Koolivorm ja mood.
Kui küsid oma vanemate ja vanavanemate käest, millist koolivormi nad nooruses kandsid, võid kindel olla, et nende suu kisub muigele.Miks siis?
Aga seepärast, et kui nemad veel noored olid, oli koolivormi kandmine iga lapse range kohustus, mida kontrolliti juba kooliuksel. Kes vormi ei kandnud, võis saada märkuse või mitmekordse eksimuse eest koguni käskkirja ja noomituse.
Miks siis koolivormi kanda ei tahetud, võid küsida.
Küllap sellepärast, et see polnud moodne.
Nii nagu kõik asjad , ei suutnud ka koolivorm käia moega kaasas ja selleks ajaks, kui uus vorm koolidesse jõudis, polnud ta enam sugugi moodne.
Ega vist saagi moes olla asjad, mis on seljas igal vastutuleval koolilapsel. Moodne oli hoopis see, mis oli kättesaamatu, defitsiitne ja mida teistel polnud.
Küsi vanematelt, missugune oli nende koolivorm. Milliseid riideid nad koolis kandsid?
Palu, et nad otsiks välja oma kooliaegsed albumid ja näitaks sulle klassipilte.

1950-ndad
Viiekümnendate alguses ei olnud koolivormi kandmise nõue veel üleüldine. Tüdrukutele oli ette nähtud pruun volangidega koolipõll ja valge pidupõll. Koolipluus oli valge-sinisekirju peenetriibuline . Kohustuslik oli kaelarätt.
Koolikleit oli musta või sinist värvi.
Poisid kandsid koolis ülikondi.
1960-ndad

Kuuekümnendatel aastatel koosnes koolivorm rohekassinisest koolipluusist ja tüdrukutel sinisest pihikseelikust, mis käis keskelt vööga kinni.
Mõjutustena kuuekümnendate aastate minimoele ka pihikseelik üle põlve ulatuv.
Poisid kandsid viigipükse ja pintsakut.
Piduliku vormi juurde kuulus kaelarätt ja valge pluus.Tüdrukute pidupluusil olid ümarad volangidega kraed.
Suuremad tüdrukud võisid koolivormina kanda ka sinist seelikut ja musti eest lukuga ja alt laienevate säärtega viigipükse ja vööga sinist vesti.

Koolikottideks olid mapid ja portfellid.

1970 -ndad

1979. aasta jaanuarist hakkas kehtima uus koolivorm. See õmmeldi tumesinisest teksariidest ja oli kaunistatud valgete tepingutega.Teksastiilis koolivorm oli valitsuse poolne vastutulek noorte seas moes olnud teksastiilile.
Koolikottidena olid moes mitmesugused ranitsad. Kõige popimad olid ranitsad, mille lukuklõpsudel olid värvilised helkurid.
Vanemad lapsed käisid koolis kas nahast üleõlarihmaga spordikottidega või välismaiste kirjadega kilekottidega.Moes oli ka diplomaadikohvriga koolis käia.

1980-ndad

Kaheksakümnendate keskel otsustati järjekordselt muuta koolivormi moodsamaks, sest vana teksastiilis koolivormi ei tahtnud keegi kanda.
Et moes olid parajasti šotiruudulised seelikud, siis said ka koolitüdrukud endale sellised. Sinna juurde tuli kanda sinist koolivesti ja sinist jakki.Väikestel tüdrukutel tuli kanda sinist alt volditud pihikseelikut.
Poistele oli mõeldud sinine kooliülikond.
Koolipluus oli sinakasroheline ja pidulik pluus valge.
Esimesel aastal meeldis uus vorm, eriti seelik paljudele, kuid peagi oldi sellestki tüdinenud.
Koolikotina olid moes väiksed seljakotid ja rihmaga üleõlakotid.
Suuremad koolilapsed käisid koolis kilekotiga.