusid soodsad tuuled. Püüdke kärbsed kinni ja toitke nendega linde! Nad kandsid raskeid kotte ja püüdsid olla vaprad. Hüüdsime neid, kuna lootsime, et jõmpsikad kuulevad hõikeid. Peatselt on üldse raske leida küpseid pähkleid. Hoidsite kinni raudsest käsipuust, aga kukkusite siiski külma ojja. Jõudsime umbsesse tuppa ja lükkasime ruttu aknad lahti.

Hõlpsasti ei tule ükski tarkus.

(60)

 

 

Meile anti kodus väga raske ülesanne purskkaevudest. Leplik kass puges musta nahkkotti. Vapper telkkond võttiski poisi mängu. Raudtee ehitamiseks kasutati metalseid relsse. Linlased sõitsidki linttraktoriga põllule appi. Katkised hambad tuleb kohe parandada! Ehmatusest hakkas pulsski kiiremini lööma. Uus võrkkiik kinnitati jämedate okste külge. Kümned varsad viidi ööseks lauta, sest oli karta hulkuvaid metssigu. Homseks tuleb vene keeles pähe õppida üks salm. Lillede seemneid pakiti ka pappkarpidesse. Pidin päevikusse allkirja võtma.

(70)

 

 

Eesti Vabariigis elab umbes üks miljon eestlast. Meil on suveks tellitud ajaleht Postimees. Poisid ja tüdrukud jooksid õues ega tahtnud tuppa tulla. Mul on kodus riiulil Ellen Niidu raamat "Suur maalritöö". Millal saab valmis uus raudtee? Kas kandsite kastid majja? Ma tean, et Jüriöö ülestõus oli aprillis. Jõudke õhtuks kindlasti koju, sest ema ootab. Ära jookse üle risttee! Umbses toas püüdsid uudishimulikud lapsed kärbseid. Kingpooli, Muhvi ja Sammalhabeme joonistas meile kunstnik Edgar Valter. Mõnus on aega veeta toredate raamatute seltsis.

(80)

 

 

Varsti hakkame õppima geograafiat ja zooloogiat. Puhvetist ei saa osta briketti. Fotograaf oli ära söönud kõik frikadellid, kinni pistnud sokolaadi ja peale rüübanud kogu kohvi. Kes küll pani pidzaama kappi? Garaaz is ajasid valju häälega juttu alpinist ja zooloog. Leia gloobuselt Eestimaa! Kas ma pean poest ostma piima, hapukoort või limonaadi? Telefoni ei tohi kasutada lobisemiseks! Finiš is ootasid tublisid sportlasi õunad, banaanid ja aprikoosid. Väike uudishimulik loomaaia külastaja tahtis teada, kus elavad ahvid ja pelikanid.

Ole ikka hea ja töökas laps!

(80)

 

 

Meie linnas on kaks keskkooli. Varsad söövad koplis rohtu. Pärast suplust pikutasid lapsed mere kaldal ja jälgisid kajakate lendu. Poisski kadus lõplikult matkajate silmist. Kiirrong kihutas läbi kottpimeda öö. Autode tuled peegeldusid märjal asfaltteel. Salkkond lõbusaid noori läks kinno vaatama uut filmi. Puu ladvas on palju punavaid kirsse. Talvel paneme ikka akna külge majakesi lindude jaoks. Kas õpilased tantsisid ka valssi? Mehel oli kottki kaasas. Meie kooli ümbruses kasvab pikki mände ja sellepärast on õhkki täis vaigu lõhna.

Homseks hoia leiba, aga mitte tööd.

(84)

 

 

Sügisel oli palju kuldseid lehti. Teadsin kindlasti, et kärbsed on kahjulikud putukad. Andke külalisele palun küpsiste kõrvale ka koorega kohvi! Eelmisel loosimisel võitsime uue kirju vaiba. Matkajad kandsid raskeid kotte ja püüdsid olla vaprad. Kes leidsid üles jõmpsika sulgpalli? Poisid jõudsid oma lootsikuga peatselt teisele kaldale ja hakkasid telke ööseks korda seadma. Pole üldse ilus rääkides hoogsalt kätega vehkida. Andke väikesele lapsele andeks tema äpardused! Mitmekordsete majade vahel ei olnud platsi jalgpalli mängimiseks. Leidke endas jõudu pingsaks õppimiseks. Kergejalgsed tantsisid valssi lustiga.

Hõlpsasti ei tule ükski tarkus.

(87)

 

 

Kui jalgpalli mängiti rõõmuga, siis nõusid ei tahtnud pesta ükski lastest. Õues oli niitmata hein, mille Jaanus ja Peeter pidid veel hiljem lauta vedama. Põldudele tuli pangedega tassida vett, sest suveilmad olid hämmastavalt kuumad. Tüdrukud vaatasid julgelt lambaid, kes sõid koplis hoolega ilusat värsket rohtu. Vapraid poisse oli kaldalgi, aga appi ei läinud keegi. Linlaste lõplik otsus oli, et lootsikuga mäslevale merele ei minda. Ei kartnud Margus homseid tunde ega ka peatselt mais algavaid raskeid eksameid. 24. juunil on jaanipäev ja sel ajal on Eestis kõige valgem.

(87)

 

 

Kui eestlane Eestimaal oma loodust kaitseb, teeb seda ka nii inglane, prantslane kui ka norralane. Mõnele meeldib õppida geograafiat ja bioloogiat, teisele jälle tunduvad olevat toredad kehaline kasvatus ja kunstiõpetus. Loomulik on see, et paari aastaga ei saa päris selgeks ühtki võõrkeelt, olgu see siis soome, saksa või rootsi keel. Ta armastab fotograafiat, nii et igal ekskursioonil on poisil aparaat kaasas ning tagasi tulles saab talt pilte tellida. Kaupluses Kevad müüdi lilli, aga ka Suve kompvekke ja Talve küpsiseid.

Hoidke oma sõpru, küll siis hoiavad nemad teidki.

(87)

 

 

Kui karastad oma keha, ei jää sa nii kergesti haigeks. Meie vene keele tund on esmaspäeval. Puud ja põõsad on alles sügavas talveunes ega aimagi kevade lähenemist. Esimesed kevadlinnud tulevad juba aprillis, aga tõeline soojus algab Eestimaal palju hiljem. Kui pirukad olid küpsed, võttis Anu panni ahjust välja. Olin kogemata oma dressid duširuumi jätnud. Lapsed matkasid rõõmsalt Laiuse mäele ja panid oma telgidki sinna üles. Sel korral käidi Leedu Vabariigis, kus kohtuti sõbralike ja uudishimulike leedulastega. Taat vaatas ringi, kuid ämbrit ta ei leidnud. Siit sõidab kiirbusski Tallinnasse.

(89)

 

 

Kui tunnid olid lõppenud, läksid poisid korvpalli mängima. Hiljem ostsid nad jäätist, š okolaadi ja morssi. Tundub, et linlastel on alati rutt. Onu Kalju elab Pärnus, mis asub Viljandist lääne pool. Äratuskell jäi üles keeramata ning Liisa magas kümneni. Kui sul õhtul aega üle juhtub olema, tule minuga kinno. Tüdruk oli jalgsi kõndinud, sest jalgratast tal polnud. Mandrite kuju on hea vaadata gloobuselt. Kes elavad sinu tuttavatest Aia tänavas? Kuidas minna polikliiniku juurest raudteejaama? Kas Rakveres elab ka taanlasi või on seal ainult põliselanikud? Kui töö on tehtud, võime puhata.

(89)

 

Meie keskkoolis õpib umbes kuussada õpilast. Lindude hirmutamiseks oli aias hernehirmutis. Kui Eesti Vabariigis elab üle ühe miljoni inimese, siis on siin nii eestlasi, venelasi kui ka teisi rahvusi. Nad ei teadnud, et homne bioloogia tund jääb ära. Kas te kuulsite, et merest leiti hallikas hüljes? See jutt ajas aga uudishimulikud poisid haigutama. Mu hooplemist küll heaks ei kiidetud! Kas sa tuled trenni või hakkad hoopis õppima? Raudteel ei sõideta mootorrattaga, vaid hoopis rongiga. Ära unusta seda, et vanaema lubas meile külla tulla ja õunakooki tuua. Ole tänaval hästi tähelepanelik!

(90)

 

 

Laias laanes oli mitmeid sirgeid kuuski ja kümneid noori mände. Õunad seisid piklikus kausis. Mitu korda lööb pulss minutis? Rahvas oli väga mõtlik ja leplik. Jõe jäätunud pind helkis kristalselt. Väike Madis kukkus porilompi ja ta sukkpüksid said märjaks. Kas sa armastad süüa rullbiskviiti? Varsti algab kinos uus seanss. Rongkäik marssis vaikselt läbi kottpimeda öö. Tuiskki andis järele ja mehed said metallplaadid lume alt kätte. Ehkki merel mäslesid võimsad lained, ei muutnud laev kurssi. Hümni saatel lasti lendu valged tuvid, kes tõusid kohe kõrgele. Kas see jalgratas sõidabki veel? Ole aupaklik vanemate inimeste vastu!

(94)

 

 

Millest sai Saia käik oma nime?

Tallinna Raekoja platsi Pika tänavaga ühendav käik on üks linna kõige vanematest tänavatest. Juba üle kuuesaja aasta tagasi asus seal kaheksa väikest poekest. Nendes müüdi ka sarvesaiu ning sellest tänava nimigi. Hiljem ehitati puust kauplusehoonete asemele kivimajad. Eriti vilgas kauplemine käis ajal, mil Raekoja platsil asus turg, kust peale sarvesaiade võis muidki kaupu osta. Nagu praegu, oli tollal tänav samuti vaid jalakäijate päralt.

Kõige laiem tänav maailmas asub Lõuna-Ameerikas Brasiilia pealinnas. Sinna mahub kõrvuti seisma sada kuuskümmend sõiduautot.

Kõige kitsam tänav asub Itaalia pealinnas Roomas. Et üle tänava jõuda, on vaja astuda vaid üks samm.

Täheke 2 ja 11, 1986 (95)

 

 

Siilkala on eriline, sest ta keha on kaetud okastega. Ta elab India või Vaikse ookeani soojades vetes ning toitub tigudest.

Siilkalal puuduvad hambad, kuid tal on terav ning tugev nokk. Sellega võib ta pureda tigude kodasid nagu pähkleid. Vaenlasi on okkalisel kalal vähe. Kui hai peaks neelama siilkala alla, siis ajaks see enese hai kõhus puhevile ja teravad okkad tungiksid hai kõhtu.

Harilikult võtab siilkala kaitseabinõud juba aegsasti kasutusele. Kui kala märkab eemalt lähenevat vaenlast, hakkab ta kohe vett neelama ja paisub suureks nagu õhupall. Veega täitub tema kõhu all olev kotike. Pärast hädaohu möödumist laseb siilkala vee naljaka häälitsemisega välja ja jätkab oma elu.

H. Hellerma järgi (105)

 

"Suur maalritöö"

Kirjanik Ellen Niit on meile kirjutanud toreda raamatu, mille pealkiri on "Suur maalritöö". Pildid joonistas sinna kunstnik Edgar Valter. Alguses oli maailm värvimata ja rahvas tõstis kisa. Siis pintseldas maaler asju mustaks, siniseks, punaseks ja kollaseks. Hiljem lisas ta palju ilusaid värve ning ümberringi sai hästi kirev. Kuid rahvas tõstis jälle lärmi, sest kõik oli liiga kirju. Vaikselt naeratades segas meister värvid ja sai valge. Hakkas sadama lund, mis kattis kogu värvirikkuse enda alla.

Kõigile on tuntud samuti Ellen Niidu Krõll, kes kipub vahel pahandust tegema. Lastele aga niisugune kaaslane meeldib, kuna tembutajaga ei hakka kunagi igav.

Meie austatud lastekirjanik on sündinud 13. juulil 1928. aastal Tallinnas.

(107)

 

 

Kass mõtles ja arutas, kuidas saaks hästi kergesti mõne hiire kätte. Ta otsustas hiilida sahvrisse, kus hoiti toitu. Seal heitis ta põrandale pikali ja teeskles, et on surnud.

Saabus öö. Hiired, kes päeval urgudes magasid, ronisid sahvrisse. Kui nad kassi nägid, jooksid kõik hirmunult tagasi. Kõuts aga ei liigutanud koibagi. Hiired vaatasid, vaatasid ja tulid hiljukesi. Lõpuks võtsid nad julguse kokku ning tulid kassile lähemale.Too lamas vaikselt, sest ta ei tohtinud hiiri ehmatada. Need arvasid siis, et vaenlane on surnud. Rõõmu pärast hakkasid nad tema ümber kukerpallitama. Seda aga kass oli oodanudki. Äkki kargas ta hiirte sekka ja püüdis neist kõige suurema kinni.

Kas Sa usud seda lugu?

H. Hellerma järgi (108)

 

 

Tuttav ümbrus oli kottpime. Kui nad koju jõudsid, leidsid nad külalised eest. Puu otsast kostab äkki toredat linnulaulu. Merel oli raske õiget kurssi hoida. Kaua hooldamata olnud pargi kordategemiseks (korda tegemiseks) töötasid poisid kümneid päevi ja tunde. Kuskil lähedal vilistavad kuldnokad, kõrgetel puudel kükitavad aga vaid üksikud varesed. Suures kotis on suhkur, väikeses ilmselt manna ja purgis kohv. Järsu kurvi tagant ilmus ootamatult nähtavale mootorrattur. Kaaluosuti näitas, et Mareki püütud ahven kaalus peaaegu kuussada grammi. Meie tuba oli väga umbne ja lapsed hajameelsed. Ära sa herilasepesa küll puutuma mine! Kas haned söövad aias või lasti linnud õue jalutama? Lugesime läbi huvitava artikli, kus räägiti karude talveunest. Matemaatikas anti kodus teha mitu ülesannet. Poisi pluusi varrukas on kahjuks küünarnuki kohalt katki.

(108)

 

 

Kohev lumikate kaitseb maapinda külma eest. Lumi kuulub tahkete ainete hulka, sest ta ei voola, vaid jääb tavaliselt sinna, kuhu langeb. Lumega kaetud maapinna temperatuur on märksa kõrgem kui paljal, vingetele talvetuultele avatud pinnasel. Suhteliselt sooja ja õhurikka vaiba all elavad taimed ja mõningad loomaliigid talve palju kergemini üle kui paljal maapinnal.

Lisaks sellele on kevadised sulaveed pinnasele kosutavad ja aitavad taimedel kasvada. Ka talispordiharrastajatele (talispordi harrastajatele) pakub lumi rõõmu. Küllap oleksid sinugi talvepäevad kelgu ja suuskadeta palju üksluisemad.

Õhus on alati veeauru. Kui see külma uduse ilmaga langeb puudele, katustele, traatidele ning külmub, siis tekibki härmatis. Veel külmumata veeaur tuleb tuulepoolsest küljest. Nii asubki härmatis sealpool, kust puhub tuul.

Täheke 1, 1985 (108)

 

 

Tigu ja konn talvel

Sügiseste külmade saabudes valmistab tigu endale talveks varjupaiga. Ta kaevab maasse augu, kuhu asubki taliuinakusse. Augu kaevab tigu jalaga. Kui maapind on liiga kõva, heidab tigu selili ja rehitseb jalaga endale katteks puulehti. Puhkepaik valmis, tõmbub tigu oma kotta ja suleb enda järel sissekäigu. See võtab muidugi natuke aega, sest ukse, milleks on eriline lupja sisaldav kaaneke, peab tigu alles tegema.

Kogu suve hüppab pruunjas rohukonn kuival maal. Vesi tõmbab teda ligi kevadel seni, kuni ta vette koeb. Hilissügisel ronib konn vette talve eest peitu. Tiigi, järve või jõe põhjas magab ta kuus kuud, hingates vaid naha kaudu. Konn on justkui tardunud ja niisugusest hingamisest piisab loomale täiesti.

Täheke 12, 1986 (108)

 

 

Suuremad linnad Eesti Vabariigis on Tallinn, Tartu, Narva ja Pärnu. Kas sa andsid kollase nahkkoti tagasi? Koolimaja esimesel korrusel asuvad direktori kabinet, kantselei, garderoobid, duš iruumid, võimla ja aula. Ümberkaudsetele tuttavad puud, mis seal eemal juba ammu kasvavad, on võetud looduskaitse alla. Lastekooride ülevaatus toimus sel korral aprillikuus. Mul on kodus nii Ellen Niidu "Suur maalritöö" kui ka kirjaniku hästi tuntud raamat "Triinu ja Taavi lood ". Poes polnud hapukoort, juustu ega vahvleid. Teadsime, et väike Rein ei jõudnud majja joosta. Hüüdke lapsed tuppa! Umbses toas lendles hulganisti kärbseid. Salkkond mudilasi hullas õues.

Homseks hoia leiba, aga mitte tööd.

(98)

 

 

Metallraha kukkumisel kivipõrandale tekib metalne heli. Jõgeva maakonna ajaleheks on Vooremaa. Mitmeid aastaid tagasi ilmus Leelo Tungla raamat "Vana vahva lasteaed". Kas sinu ema tellis endale ajakirja Eesti Naine? Kunstiõpetuse tunnis joonistasime musta tušiga. Teadsime ammugi, et Jüriöö ülestõus oli jüripäeval. Kooliaias, mida hoolsasti harisime, oli uudistajatele näidata kümneid peenraid juurviljadega. Hallikad kassipojad tormasid majja ning lõid toad täiesti segamini. Kuidas see mootorratas üldse sõitis? Varsti hakkame õppima geograafiat ja zooloogiat ning veelgi hiljem keemiat ja füüsikat. Naabrimees Tõnu tellis endale nii Eesti Päevalehe kui ka ajakirja Tehnika ja Tootmine. Kui poes ei ole head vorsti, too siis viinereid.

(99)

 

 

Eesti lipu värvid on sinine, must ja valge ning meie rahvuslilleks on rukkilill. Poisski tahtis lugeda raamatut "Prints ja kerjus ". Uuesti lasti lendu kümned õhupallid, mis tõusid hetkega kõrgele taevasse. Teadsin küll, et sõber ei tule, aga lootsin ikka. Matkajad läksid jalgsi Suurele Munamäele. Hoolas korrapidaja, kes pani märja tahvlilapi õigesse kohta, unustas pühkimata riidehoiu. Sel hetkel tuleb unustada kell ja minna kiiresti Pargi tänavale. Kui Hilja oli hoogsalt porilombist läbi marssinud, said tüdruku sukkpüksid mustaks. Maiad sööjad panid pannkookidele ohtralt maasikamoosi. Kunstnik kasutas plakati joonistamiseks musta tušši ja sõi enda turgutamiseks ära oranzi apelsini. Ära pane herneid kirjutuslauale!

(100)

 

 

Eesti Vabariik asub Läänemere kaldal ning ta pealinnaks on Tallinn. Tuntumad jõed Eestimaal on Emajõgi, Pärnu ja Narva jõgi. Üks kaunis linn on Otepää, mille lähedal asub Pühajärv. Meie kooli külastasid märtsikuus lätlased. Teadsin ammugi, et Jüriöö ülestõus oli aprillis. Äsja valminud kooliaias, mida hoogsalt korrastasime, uhkeldas kümneid sorte tulpe. Uudishimulikud kutsikad jooksid majja ning peatselt valitses kõikjal segadus. Kas see mootorratas üldse sõidabki? Koolis on ikka õpitud geograafiat ja zooloogiat ning 8. klassis keemiat ja füüsikat. Pinginaaber Marko tellis nii ajalehed Sõnumileht, Meie Meel kui ka ajakirja Mees. Kui poes ei ole kotlette, siis too salati tarvis suitsuvorsti, majoneesi ja hapukoort.

(100)

 

 

Kas te teadsite, et Eesti rahvuslinnuks on suitsupääsuke? Leidke gloobuselt Eestimaa! Miks sa jätsid inglise keele homseks õppimata? Raamat "Pipi Pikksukk", mille ma eelmisel nädalal läbi lugesin, on üks väga tore ja lõbus teos. Tilluke uudishimulik kuulaja tahtis teada, kas ahvid elavad ainult loomaaias või on neid ka Ameerikas. Koduteel kihutas Madis kauplusest Tarve mööda ega vaadanudki sõprade poole. Kui parandati veoautot, oli salkkond koolipoisse kohe juures. Me leidsime garaazist punaseid, kollaseid, lillasid õhupalle. Kas see pähkel on ussitanud? Linngi tahtis koristamist, sest prahti vedeles igal pool. Algklassides oli palju vähem tunde kui nüüd.

Suur jõgi voolab tasa, tark inimene ei tõsta häält.

(103)

 

 

Kui kord reeglid selgeks õpin, pole mul etteütlustes enam nii palju vigu. Lõppude lõpuks peab ju kord homseks ülesanded ära tegema ja minema rahuliku südamega tundidesse. Hoolimata sellest, et olen pärast trenni väsinud, hakkan ikkagi hoolega õppima. Alustada tuleb raskematest ainetest, sest alguses pole pea veel nii väsinud ning saab rohkem mõtteid koondada. Seadke end mugavalt laua taha, võtke vajalikud asjad ja hakake kohe raudse järjekindlusega leidma õigeid vastuseid, lahendusi. Samuti proovige toas saavutada vaikust! Lülitage kohe välja televiisor või keerake kinni raadio. Tuleb uskuda, et vaikuses mõeldud mõtted kinnistuvad ajus paremini, kunagi hiljem tulevad nad aga hõlpsamini meelde. Kas ei peaks üldse olema õpihimulisem, asjalikum, korralikum?

(107)

 

 

Hollandi politsei pidas maanteel kinni auto, mille roolis istus lubadeta mees. Ta oli kaheksakümmend üheksa aastat vana ja juhtinud juba seitsekümmend aastat. Imelikul kombel polnud teda enne kordagi kontrollitud.

Saksamaal pannakse sipelgapesadele peale metallist võresid, et keegi pesasid ei lõhuks ega hävitaks. Sipelgate vaenlased on nii rähnid, metssead kui ka halvad inimesed.

Mehhikosse toodi pisike vaal, kes hakkab elama suures akvaariumis. Vaal ise kaalub kaks tonni ja elamiseks vajab ta kolm miljonit liitrit parajalt soolast vett. Suureks rõõmuks lastele on vaal elama pandud lõbustusparki.

Iraanis kirjutas Gim üle kolme tuhande aasta tagasi kirja oma kallimale. Ta raius selle kivisse ja see läkitus kaalus ligi kuusteist kilogrammi. Vaene postiljon, kes pidi seda tassima.

(112)

 

 

Kes oli Lembitu?

1208. aastal tungisid sakslased meie maale. Algas ligemale kakskümmend aastat kestnud eestlaste visa ja vapper vabadusvõitlus. Sel ajal oli meie sõdalaste üks tuntumaid väejuhte Lembitu. Ta oli Sakala (praegune Viljandimaa) maakonna üks vanemaid, kelle elupaigaks sai Lõhavere küla ja linnus. Ta liitis eestlaste üksikud väesalgad ühtseks suureks malevaks. 1210. aasta suvel võitis see vaenlase väed Ümera jõe ääres. Lembitu kutsel tulid sõdalased Venemaalt eestlastele appi ning üheskoos aeti sakslased kogu Eestimaalt välja. Siis koondas Lembitu Paala jõe juurde 6000-mehelise maleva ja 21. septembril 1217. aastal tungiti vaenlasele kallale. See Madisepäeva lahinguna tuntud võitlus peeti kümnekonna kilomeetri kaugusel Viljandist. Eestlased kaotasid lahingu, koos teiste vanematega langes samuti maleva üldjuht Lembitu. Vabadusvõitlus jätkus, kuni eestlased alles aastal 1227 alistati.

(117)

 

Loomade talvine kasukas

Kui meie talv on väga külm, võib see metsloomadele ohtlikuks saada. Pakase eest kaitseb loomi vaid tihe karvastik. See hoiab endas rohkesti õhku ja takistab külmal keha ligi pääsemist. Seda arvestavad ka inimesed, kui nad endile kasukad ja paksud joped selga tõmbavad.

Suvel on loomade karvastik lühike ja sile, sest see kergendab nende elu kuumal ajal. Talvine karv on aga tihe, pikk ja kare. Tihti on see ka palju heledam, vahel isegi päris valge. Nii on looma lumega vähem näha ning tal on rohkem lootust ellu jääda. Kui suvine karv sügisel maha ei lange, kasvab sellele lisaks veel talvine. Viimane muudab kehakatte väga tihedaks. Paljud loomad ajavad aga suvise karvastiku sootuks maha. See asendub siis uue, kuid hoopis tihedamaga.

H. Hellerma järgi (119)

 

Sipelgatest ja vihmaussidest

Et välja selgitada, milliseid kandameid sipelgad tassivad, tegid Inglise teadlased huvitava katse. Nad panid putukate teele väravad, millest need pääsesid läbi ainult ilma koormata. Seega tuli kandam seljast maha panna. Tulemus oli hämmastav: tunni ajaga jätsid sipelgad väravate taha umbes sada tuhat lehetäid ja kaks tuhat tõuku.

Et tõestada nende väikeste loomade kasulikkust, piirasid uurijad mitu puutüve ümber, et sipelgad ei pääseks läbi. Peagi hävis suur osa nende puude lehti, sest kahjuritel oli sipelgateta pidu.

Kui vihmauss tungib kord sügavale maasse ja tõuseb siis jälle ülespoole, siis kobestab ta mulda. Nii on taimejuurtel kergem pehmest mullast toitaineid kätte saada. Vihmauss hingab naha kaudu. Kui see mingil põhjusel kuivab, vihmauss sureb. Ta käibki seepärast maapinnal ainult öösel või vihmase ilmaga.

Täheke 5, 1985 (119)

 

 

Hundipesa

Kord sattunud keegi kütt õige sügavale metsa ja eksinud ära. Puud ja põõsad kasvanud nii tihedalt, et mees pidanud suure vaevaga endale teed murdma.

Korraga märganud ta paksu tihniku keskel poollagunenud hurtsikut. Ta leidnud ukse lahti olevat ja astunud siis ka majja, et vaadata, mis seal leida on. See olnud tühi ning mees tahtnud juba välja tagasi tulla. Äkki kuulnud ta imelikku kiunumist ja vingumist. Nüüd hakanud kütt hurtsikut hoolega läbi otsima ja leidnud viimaks ahju vaadates, et seal on hundipesa. Pesas mänginud ja häälitsenud mitu hundikutsikat nagu pisikese koerad.

Mehel tekkinud suur tahtmine ka vana hunti ennast kätte saada. Ta vaadanud toas ringi, kuhu võiks peitu pugeda. Lõpuks otsustanud ta ahju otsa ronida. Kütt võtnud hästi mugava asendi, seadnud püssi vinna ja jäänud ootama.

Rahvajutt (125)

 

 

Millal sai inimene endale hobuse?

Hobune elab inimese juures juba umbes neli tuhat aastat. Alguses taltunud loomi söödi, hiljem käidi nendega jahil ja sõjakäikudel. Kuid kulus enne tükk aega, kui hobust õpiti koorma ette rakendama nii, nagu seda praegu tehakse. Alul hobusega põhiliselt ratsutati, veoloomaks oli palju aeglasem härg. 9. sajandil, üle tuhande aasta tagasi, võeti Euroopas kasutusele hobuserakmed: polsterdatud rangid ja veorihmad. Samal ajal pandi vankrile aisad. Kui selline veorakend oli leiutatud, jäi hobune kauaks ajaks põhiliseks töö- ja veoloomaks. Rakmetega umbes samal ajal võeti kasutusele ka hobuserauad, et kaitsta looma libisemise ja tema kapju vigastuste eest.

Hobune sööb koduses majapidamises põhiliselt heina, kaera, kuid ka põhku ja juurvilja ning võib elada üle kolmekümne aasta.

Nii on inimene koos hobusega käinud sõjas ja spordivõistlustel, kündnud põldu ja vedanud raskeid koormaid.

ENE 3, 1988; Täheke 4, 1984 ja 9, 1986 (126)

 

 

Sügiskülmade tulekul otsivad kõik roomajad endale peidupaiga talvitumiseks. Maod jäävad talveunne enamasti oktoobris. Nastik on külmale kõige vastupidavam ning soojadel päevadel roomab ta välja isegi novembrikuus. Nii nastikud kui ka rästikud talvituvad maa sees urgudes või metsas puujuurte all kümnete kaupa koos. Hulganisti puntraks põimunud rästikuid on leitud talvitumas ka puuõõntes.

Talveks peidab orav endale pähkleid, tammetõrusid ja igasuguseid seemneid puujuurte alla. Usinasti kogub ta samuti seeni ja paneb need siis kuivanud kuuseokste külge kuivama.

Koprad aga kuhjavad külmaks ajaks oma pesa juurde haava, remmelga ja paju oksi. Nende koortest toituvad nad talvel meelsasti.

Nirk on maailma väikseim kiskjaline, kes elab nii Euroopas, Aasias, Aafrikas kui ka Põhja-Ameerikas. Väga paindliku kehaga nirgil on talvel karvastik täiesti valge. Põhitoiduks on sel tillukesel loomal, kes kaalub umbes sada grammi, hiired.

EE 6, 1992; Täheke 2, 1989 (129)

 

 

 

Veealuses maailmas on pime ja vaikne. Jää on vee kaanetanud ja paks lumekiht tõkestab päikesekiirtel pääsu veeni. Sägad, kogred, latikad ja teised kalad peituvad jõe või järve põhjamutta ning jäävad talveunne. Sel ajal kaladel peaaegu lakkab hingamine, seedimine, ainevahetus. Alles märtsis, kui veekokku valguv sulavesi hapnikku kaasa toob, hakkab veealune maailm taas elavnema. Luts näiteks talveund ei maga ning juba jaanuaris algab ta rännak ja kudemine. Kala ujub jää all vastuvoolu, kuni jõuab madala kruusase põhja ja kiire vooluga paika. Sinna jätab ta oma marja.

Talveks koguvad toiduvarusid põhiliselt närilised. Nad toituvad teradest, mitmesugustest viljadest ega maga talveund. Hamster tassib oma urgudesse nii kaerateri, herneid kui ka ube. Vahel on looma varud väga suured. Vesiroti urust on leitud sibulaid, kartuleid ja herneid. Põldhiir talvel ei maga, vaid kolib külmaks ajaks aita või elumajja.

Täheke 1-2, 1989 (133)

 

Madlike

Madlike ärkab sel hommikul ning teab kohe, et täna pole üldsegi mingi tavaline päev. On üks neid erakordselt erilisi päevi, missuguseid pole kuigi palju, sest õhtul süüdatakse laadaplatsil maituli. Peale selle peab Madlike saama endale uued sandaalid ega tarvitse kooli minna. Tema arvates peaks niisugune päev küll kalendris punasega trükitud olema.

Kuldnokad lasevad akna all kase otsas vilet, õde istub ahju kõrval ja lööb haamriga puuhalu sisse naelu. Isa kolistab ja vilistab vannitoas, koer Sasso kraabib ukse taga ning ootab sisselaskmist. All köögis aga jahvatab Alva kohvi, nii et see kostab kaugele. Kas inimene saab sellises majas magada? Õnneks pole Madlike see, kes praegu magada tahaks. Tema tahab ärkvel olla ja tunnetada, et tal on elu sees. Ja just nüüd tunneb Madlike endas niisugust elu, et see lausa kobrutab, ning üheainsa hüppega on ta voodist väljas.

Astrid Lindgreni järgi (136)

 

Mida kõike loomad oskavad?

Kurjategijaid aitavad tabada loomulikult koerad, aga ka paljud teised elusolendid. Väga kuulsaks sai Saksamaa Liitvabariigis siga Luisa, keda oli pisikesest peale treenitud narkootikume avastama. Sigadel on erakordselt hea haistmine. Luisa kärss tegi kähku kindlaks, kas reisijatel on kuskile meelemürke peidetud või mitte. Ka lõvil olevat imehea haistmine, isegi kümneid kordi teravam kui koeral.

Samuti on Saksamaa ühte linna (Lüneburgi) ehitatud eriline tarastatud jooksurada, kus korraldatakse võistlusi sigadele. Loomad peavad viiskümmend meetrit läbima kaks korda, edasi ja tagasi. Peremeestel lubatakse oma lemmikuid ergutada hüüete ja väikeste laksudega. Vitsa kasutamine on keelatud.

Kängurul on pikad ja tugevad tagajalad. Kiirel jooksul ja hüppel kasutab ta saba tüürina ja seistes toena. Hüpe võib aga ulatuda kümne meetrini. Kängurud on rahulikud ja sõbralikud loomad, kuid ennast kaitstes võivad nad isegi ohtlikud olla. Vaenlast lüüakse tagajalgadega. Löök on nii tugev, et känguru võib surmata ründava koera.

EE 5, 1990 ; Täheke 6, 1989 (140)

 

 

Andsin oma sõbrale lugeda huvitava raamatu, milles on juttu uutest automarkidest. Kas te jõudsite kirja veel enne õhtut postkasti viia? Müüja askeldas kaubaga ega märganudki, kuidas tüdruk ootas kassa juures. Elva raudteejaamast ei ole palju maad moodsa pangamajani. Tean küll, et Ülenurmes on kool ja mitmeid erakauplusi. Kui me tähistasime oma koolimaja kümnendat sünnipäeva, oli külaliste hulgas ka rootslasi. Nende tehtud fotod ongi teise korruse stendil, aga kingituseks saadud seinakell on õpetajate toas. Hüüdsin teda, sest lootsin lahendada äkki tekkinud tüli. Hoidke oma hambad korras, muidu tuleb käia tihti arsti juures! Et Ines on uudishimulik, siis esitab ta alalõpmata küsimusi.

(100)

 

 

Müüja ehmus, sest küsiti üle saja kukli. Ei pea kohe taplema hakkama, kui mõeldakse moodsatest soengutest erinevalt. Vaprust saab üles näidata tööski. Piklik vaagen ei sobinud metalse kausi juurde. Lambad söövad õnneks koplis ega pääse põldudele vilja tallama. Nüüd tuleb teha tingimata lõplik otsus. Kas te teadsite midagi homsetest ülesannetest? Kristalsesse vaasi sobib panna nii soliidseid roose kui ka paljude lemmiklilli nelke. Künklik jalgrada, mida mööda matkajad jalgsi läksid, hakkas varsti lõppema. Aegsasti on vaja teha ettevalmistusi klassiõhtuks. Nad seadsid hobuse vankri ette ning alustasid hoogsat sõitu. Tantsijad tundsid mu sõpru ja andsid neile meelsasti üheksa piletit õhtusele etendusele.

Kõiki raskusi saab suure tahtmise juures võita.

(106)

 

 

Metsa keskel kasvas palju kõrgeid kuuski, kuid polnud ühtki kaharat mändi. Kas sa andsid talle õpiku, mida on vaja eesti keele tunnis ? Lootke, et varsti läheb kõik hästi ja õnnelikult. Jõudsin hilja koju, aga vaatasin ikkagi televiisorist uut filmi. Liigsed sõnad toovad tihti pahanduse majja. Allkiri päevikus tõendas, et õpetaja oli kontrollinud laiskvorsti hindeid. Kui kümned kitlid on pestud, võib tõesti pisut puhata. Kõik need, kes tahtsid tulla Tallinnasse, pidid raha ära maksma esmaspäevaks. Kes arvab ära, missugune on Eestimaa ilusaim lill, tugevaim loom ja pisim lind? 10. juuni paiku lõpetavad tavaliselt üldhariduskooli 9. klasside õpilased.

Tingimata tuleb palju õppida, sest tublidus ei tule tööta ega tarkus tormates.

(109)

 

 

Koplis künti vanaaegse linttraktoriga, mida juhtis meile tuttav koolipoiss Mart. Kas te teate, kust läheb tee kultuurimajja? Kui nad jõudsid kirsside puhastamisega lõpule, hakkasid tüdrukud hoolsalt pesema purke. Eile õhtul oli õues tugev tuul ning vahepeal kimbutas vihmgi. Kärbsed on ammu läinud talveunne. Korralduste järel läks töö märksa kiiremini. Aiast on veel koristamata õunad, aga muud vajalikud askeldused on küll tehtud. Ei õppinud laisk õpilane septembris ega ole ta vist püüdlikum ka nüüd. Missuguseid hindeid sa ootad oma tunnistusele? Kunstiõpetuse tunni järel tuleb prantsuse keel. Hommikuti juuakse tavaliselt kohvi, teed või mahla. Kuldsed sügispäevad on sel korral otsas.

Iga algus on raske, kuid ühtki ettevõtmist ei tohi pooleli jätta.

(109)

 

 

Hiigelsuures algkoolis õpib umbes viissada õpilast. Kütsime kasepuudega ahju ning tundsime varsti erakordselt mõnusat soojust. Kes peitsid sulgpalli tihedasse põõsasse? Keskkooli juures toimusid otsustavad spordivõistlused, kuid pingele vaatamata valitses seal sõbralik õhkkond. Sõudke kiiresti teisele kaldale! Siil on loom, kes magab sündsalt talveund. Kas nad jõudsid peatselt ja hõlpsasti koolimajja? Õpilast, kes käitub viisakalt, austavad kõik. Tindipott läks kogemata ümber ja tuss voolas lauale. Riiulil oli mitu huvitavat juturaamatut. Kui sa tuled, too mulle tennised, dressid ja käterätik. Hüüdke lapsed tuppa! Küll me seadsime neid pappkarpe, aga korda toas meie ei saavutanudki . Miks sa pole lugenud Eno Raua raamatut "Jälle need naksitrallid"? Head artiklit ei loeta loksuvas bussis ega eesti keelt ei õpita videot vaadates.

(116)

 

 

Kõik näisid ootavat, mida homne toob. Sadu üha tugevneb, küllap tuiskki ei jää tulemata. Jõudke õnnelikult koju! Kõige pingelisem heitlus arenes tallinlaste ja tartlaste vahel. Korralduste järel edenes värvimine märksa hoogsamalt. Ilm oli umbselt vaikne, nii et üksiku kase latvgi ei liikunud. Argselt ronisid jõmpsikad mööda pimedat treppi üles, kuni jõudsid kellakambrini. Eemal õõtsub kollendav nisupõld, kaugemal liiguvad kombainid. Kaelkirjaku ehk zirafi kodumaaks on Aafrika. Botaanika ja zooloogia vastu tundsid nad ammu huvi. Kui märgati tingimata kodu poole astuma hakata, oli kulunud juba üle kümne minuti. Sel korral tapsid nad kaks kärbest ühe hoobiga. Ära ole hooletu, vaid harvenda kähku porgandeid. Nõjatanud kukla vastu seina, jäi ta innuga kuulama. Lõpetajatele anti diplomid ja kõik olid rõõmsad.

(116)

 

 

Kui Arno isaga koolimajja jõudis, olid tunnid juba alanud. Nii alustas Oskar Luts paljude eestlaste lemmikraamatut "Kevade". Sellest on tehtud ka film, mis suures osas valmis Palamusel. Nii mõnedki kohalikud kooliõpilased võtsid filmimisest osa.

On juba detsember ja varsti tulevad jõulud. Enne on aga pingelised õppimispäevad, sest kohe pannakse välja teise veerandi hinded. Ei tahaks küll tunnistusele "kahte" saada! Igaüks teadku, missuguses aines peab veel palju õppima, et ei tuleks ootamatut hinnet.

Maiasmokast tüdrukule meeldib tõesti süüa kümneid saiu. Kõrvale joob ta veel magusat morssi ja siis saabki kõht varsti täitsa täis.

Nii tüütult porine ja must maa kui ka hallid, päikeseta päevad on praegu meie nuhtlus. Millal sajab maha oodatud valge lumi? Siis saaksid lapsed, kes veel oma kelkusid keldrites, pööningutel ja sahvrites hoiavad, need lõpuks ometi välja tuua.

(129)

 

 

Talvel meeldib lastele lumememmesid teha, kelgutada, uisutada ja lumesõda pidada. Leidsin lõpuks vaikse nurgakese, kus sain lugeda äsja ilmunud raamatut "Vinge nohik". Kuigi majanduslik olukord Eestis pole eriti kiita, on see palju hullem Venemaal. Sealsed venelased kurdavad, et palgast ei jätku töölisel isegi igapäevase toidu ostmiseks vajalikul hulgal raha. Uudishimulik kass hüppas lauale, vaatas ringi ning näpsas piklikult vaagnalt vorstilõigu. Tahan hommikul vara tõusta, sest raudteejaama on pikk maa ja rong läheb mul veidi enne üheksat. Suurest tuulest hoolimata tahtis pesija dressid ja jope õue kuivama viia. Poiss tõttas sõpru lepitama ja nende ägedust vaigistama. Sõitke tasa üle silla! Veel jõudsin aias märgata lindu, kes vargsi jälgis ümbrust. Eile oli bioloogia õpetajal meie klassijuhatajale tore uudis. Kui me vaid tahaksime, võiksime koos 6.a klassiga sõita 7. märtsil Viljandisse vaatama etendust "Helisev muusika".

Leibki muutub oodates vanaks.

(139)

 

 

Maakera on jaotatud piirkondadeks, mida nimetatakse riikideks. Kaht ühesugust riiki maailmas ei ole. Mõned on suuremad, teised väiksemad ning ühtedes elab rohkem, teistes vähem inimesi. Osad on võimsad ja rikkad, osad aga vaesed. Praegu ulatub riikide arv ligi saja seitsmekümneni, kuid uusi noori riike tekib pidevalt juurde. Kõige vanem on Iraan, varasema nimega Pärsia, mis on Aasia edelaosas paiknenud juba üle kahe ja poole tuhande aasta.

Antarktis on ainus manner Maal, kus tuhandeid aastaid pole elanud inimene, kus pole jõgesid, metsi, põlde, teid. Kogu see tohutu suur maa-ala on kaetud jääga. Jäärüü keskmine paksus on kaks, suurim paksus aga neli kilomeetrit. Antarktise keskmine õhutemperatuur on -57° C. Suvi kestab vaid kaks kuud ja kuigi sel ajal püsib päikesepaisteline ilm, on siiski külm.

Kõige väiksem riik nii pindalalt kui ka elanike arvult on linnriik Vatikan, mis asub Itaalia pealinnas Roomas. Vatikanis asub kõigest tuhat elanikku, seega vähem, kui suures linnakoolis on õppureid.

Täheke 3 ja 8, 1983; Täheke 10, 1986 (151)

 

 

Kõrges garaa? is seisis tonn briketti. Küll sööks banaani, ananassi ja aprikoosi! Alpinistid keetsid haruldaselt maitsva frikadellisupi, kuid diplomaat ja fotograaf näppasid selle potist. Kohvikus sõid tsempion ja zooloog isukalt sokolaadi ning rüüpasid peale veel limonaadi. Kas kahvel jäi tõesti pesemata? Faasan on uhke lind ja forell hõbedane kala. Botaanik ei teadnud täpset marsruuti, aga finiš isse jõudis ikkagi. Loomaaia ehk zoopargi direktor ostis puhvetist 800 grammi biskviiti. Praegu ei ole bensiini raske hankida. Telefoni ei kasutata pika dialoogi ehk kahekõne pidamiseks. President seisis politseinike ja turvameeste valve all. Kas järgmisel neljapäeval või hoopis reedel on meil geograafia ja zooloogia? Baaris nõuti ranget distsipliini nii abiks olnud treialilt kui ka asjalikult koristajalt. Krokodilli ja delfiini on raske joonistada. Kunstnik sai huvitava illustratsiooni eest preemia. Millal hakkame õppima keemiat ja füüsikat? Meie uudishimulik kaaslane tahtis kuulda , mida söövad ahvid ja pelikanid.

(138)

 

 

Kooli hambaarst võttis vahepeal vastu vaid kolmapäeviti. Autod, bussid ja mootorrattad seisid maanteel tihedates rivides. Lõpmatult raadiot kuulata, televiisorit vaadata ja diskol käia saidki õppijad alles pärast eksameid. Mis seal väljas õieti on, et sa sinna nii hoolega vahid? Vanemad inimesed hakkasid juttu ajama, noored ruttasid tantsima, aga lapsed mängima. Bioloogia õpetaja asendab täienduskursustele sõitnud vene keele õpetajat. Kui Piret lõpuks ülesanded ära lahendas ja töö ümber kirjutas, oli kell juba kümne peal. Juhataja soovis, et me põhjalikult järele mõtleksime, enne kui lõpliku otsuse vastu võtame. Puude saagimine ning lõhkumine oli küll hirmus tülikas, aga seda tuli siiski teha. Hiigelsuurte tünnide veeretamine polnud üldse kerge töö. Ilmajaam teatas, et õhtul algab Ida-Eestis vihmasadu, mis jõuab öö jooksul mujalegi Eestimaal. Toas tahtis parandamist klaasustega kapp ja kirjutuslaud. Õpetaja Tamm on veel noor, sest ta lõpetas ülikooli alles sel kevadel. Kassi käpad olid valgele laudlinale jätnud porised jäljed.

Kes püüab kõigest väest, saab üle igast mäest.

(154)

 

 

Nägus diktor luges ette pühapäevase saatekava. Filatelist küsis tuttavalt botaanikult, kus elab hurmav baleriin. Kui arhitekt tahtis zooloogia tunnis rääkida meile oma tööst, ei lubanud direktor seda teha, sest õpetajal oli kavas hoopis kontrolltöö. Iidsete puude kohal lendles hiireviu, kes loomulikult ei tulnud apelsine nokkima. Pakuti frikadellisuppi, kotlet kartulitega oli teiseks roaks ning kuklid ja aprikoosid tulid hiljem magustoiduks. Habras akrobaat esines võrratult ning talle aplodeeriti kaua. Miks kavatseb korrespondent jälle valimistel kandideerida? Vanaema hurjutas last, kuna see oli lõhkunud kristalse vaasi. Inseneri põhitööks ei ole deklameerimine ega dekoreerimine, vaid tema tegeleb põhiliselt planeerimisega. Kas te sooviksite endale koju hüljest või oleksite nõus ka tillukese forelliga? Hiiglasliku hoone ehitamine rikkus kogu ümbruskonna elu, segades just lastel õues mängimist. Jõudsin hilja koolimajja, kuid õnneks polnud tunnid veel alanud.

Ärge lootke teiste, vaid ainult iseendi peale!

(134)

 

 

Mõnikord on mulle vastumeelt tulla hommikul koolimajja. Tavaliselt on mul siis kas osa aineid õppimata või olen õhtul kaua televiisorist mõnd filmi vaadanud. Õppima peab, aga vahel haarab mind suur tüdimus ja laiskus ning siis on hirmus raske end sundida. Maailmas on ju palju põnevaid asju, mis kõik justkui tahaksid tegemist. On trenn, muusika, raamatud, sõbrad. Kas üldse jõuabki kõike teha? Ilmselt saaks küll, kui oskaksime oma aega õigesti jaotada. Seda õppeainet, milles tuleb kontrolltöö alles reedel, võib kordama hakata juba kolmapäeval. Põhiline on tahta ning kohe alguses endale selgeks teha, missugused on sinu võimalused.

Küsijaid huvitas eestlaste arvamus 5. aprillil toimunud valimiste kohta. Siis sai Eestimaa endale uue r(R)iigikogu ja valitsuse. Erinevad parteid andsid muudkui igasuguseid lubadusi, sest võimu juures olla meeldib nii meestele kui ka naistele, nii noortele kui ka vanadele.

Mis täna tehtud, see homme hooleta.

(138)

 

 

Seepia

I Viis aastat siin ilmas elavad seepiad meenutavad vabalt ringi uitavaid päid ja seesugused pead elavad meres oma igapäevast elu. Haaravad kahe pika kärbsepiitsa meenutava ja kaheksa lühikese haarmega maitsvate krabide ja kalade järele, puhkavad, suhtlevad, kurameerivad. Imepärane pole mitte üksnes seepia välimus või elu üksikasjad, imepärane on tema olemasolu üldse.

Lähimate sugulaste järgi otsustades peaks tegemist olema algelise ja parajalt nüri olevusega. Tegelikkus on sootuks vastupidine ning vaimsete võimete poolest võrreldakse neid tihti ahvidega maismaal. Seepial on hiiglaslik, kapsliga kaetud aju, kadestamisväärne mälu ning peened aistingud. Tõeliseks imeks peavad teadlased aga seepia silmi, mis ei erine ei ehituse ega võimete poolest oluliselt inimese silmadest. Siiski suudavad seepia silmad hästi näha nii päeval kui ka öösel.

Mis värvi on seepia tegelikult, on raske öelda, sest olenevalt taustast või meeleolust toimuvad muutused silmapilkselt.

(131)

 

 

II Seepial on palju muudki teisiti seatud, kui on enamikul loomadel. Nii näiteks on ta veri sinine ja seda pumpavad mööda organismi laiali tervelt kolm südant. Et seepia söögitoru läbib miskipärast ta aju, ei suuda loom neelata kuigi suuri toidupalasid. Sama viga on ka kaheksajalgadel, kellel samuti hakkavad sipelgast suuremad palad kallihinnalist aju pitsitama.

Seni nimetatud ja nimetamata jäänud imede kõrval ei saa mööda ka seepia imerelvast — tindipommist. Hinge ja naha päästmiseks paunast välja paisatud vedelik ei valgu sugugi kohe ümbritsevasse vette laiali. Esmalt võtab see oma looja kuju, moodustades tõelise seepia tumeda teisiku. Tarvitseb hail, delfiinil või kellelgi teisel seda haarata, kui valeseepia ehtsa pommina lõhkeb. Nüüd muutub vesi tuhandete liitrite kaupa ümberringi häguseks. Seepia ise aga, olles kooljana valgeks muutunud, kaob vidukil silmil ohtlikust paigast.

Seepia tindipauna sisust valmistatud pruunikat värvi on inimesed sajandeid kirjutamiseks kasutanud. Eriti armastasid seepiatindiga joonistada 18. sajandi kunstnikud.

P. Ernits “Ei või olla” (143)

 

 

Loodame, et igal aastal remonditakse Eestis põhjalikult mõni koolimaja. Pääsuke lendas ikka kõrgemale ja kõrgemale ning kadus siis lõplikult silmist. Hoidke oma õppematerjalid puhtad! Kuigi matkati jalgsi ja seljakotid tundusid rasked, jõuti siiski õigeks ajaks Haapsalu lähedale. Moodsale kübarale, millel ilutsesid laiad paelad, kinnitati veel igihaljas oks. Heitsin voodisse ja püüdsin uinuda, kuid kärbsed segasid. Kas see lennuk jõuab üldse enne homset siia? Igal linlasel on vist oma tilluke aiamaa. Sel neljapäeval ilmunud ajaleht Eesti Ekspress oli huvitav nii õele, vennale kui ka külla sõitnud sõpradele. Kuidas me peaksime selgeks saama selle raske ülesande? Paide kaubahallist saab osta pea kõike, sest sinna on üle toodud paljude kaupluste osakonnad. Hiljem selgus, et saiade hinnad olid tõusnud ja maiad lapsed ei saanudki neid kümnete kaupa süüa. Ema ise joob hommikul kohvi, aga meile pakub kakaod. Varsti lendavad ära need rändlinnud, kes tahavad elada soojemas kliimas.

Kes püüab kõigest väest, saab üle igast mäest.

(151)

 

 

Hunt, karu, rebane, metssiga ja ilves on Eestimaa tuntumad metsloomad. Tänapäeval ei oskagi inimene oma elu ette kujutada televiisori ja arvutita. Ma ei naernud üldse, sest ei saanud anekdoodist aru. Võtsin kiiruga raha ja läksin postkontorisse ajalehte Meie Meel tellima. Lõplik otsus tuleb teha laupäevaks, et võiksime juba jaanuaris uue projekti kallale asuda. Kas saaksid palun kinni õmmelda halli kampsuni varruka? Ärge rabelge ega tõrelge, vaid püüdke käituda rahulikult.(!) Sõber Rein otsustas Tallinnasse sõita rongiga, kuna bussipilet on liiga kallis. Nad ei otsinud klassikaaslasi ega teisi tuttavaid, vaid lootsid ise hakkama saada. Kuulasime raadiost saadet hammaste hoidmisest ja puhastamisest. Oskar Lutsu "Suves" on mõnusaks tegelaseks Toots, kuid ka Kiir on vahva, kuigi viriseb tihti. Nii on Eestis tuhandeid järvesid, mille hulgas suurimad Pihkva ja Peipsi. Meie naaberriikideks on Läti ja Venemaa. Koridoris puhkes ootamatult lärm, mis segas eesti keele tundi. Palun ulata mulle kohvi juurde suhkrut! 8. veebruaril sõitsime Tartusse Vanemuine teatrisse vaatama etendust "Minu veetlev leedi" .

Laisk ei tee täna, vaid lükkab homsele.

(163)

 

 

Avaras garaa? is seisis isegi oran? paak, mis oli ääreni bensiini täis. Matkajatele tundus marsruut tuttav, kuid ikkagi ei jõutud kiiresti edasi. Insener tahtis osta kauplusest "Kolm Karu" spordikoti, reketi ja isegi tossud. Zürii hindas kõrgelt uut š ampooni ning illustratsiooni, mida taheti panna reklaamile. Baleriini kostüümi varrukas läks kisselli sisse ning ta õnnetuke hakkas nutma. Tüdrukud tegid garderoobi korda ja läksid siis leplikus meeleolus koju. Leidke kohe vead üles, kui olete arvud uuesti üle vaadanud! Balletti basseini äärel ei tantsi ega karikatuuri ümmargusele pallile ei joonista. Keskaegses ülikoolis tuli puudumiste ja hilinemiste eest trahvi maksta. Magamata olek annab end vahel kaua tunda. Ära minna oleks olnud lihtsam, kuid õiglus tuli jalule seada. Oma igapäiste kohustustega ei taha Raivo suurt tegelda, sest ta aeg kulub entsüklopeedia uurimisele. Tundus peaaegu uskumatuna, et paavst pidas Eestis tervituskõne eesti keeles. Teele kukkunud puu oli tuules murdunud ning takistas mööda sõitvaid (möödasõitvad) veoautosid.

(147)

 

 

Loomade õhuveod pole mingi kapriis, vaid hädavajadus, sest paljud olendid ei talu pikaajalist õõtsumist ning laeval nad hukkuksid. Elevandid ja ninasarvikud taluvad õhusõitu hästi, eriti veel siis, kui puudub vibratsioon. Aga raevunud elevant lennukipardal — see pole enam nali. Keegi India (india) elevandiajaja soovitas oma rikkalike kogemuste põhjal võtta paksunahaliste rahustamiseks valge kana pardale kaasa. Nüüd tehaksegi niimoodi — ja paistab, et sellest oleks nagu abi.

Ida-Euroopast lendavad Prantsusmaale apteegikaanid, Aasiast saabub kilpkonni, kelle rasv on kosmetoloogias kõrges hinnas. Võetakse vastu putukaid ning mitte tosinate, vaid kümnete tuhandete kaupa. Need töödeldakse pulbriks, millest tehakse värvaineid.

Kord põhjustas loomaaeda toimetatav kaselott rohkesti muret. Kuigi lennuki lastiruum oli basseiniks muudetud, mahtus kaš elott ainult poolenisti vette ja see ähvardas talle kurvalt lõppeda. Kogu teekonna vältel valasid meeskonna liikmed kaš elotile kordamööda vett peale,(—)ja seda Brahmsi muusika saatel.

Skandinaavia lennukompanii reklaamis, et veab kõike, välja arvatud kaelkirjakud. Pärast seda, kui ehitati erilised puurid, tuli reklaam maha võtta. Kuid kaelkirjakud ei soostu oma kaela rohkem kui kaks - kolm tundi kõveras hoidma.

(163)

 

 

Praegu on kõigil palju tööd, sest õppeaasta on jõudnud kevadesse. Meie gümnaasiumi pedagoogid valmistavad materjale eksameiks, mis tulevad nii geograafias kui ka zooloogias, nii eesti kui ka inglise keeles. Hea, et külalised Taanist olid siin juba novembris ning just mardipäeval. Siis nägid taanlased, kuidas toimub õppetöö koolimajas, kui direktoriks on valitud 12. klassi õpilane Mart.

See hommik on mul hästi meeles, sest sel päeval tuli uudishimulik sepasell meile külla ja unustas oma jalgratta aia äärde. Eesti Vabariigi president Lennart Meri käis koos abikaasaga Inglismaal, kus nad viibisid ka kuninganna pidulikul vastuvõtul. Kas tasub suveks hankida Kuldne Börs või tellida hoopis ajakiri Anne? 29. mail toimus Tõrvas spordipäev, kus viidi läbi mitmeid kombineeritud võistlusi. Et firmajuht jättis tulemata, ei saanud uut kaupa tellida ei Leedust, Läti V(v)abariigist ega kuskilt kaugemalt, kuna õiged dokumendid olid pangas hoiul. Sõpradele pakkus neiu apelsine, mandariine, kohvi kõrvale aga pähklitega šokolaadi.

(144)

 


Juba eelmisest esmaspäevast on ilmad tuulised, sajused ja külmad ning vahel on umbses toas isegi parem kui sügiseses aias. Ehkki vanaema lubas saata kurke, tomateid, kreeke ja ploome, tahtsime poest veel banaani ja arbuusi. Peaksime üldse vähemalt septembris rohkem vitamiine sööma, et oleksime õigeaegselt ja igati talveks valmis. Püüdke linlastena rohkem jalgsi käia või mäsleva mere ääres end kargel ilmal karastada.

Igaüks leidku endas aega ilusate hetkede jaoks!(.) Kuldsed päiksekiired teevad kauniks nii kanarbikud kui ka mändide all oleva puhta liiva. Kui lootsik juba parandati, sõudke sellega siis pisut järvel. Ei tohi endasse lasta liigset väsimust, sest talvekuudel vajame suurt energiat õppimiseks. Peatselt olgu valmis lõplikud plaanid homseks, küll saab uudsed soovidki niimoodi kord ellu viidud.

Vihmgi võib äsja küntud põlde värskemaks muuta, kui just ei saja päevade kaupa. Õõtsuvate viljaväljade asemel näeme mustendavat mulda, aga kartulit, mis veel võtmata, nopitakse ka oktoobris. Kümneid päevi läheb kõikide tööde lõpetamiseks, aga valmis nad saavad.

(153)

 

 

1996. aastal algas kool Eestimaal 2. septembril ning see andis ühe päeva puhkamiseks juurde. Ilmad olid erakordselt soojad, kuigi aeg oli sügisele üpris lähedal.

Kuldseid lehti veel pole, aga kartulit aias võetakse ning suur osa salateid ja mahlu seisab keldris. Kaasaegsetes peredes neid enam ei tehtavat, sest poest saab kõike kergema vaevaga. Kas eestlane muutub laisemaks või tahab ta elama hakata nagu Euroopas?

Koolimajja tormas hulk uudishimulikke mängijaid, kes igatsesid näha võimlas peatselt algavat moodsate tantsude võistlust. Uudses stiilis muusika, erakordselt huvitav riietus, põnevad kaunistused – kõik see köitis tulijaid. Lõplik järjestus selgus alles õhtuks, kui oli arvestatud ka tallinlaste arvamust.

Lõuna-Ameerikas elavad ahvid, kelle kisa on kuulda vähemalt kuueteistkümne kilomeetri kaugusele. Nende karjed meenutavad pooleldi koera haukumist, pooleldi eesli karjumist, kuid tuhandeid kordi võimsamalt. Mõnedki kaslased teevad tugevat häält, aga nende ahvide vastu ei saa. Bioloogias pole me rääkinud kõikidest omapärastest loomadest ning seda ei saagi päris täpselt teha. Mitte keegi ei tea, kui palju elusorganisme meie planeedil tegelikult elab.

(158)

 

 

Kaua olid ameeriklased tundnud Šveitsi kõigepealt tänu tema suurepärastele mäesuusatamiskuurortidele, ülitäpsetele kelladele ja š okolaadile. Aastaid tagasi hämmastas aga Euroopa väikeriik Ameerikat oma saavutustega ka elektroonikas, sest Š veitsis oli välja töötatud uue põlvkonna telefonid.

Helistamiseks tuleb kätte võtta kuular ja öelda selle inimese nimi või telefoninumber, kellega soovite ühendust saad. Sisseehitatud (sisse ehitatud) arvuti otsib elektronmälust üles vajaliku info, valib numbri ja mõne sekundi pärast võite juba kuulda vestluskaaslase häält. Samal ajal ilmub väikesele kuvarile nimi ja valitud telefonikood. Ühenduse võib saada ka muul moel. Piisab, kui vajutada programmeeritud nupule. Kui vajalik number on kinni, võib elektronsüsteem seda valida kuni liini vabanemiseni. Samuti võib aparaat fikseerida mälus selle inimese telefoninumbri ja nime, kes ei saanud mingil põhjusel teid telefoni teel kätte.

Uganda ühe äärelinna elanikud on langenud suurte leopardide terrori ohvriks. Hiiglaslikud kassid ületavad suure kergusega kõrgeid plankaedu, murravad maha koduloomi ja pöörduvad samasuguse kergusega (graatsiaga) võsastikku tagasi. Linnavõimud arvavad, et kiskjate agressiivsus on tingitud inimese tegevusest. Viimase kahe aastakümne jooksul on hävitatud metsa linna ümbert, mistõttu metsloomade jahialad on jäänud väiksemaks.

(171)

 

 

Kui peo korraldajad unustasidki kommid tellida, ei jää osavõtjad ometigi maiustustest ilma. Võtku saia, halvaad või küsigu ettekandjatelt jogurtit. Seadku ennast lihtsalt istuma ning oodaku, millal õigeaegselt kohale tulnud külalistele serveeritakse kümneid kukleid ja torti. Peatselt istusid linlased tarkade nägudega purskkaevu lähedal. Imelik oli see, et kõik said nii leplikult ja argselt püsida. Kuldsed päikesekiired heitsid valgust kaugemal mändide all kasvavatele kanarbikkudele. Lootsime vaikselt alanud peost rõõmu tunda ega arvanudki juhtuvat midagi lõpmata kummalist. Kuid projekteerijale ei meeldinud uus anekdoot, ehkki arkhitekt seda hoogsalt ja innukalt jutustas. Kaasaegsed naljad võivad vahel küll omapärased olla, kuid tühja asja pärast taplema hakata on samuti rumal. Üldse hoidkem oma keevaline arvamus endale, kui võõrad inimesed üksteisele omi tõdesid seletavad. Kartke seda vaidlust, mis võib vaidlejad lõplikult tülli viia. Õnneks kutsuti just siis kohvi jooma ja kooki maitsma.

(134)

 

 

Riiulitel olid sajad saiad, mis tuli loiul müüjal veel õhtuks ära müüa. Kui tšempion tellis endale apelsine ja mandariine, siis väsinud teekäija ei hoolinud isegi kompvekkidest. Fotograaf ruttas majja, et leida pentsikult käitunud noori, kes olid jätnud hajameelse professori raudteejaama. Ehkki modernne ballett oli huvitav, ei meeldinud publikule selle lõplik teostus. Heledad õied sobisid kristallvaasi, šokolaad aga kristalselt helkivasse kaussi. Brošüür vedeles puhvetil, pidžaama diivanil, beež barett põrandal — kõik see andis märku suurest korralagedusest. Metallraha kukkumisel tekkis metalne heli ja linlane aiamajas hakkas liigselt pabistama. Jalgsi jõuad käia küll purskkaevudeni, kuid direktorit, žurnalisti ega ka ohvitseri sul ilmselt leida ei õnnestu. Absurdsed anekdoodid võivad mõnikord naermagi ajada. Kausjas org oma kõrgete puudega oli lõpmata kaunis. Õnnetult seisis poiss uksel: ta oli oodanud paremat suhtumist endasse. Algkooli lähevadki sel aastal need lapsed, kellele on juba kodudesse teade saadetud. Siinne õhkki mõjub soodsalt taimestikule, lindudest ja putukatest rääkimata.

(146)

 

Meil on hundid väljumas inimese kontrolli alt ja teevad varsti, mida tahavad. Vahetult enne viimast ilmasõda loeti Eestis kokku kümmekond hunti, siis peatselt oli neid kuuesaja ringi nagu praegugi. Nüüd on häda selles, et vähe on alles neid mehi, kes võiksid susile vääriliseks vastaseks olla. Erakordselt tugeva haistmismeele, füüsiliselt vastupidava ja psüühiliselt nõtke kiskjaga ei saa enamik jahimehi hakkama.

Eriti terav on hundi haistmine. Uuringud kinnitavad, et inimeseni jõuab vaid üks protsent võsavillemile kättesaadavast lõhnahulgast. Vastutuultki haistab hunt oma nähtamatut ohvrit kuni saja viiekümne meetri kauguselt. Nina ja kõrvade kaudu saadud infot korrigeerivad susi silmad, mis eriti hästi näevad pimeduses.

Igaüks neist otsib veebruaris endale sobiliku pesapaiga. Tihti sünnivad pojad samas koopas või urus, kus olid ilmavalgust näinud mullusedki kutsikad. Tavaliselt pole pesa leidmisega raskusi, sest vajatakse vaid rahu ja mõnd veekogu.

Olenevalt saakloomade arvust langeb hundikarja ohvriks üks põder kahe kuni kümne päeva tagant. Kui pole põtra, sobivad ka metssead ja teised väiksemad loomad.

Kõvasti üle poole maailma huntidest elab Venemaal. Ühendriikides elutseb neid praegu ainult kolm korda enam kui väikeses Eestis. Hunt on muutunud Euroopas tõeliseks harulduseks, keda kaitstakse ja popu-tatakse. Euroopa Liiduga ühinenult peavad soomlased samuti uutest hundijahi reeglitest kinni pidama.

Peeter Ernitsa järgi (194)

 

I Kui oled kordki elus käinud rabas, siis mäletad kindlasti jalge all vetruvat samblavaipa. See koosneb turbasammaldest, mida on kümneid liike. Nende värv võib olla vahelduv, aga nende ehitus on alati ühesugune. Kui üks taim pinnasest välja tõmmata, selgub, et tal ei ole juurt. Turbasammal hangib kogu toidu õhu ja vihmavee kaudu. Tema latv kasvab igal aastal ühe sentimeetri võrra kõrgemaks ja alumine osa muutub pidevalt turbaks. Varres ja lehtedes on aga erilised rakud, mis kuival ajal täituvad õhuga, vihmasel ajal veega. Kui pole kaua vihma sadanud, kaitseb pealmine õhuga täitunud turbasammalde kiht alumisi kihte läbikuivamise eest. Peotäiest turbasammaldest saab alati hulga vett välja pigistada. Nad võivad endasse imada vett kümme korda rohkem, kui nad ise kaaluvad.

Turbasammaldel on veel üks omapära: nad hävitavad pisikuid ja baktereid. Nii võib soolaugaste vett julgesti juua, ehkki laukavee värv on pruunikas ja natuke hirmutav. Kindlasti võib haava peale panna samblaid, sest neil on puhastav toime. Sõja ajal, kui mõnikord vatti ja marlit ei jätkunud, tarvitatigi nende asemel turbasamblaid.

(164)

 

 II Samamoodi baktereid ja pisikuid hävitava toimega on turvas. See tähendab, et selle sees ei saa elada ja toimida need pisiolevused, kes surnud taimede ja loomade jäänuseid lagundavad. Kõik, mis turba sisse satub, säilib seal nagu konserv. Näiteks on sealt leitud vanaaegseid tarberiistu, ehteid. Leidude järgi on teadlased saanud teada palju väärtuslikku meie maa mineviku kohta.

Kui vanad võivad olla turbas säilinud jäänused? Turbasood hakkasid meil kujunema kohe pärast jääaega, seega umbes kümme tuhat aastat tagasi. Tänu turbale on välja selgitatud meie metsade koosseisu muutumine jääaja järel. Aastatuhandete jooksul tõi tuul igal kevadel ümbritsevatest metsadest soodesse õietolmu, mis säilis turbakihtides. Teadlased määrasid nende kihtide vanuse ja selle, kui palju ja milliste puuliikide tolmu turbakiht sisaldab. Selgus, et kohe jääaja järel oli enamik siinsetest metsadest kasemetsad. Viis tuhat aastat tagasi koosnesid peaaegu pooled metsadest tammedest. Tuhande viiesaja aasta eest oli aga valitsevaks puuliigiks kuusk. Sealtpeale hakkas metsade käekäiku üha tugevamini mõjutama inimene. Paremaid metsamaid võeti põldude alla ja metsad tõrjuti kehvematele maadele. Peamiselt seetõttu on praegusel ajal meie kõige levinum metsapuu mänd, mis suudab kasvada aladel, kus teised puuliigid toime ei tule.

Meie soodesse tekib igal aastal juurde umbes üks millimeeter turvast, sügavamates soodes on aga turbakihi paksus üle kaheksa meetri.

Hendrik Relve järgi (199)