MERLE JÄÄGER

 

Sündis Tallinnas 19. oktoobril 1965. aastal.

 

 

 

Juba keskkooli ajal sai temast punkar. 1984. aastal astus ta Tallinna Riikliku Konservatooriumi lavakunstikateedrisse. Tema kursuse juhendajaks sai Kalju Komissarov. Selles, 13-ndas lennus õppisid sellised praeguseks tuntud teatriinimesed nagu Elmo Nüganen, Raivo E. Tamm,  Andres Dvinjaninov ja Anne Reeman. 1988. aastal lõpetas Merle Jääger lavakunstikateedri ja töötab alates sellest Vanemuise teatris.

Õpinguaastate üks meeldejäävamaid rolle oli Jäägeril Hamleti osa, kus ta mängis Hamleti naiselikumat poolt.

Eelmise, 2005. aasta üks väljapaistvamaid rolle oli tal Kauksi Ylle näitemängus „Taarka“, kus ta mängis setu keeles setu lauluema Taarkat. See lavastus sai ka 2006. aasta märtsis sõnalavastuse ΕΎürii eriauhinna. Kavas on teha selle lavastuse järgi ka film, kus peaosas on jälle Merle Jääger. Ere roll oli Merle Jäägeril ka 2005. aasta filmis „Malev“, kus ta mängis Vanemuise naist.

Merle Jääger on ka tuntud luuletaja, kelle luuletajanimeks on Merca. Ta on avaldanud mitu luulekogu. Viimastel aastatel on ta olnud hästi aktiivne kaitseliitlane, osaledes mitmetel õppustel. On olnud ka abielus, peres kasvab teismeline tütar.
Merle Jäägeri suuremaid rolle: Hamlet (Shakespeare’i “Hamlet”), Olga (Tšehhovi “Kolm õde”), leedi Macduff (Shakespeare’i “Macbeth”), Liina Põlde-Reiman (Külveti “Menning”), Mabel (Wilde’i “Ideaalne abikaasa”), Margarete (Goethe “Faust”), Salome (Wilde’i “Salome”), Emily (Highway’ “Me sõidame Torontosse”), Iza (Gombrowiczi “Iwona, Burgundia printsess”), Pümme-Jeeva (Kangro “Susi”), Maria (Shakespeare’i “Kaheteistkümnes öö ehk Kuidas soovite”), Marlene (Murutari “Marlene”), Agnes Sorel (Anouilh’ ja Undi “Lõoke taeva all”), Elli (Kõivu “Omavahelisi jutuajamisi tädi Elliga”), Barbara Juliane von Krüdener (Kauksi Ülle ja Kivisildniku “Pühak”), Milena (Srbljanovici “Kas mängime kodu?”), Mercy Lott (Jonesi “Mesimees”), Varvara (Stoppardi "Utoopia"), Võõrasema (vendade Grimmide ja Kaunissaare "Lumivalgeke ja seitse pöialpoissi"), Tituba (Milleri "Salemi nõiad"), kitsekarjus Audrey (Shakespeare'i "Nagu teile meeldib"), Anna-Liisa Ihalainen (Maiju Lassila "Tuletikke laenamas"), Taarka (Kauksi Ülle "Taarka") jt.
Merle Jääger on avaldanud luulet ja mänginud telelevastuses “Soo”. 1988. aastal pälvis ta Panso preemia, 1997. aastal Lauteri preemia, 1998. aastal tunnistati parimaks naisnäitlejaks ning 2004 võitis ta teatriliidu aastapreemia parima naiskõrvalosa eest.

 

Kasutatud allikad:

http://www.vanemuine.ee/et/inimesed/inimesed.html?gid=1&wid=12  

http://www.tartu.ee/?pro_id=2&lang_id=1&menu_id=2&page_id=1348  

http://www.teater.ee/index.html?action=uudis&id=1336

 

 

 

 

 

 

Iris Reinula, Jäneda PK 5.kl