Kuidas vaadelda ainurakseid?

Kesktalvel võtsin mudatüki akvaariumi põhjast ja panin selle purki, endavalmistatud heinaleotise sisse.
Heinaleotis - see on heinast keedetud ainete lahus. Selles on suhkruid, valke ja rasvu. Need on toitained, millest ehitatakse elavat ainet. Sellepärast ongi heinaleotis hea kasvupinnas vee mikroskoopilistele elusolenditele.
Möödus 2-3 päeva ja heinaleotis muutus sogaseks ning kattus läikiva kilega. Akvaariumipõhja mudas oli palju tillukeste elusolendite kestaga ümbritsetud puhkavaid rakke - ümmikuid. Sattunud soodsasse elukeskkonda - heinaleotisesse - nende sügisel soikunud elu jätkus.

Kõigepealt ilmusid heinbakterid - pikad peened läbipaistvad kepikesed, mis liiguvad vees aeglaselt ja sujuvalt. Iga kepike on elav olend. Bakterid on taimeriigi kõige lihtsamad esindajad, mis koosnevad ühestainsast rakust. Bakterirakk - see on vaid tilgake rakukestaga ümbritsetud poolvedelat ainet. Kest ei lase tilgakesel kuju muuta, igal bakteriliigil on oma nägu. Kuid bakter elab tõelist elu - ta toitub, assimileerib heinaleotisest toitaineid ja paljuneb pooldumise teel. Bakterid liiguvad, neil on õige peenikesed viburid, mida me oma mikroskoopide all ei näe.
Kõige aktiivsemalt paljunevad bakterid heinaleotise pinnal, kuhu tekib paks ja tihe bakteriaalne kile.
Kui panna õhuke katteklaas vastu veepinda, kleepub kile koos oma asukatega klaasi külge. Nüüd võib panna katteklaasi paksema alusklaasi pinnale ning siis paigutada kõik koos mikroskoobi alla.

Teisel- kolmandal päeval ilmusid bakterite hulka esimesed ainuraksed - viburloomad. Mikroskoobis on nad kõige halvemad vaatlusobjektid.Vilkad viburloomad võivad vaataja hulluks ajada oma sagiva liikumisega. Viburloom on tuumaga varustatud rakk, mis liigub edasi kruvitaoliselt keerleva viburi abil.
Viburloomad on bakteritest keerukamad.Viburloomade hulgas on selliseid, kes oma ehituselt üsna vähe bakteritest erinevad, ning ka selliseid, keda loetakse mitte enam taimseteks, vaid juba loomseteks organismideks: nad toituvad neelates ümbritsevast keskkonnast toiduosakesi.

Bakterid ja viburloomad töötasid ümber heinaleotises leiduvaid toitaineid. Amööbid ilmusid "bakterikarjamaale" pärast viburloomi ja käitusid seal täielike peremeestena. Nad hakkasid sööma valmistoitu - baktereid ning surevaid viburloomi.
Amööb - see on poolvedela aine tilgake, mille keskel on ümar tuum. Tal pole kindlat kuju nagu bakteritel ja viburloomadel. Amööb liigub lakkamatult, muutes oma keha kuju, ümbritsedes toiduosakesi ja seedides neid.

Vibuloom.jpg (5416 bytes)Siis, kui leotis juba kubises valmistoidust - bakteritest, viburloomadest ja amööbidest, ilmusid purki kingloomad.
Kingloomad on pikliku kinga kujulised, mis ujuvad ringi kand ees. Kingalooma keskosas asub avaus- suu- mida ümbritsevad pikad ripsmed. Ripsmete liikumisel tekib veevool, mis viib toidu (bakterid ja viburloomad) kinglooma suhu. Piki kinglooma keha on reastatud tillukesed, aerude ülesannet täitvad ripsmed.

Mitu päeva võib heinaleotise purgis näha hulgaliselt kingloomi. Siis jääb neid vähemaks ja lõpuks kaovad nad täiesti. Elu soikub. Bakterid ja viburloomad on leotisest kõik toitained ära kasutanud, amööbid hävitasid kõik lagunevad bakterid ja viburloomad, kingloomad tegid lõpu peale kõigele, mis elas ja liigutas.

Lühendatult A. Studitski raamatust "Elavad piisad"