12.Käsitöö ja kaubandus Elukutselisi käsitöölisi sel ajal polnud. Leidus küll sageli väga osavaid käsitöötegijaid. Inimesed valmistasid kõik tarvilikud asjad, nagu maja- töö- ja sõjariistad, kehakatted, vaibad, ehteasjad jne. suuremalt jaolt ise.
Naised olid osavad ketrajad ja kudujad. Valmistati nii villast kui linast riiet. Riie läks peaasjalikult kehakatteks. Vanemail aegadel vokki ei tuntud, tema aset täitis kedervars ehk värten. Värtnaga ketraja istus ja arendas vasaku käega hoitud takutordist heiet, mis kinnitati värtna jämedamas otsas oleva täkke külge. Värten pandi keerlema, seda parema käega (peoga) vastu reit rullides ja selle järel järsku lahti lastes. Keerlev värten keerutas heided lõngaks. Niisugune ketramisviis nõudis muidugi palju aega. Ei tuntud ka kangastelgi. Möödus palju aega enne kui vokk ja korralikud teljed välja arenesid. Nendega toimus ketramine palju kiiremini ja kergemalt. Kaubeldi peamiselt läänepoolsete naabritega.
Muinaseestlased olid Läänemeremail elades üsna arenenud rahvas ja elasid jõukalt. Seda tõendab asjaolu, et vaenlased lahkusid meie maalt tihti rikkaliku sõjasaagiga. Nad ajasid kaasa suured loomakarjad ja viisid ka palju hõbedat sõjasaagiks. Hõbeda rohkusest räägivad ka meie aja rikkalikud leiud. Maapõuest on leitud hõberaha, hõbedast sõlgi, kõrvarõngaid, sõrmuseid ning muid ehteasju ja riistu. 1. Missugused käsitöö saadused olid kuulsad? |