KUIDAS EESTIST SAI ÕIGE EESTI.
H. Veigel

 

Eelmisest loost saime teada, et Norrast on õige Norra saanud tänu tuhandete trollide usinale tegutsemisele. Meie oma Eesti maastik ei ole nii suurejooneline. Seepärast pole imestada, et selle "kujundamisega" olevat hakkama saanud vaid Kalevite perekonna liikmed.

Räägitakse, et vanal hallil ajal olnud Eesti lame ja tasane nagu pannkook. Ei mäekünkakest, ei järvesilmakest. Ja mine tea, mis sellest maast niiviisi saanud olekski, kui mitte Kalev poleks valitsejaks hakanud. Õnnelikult elas ta siin oma naise Lindaga. Nende peres sirgus ka kolm poega. Pole midagi imestada, et lesk Kalevi surma järel nõnda palju leinas, et pisaratest terve Ülemiste järve tekitas.

Kadunukese hauakääbas pole aga miski muu kui Tallinna Toompea. Selle kivihunniku tassis Linda suurest kurvastusest kalmule kokku. Viimane kivi, mis sülest pisaratejärve veeres, on seal samuti tänini näha.

Pere pesamunast, Kalevipojast, kasvas nõnda kange sell, et terve Eesti tema tegutsemise jälgi täis on.

Suuri graniidimürakaid, mida üle maa siin-seal leidub, loopinud Kalevipoeg enamasti sarviku pihta. Saadjärve äärest võid otsida Kalevi kolme poja liisuviskamise rahne.

Ka Peipsi järve tekkimisele peame legendide järgi võlgnema tänu Kalevipojale. Nimelt käinud naabrid tihti meie mail rüüsteretkil. See tüüdanud rammumehe lõpuks ära. Löönud labida maasse ja kaevanud kahe riigi vahele suure ja laia kraavi. See valgunud vett täis ja Peipsi järv olnudki olemas. Mulla, mis maapõuest välja tuli, kandnud Kalevipoeg korralikult Lõuna-Eestisse laiali. Sellepärast seal nii palju künkaid ja kupleid ongi.

Teise Eesti suurema järve, Võrtsjärve tekkimine olevat muistendi järgi tunduvalt salapärasem. Nimelt asunud sel kohal ennemuiste suur vald. Keset praegust järve kerkinud kirik. Sinna ei olevat korraga tohtinud siseneda seitse venda, siis pidada see maa alla vajuma. Ühel isal aga olnudki just seitse poega, kes küll kõik juba oma käe peal elanud. Ühel pühapäeval juhtunud nad kogemata kirikusse kokku.

Kohe, kui viimane vend sisse astunud, hakanud kirik ühes vallaga maa alla vajuma. Nende asemel tekkinud Võrtsjärv. Selle vetevilust kostvat laulu- ja kellakaja tänini.

Kas see kõik just täpselt niimoodi siin Eestimaal sündinud on, kes seda muidugi teab…

Mõtle välja lugu selle kohta, kuidas tekkis sinu kodukohas mõni jõgi, järv või mägi!