Skandinaavia pronksiaeg IV
Riietus

      Skandinaavia pronksiaja elanike riietuse kohta on meil teateid enam kui kuskilt mujalt nii varase aja kohta.On õnnestusnud saada täiesti terveid haudleide meeste ja naiste riietusest umbes  1500 a. e.Kr.
     Tammepakkudest kirstud on nii hästi alal hoidunud, et isegi kirvelöögi jäljed on selgesti näha. Kirstu ümbert leitakse vahel kõrkjaid. kirstu peale oli laotatud kive ja selle peale kuhjatud mullast kääbas.Laip asetati kirstu täies riides, tarberiistade, relvade ja ehetega. Väljastpoolt kalmele kogunenud niiskus on kogunenud kirstu põhja, seetõttu on riided hästi säilinud.
     Laip lamab kirstus harilikult loomanahal, müts peas ja kuub seljas, kingad jalas. Keha ümber on nahast vöö, kinnitatud puunööbiga. Paremal pool on harilikult meeshaudades pronksmõõk puust tupes. Laipa katab villane mantel ja kõige üle on laotatud suur vaip, nagu varustades öiseks magamiseks. Tavaliselt ei puudu ka tualettriistad.
     Paar korda on kääbastes kirstudest leitud koguni puust toole, vaase ja lusikaid.
     Joonisel on näha haudadest leitud villaseid riideid.

     Peas kanti potikujulist mütsi, alumist keha kattis neljanurgeline riidetükk, lahtine, põlvini ulatuv, keskelt kinnitatud vööga. Üle õlgade kinnitati see vist traksidega. Pihtkuube ei olnud, selle asemel kanti iseärast villast sõba õlgadel, mis kinnitati eest kurgu alt sõlgedega. Püksid olid veel täiesti tundmatud. Esimesena tulid püksid tarvitusele stepirahvaste juures, kus nad levisid alles Kristuse sündimise ajal üle Euroopa.
     Jalanõudeks olid mähised ja nahast sandaalid. Mehe varustusse kuulusid veel mõõk, oda, sõjakirves, ka ehted, nagu käevõrud ja sõled.
     Naiste rõivad olid samuti villast. Kampsun oli lühikeste varrukatega, et käevõrud välja paistaksid. Kaelaauk oli väljalõikega, kaela ümber kanti kaelavõrusid. Seelik ulatas jalgadeni ja oli lõigeteta kangatükk, mida hoiti kinni vööga. Vöö oli värviline, tuttidega ja pronksnaastudega ning tutulusega kaunistatud. Rinnal kanti sõlge, vöö küljes oli ka naisel põuenuga. Juuksed olid pea peale luukammiga kinnitatud ja peenikese ilusa võrguga kaetud.

raamatust "Euroopa muinasaeg" Tartu, 1927 A.M.Tallgren